سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

استقلال فقط چهار بازیکن دربی ندیده دارد

برگ برنده ساپینتو مقابل یحیی

برگ برنده ساپینتو مقابل یحیی

اگر ساپینتو از پس بازی بزرگ دربی برآید، قدم بلندی به سوی قهرمانی در این فصل برداشته است.

حمیدرضا عرب
 روزنامه نگار

به گزارش ایران ورزشی / ترکیب استقلال در دربی تا حد زیادی مشخص است. سید حسین حسینی به طور قطع در این بازی دروازه‌بان استقلال خواهد بود. در خط دفاع هم داسیلوا مهره کلیدی ساپینتو خواهد بود و در کنار او یکی از میان غلامی یا یزدانی بازی خواهد کرد. در دفاع راست حضور یامگا را باید محتمل دانست. مگر اینکه سرمربی استقلال بخواهد از حردانی در این پست بازی بگیرد و آنگاه یامگا را به خط آتش سوق دهد. تکلیف استقلال در پست دفاع چپ نیز در فقدان ابوالفضل جلالی روشن است و جعفر سلمانی مهره آبی‌ها در این پست حساس خواهد بود. در خط میانی روزبه چشمی را باید انتخاب جذاب ساپینتو دانست. در کنار او مهدی مهدی‌پور و آرش رضاوند نیز گزینه‌های بسیار نزدیک به ترکیب اصلی هستند. در خط حمله استقلال هم محمد محبی و مهدی قایدی بازی خواهند کرد و اگر ارسلان مطهری نیز در این پست به میدان برود، یامگا در همان دفاع راست بازی خواهد کرد.
مسأله اصلی اما این سؤال نیست که چه گزینه‌هایی در ترکیب اصلی استقلال بازی خواهند کرد. ترکیب اصلی استقلال تا حد زیادی روشن است. می‌توان مدعی شد که 90 درصد از آن بازیکنانی که قرار است در کنار هم به میدان بروند، مشخص است. موضوع اصلی درباره ترکیب استقلال تجربه بالای بازیکنانی است که در دربی‌ها حضور داشته‌اند. ویژگی‌ای که کمتر در ترکیب اصلی سرخ‌ها دیده خواهد شد. در میان اسامی استقلالی‌ها که ذکر شد فقط محمد محبی تجربه بازی در ترکیب اصلی را ندارد. ابوالفضل جلالی که حضورش در این بازی به احتمال زیاد منتفی است به دلیل مصدومیتی که فصل پیش داشت در دو دربی رفت و برگشت حضور نداشت تا در کنار محبی جزو نفراتی باشد که این بازی را تجربه نکرده است.
میان نام‌های بازیکنان استقلال که کنکاش کنی اسامی بیشتری را می‌یابی که در دربی‌ها به میدان رفته‌اند. سجاد شهباززاده، سعید مهری، زبیر نیک‌نفس، عارف غلامی، سیاوش یزدانی، محمد‌حسین مرادمند، عزیزبک آمانوف و آرمان رمضانی مردانی هستند که سابقه بازی در این دیدار بزرگ را دارند تا استقلال حجم عظیمی از بازیکنان خود را با تجربه کافی برای این بازی در اختیار داشته باشد.
در میان استقلالی‌ها علاوه بر محبی و جلالی باید به نام پیمان بابایی و رضا میرزایی اشاره کرد که تجربه بازی در این بازی را ندارند تا مجموع بازیکنانی که احتمال حضورشان در این بازی نمی‌رود و سابقه حضور در چنین فضایی را ندارند به عدد چهار برسد.
در میان ترکیب اصلی پرسپولیس و بازیکنانی که محتمل است برای سرخپوشان  به میدان بروند گولسیانی، اسماعیلی‌فر، پورعلی گنجی، صادقی و لوکادیا تجربه بازی در دربی را ندارند و از این حیث استقلال احساس برتری محسوسی در قیاس با رقیب سنتی دارد.
بدون شک برگ برنده ساپینتو می‌تواند همین تعداد اندک دربی ندیده‌هایش باشد. استقلال فقط چهار بازیکن دارد که احتمال حضورشان در این بازی وجود دارد و دربی بازی نکرده‌اند که در میان این چهار بازیکن نیز فقط محمد محبی به طور قطع در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت و حضور جلالی مشخص نیست و بابایی و میرزایی نیز به عنوان بازیکن تعویضی در ترکیب قرار خواهند گرفت.
اگر ساپینتو موفق شود از همین ویژگی نهایت بهره را ببرد و با تجربه‌ای که در میان بازیکنانش وجود دارد از پس این بازی بزرگ برآید، قدم بلندی به سوی قهرمانی در این فصل برداشته است.
استقلال برای بازگشت به صدر جدول نیاز مبرم به امتیاز این بازی دارد و چنانچه با مردان با تجربه‌اش در این میدان به 3 امتیاز نهایی دست یابد، از لحاظ روحی و روانی ضربه مهلکی بر پیکر حریف وارد خواهد کرد.
البته پیروزی در این بازی چندان هم راحت نیست و به دلیل دوری دو ماهه اغلب بازیکنان استقلال (به جز ملی‌پوشان) از بازی‌های رسمی هیچ بعید نیست احتیاطی غیرمنتظره بر ساق‌های بازیکنان دو تیم سایه افکند و مانع بروز توانایی‌های بازیکنان در این میدان شود. به هر حال اما استقلالی‌ها از سرمربی خود انتظار دارند با این حجم از دربی‌ دیده‌ها از سد رقیب سنتی عبور کند و 3 امتیاز به ارزش 6 امتیاز را از این میدان بزرگ دشت کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.