سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

هشدار ساپینتو به بازیکنان استقلال

غیبت دیاباته و لوکادیا فریب‌مان نمی‌دهد

غیبت دیاباته و لوکادیا فریب‌مان نمی‌دهد

غیبت لوکادیا برای استقلال خبر خوشایندی است و دست این تیم را برای رسیدن به پیروزی باز خواهد گذاشت. البته شیخ دیاباته هم از حضور درترکیب سرخ‌ها محروم است و سه هفته برای این تیم به میدان نخواهد رفت.

حمیدرضا عرب
روزنامه‌نگار

به گزارش ایران ورزشی / دو عنصر کلیدی و گلزن پرسپولیس در دربی غایبند و به این بازی نمی‌رسند. لوکادیا که در ترکیب سرخ‌ها گل‌های قابل‌توجهی به ثمر رسانده به خانه‌‎اش در هلند بازگشته و این برای استقلال می‌تواند بالقوه خبر خوشایندی باشد. غیبت این بازیکن بی‌هیچ تعارفی برای استقلال خبر خوشایندی است و دست این تیم را برای رسیدن به پیروزی باز خواهد گذاشت. در عین حال شیخ دیاباته هم از حضور درترکیب سرخ‌ها محروم است و سه هفته برای این تیم به میدان نخواهد رفت. اگر شیخ هم در ترکیب پرسپولیس حضور داشت خط حمله این تیم انسجام بیشتری می‌گرفت و خطر بیشتری برای استقلال ایجاد می‌شد اما او هم غایب است تا این طور به نظر بیاید که استقلال در مقابل مهاجمان پرسپولیس روز راحتی در پیش دارد.
این اما نکته‌ای نبود که باعث خرسندی ریکاردو ساپینتو شود. سرمربی استقلال که دو روز قبل از دربی نسبت به غیبت لوکادیا و دیاباته آگاهی داشت در تمرین یک روز مانده به دربی بازیکنان استقلال را دور خودش جمع کرد و گفت: «کاری به اسامی تیم حریف نداشته باشید. برخی بازیکنان آنها در دربی حضور ندارند اما ما نباید تصور کنیم که رقیب ما با غیبت بازیکنانش ضعیف می‌شود.» سپس ساپینتو به نکاتی اشاره کرده که نشان می‌دهد آنالیز دقیقی از پرسپولیس دارد.
سرمربی استقلال در آنالیزهای خود به این باور رسیده که نقطه قوت پرسپولیس بازیکنان خط میانی‌اش هستند و به شاگردانش هم این موضوع را تأکید کرده که با وجود گلزنی لوکادیا و دیاباته در بازی‌های اخیر پرسپولیس اما ویژگی که سبب شده این تیم در صدر جدول قرار بگیرد، برخورداری از یک خط میانی منسجم است. در واقع اگر بخواهیم نگاه سرمربی استقلال نسبت به رقیب سنتی را بخوبی آنالیز کنیم باید به این نتیجه برسیم که ساپینتو برخلاف دیدگاه‌هایی که نسبت به خط حمله پرسپولیس وجود دارد، خط میانی این تیم را امتیاز و برتری یحیی و شاگردانش می‌داند و معتقد است اگر تیمش می‌خواهد در این بازی به برتری برسد، باید ابتدا نظم خط میانی این تیم را متلاشی کند.
شاید برای رسیدن به این هدف روزبه چشمی بیش از دیگر هافبک‌های استقلال مأموریت بگیرد و شاید هم سرمربی استقلال از مهدی‌پور بخواهد که با دوندگی و دقت بالا در ارسال پاس‌ها خط میانی پرسپولیس را بشکافد تا راه برای گلزنی باز شود. آنچه مسلم است ساپینتو بی‌آنکه اسیر فضا‌سازی روزهای مانده به دربی بشود و در باد غیبت دو مهاجم این تیم بخوابد، برنامه‌های دقیق‌تری برای عبور از رقیب سنتی دارد و به‌دنبال ضربه زدن به پرسپولیس در نقطه‌ای است که قوت آنها به حساب می‌آید.
 
یک هشدار به خود ساپینتو!
سوای این مسائل که سرمربی استقلال نیز به آن تأکید کرده و از شاگردانش خواسته در میدان دربی باهوش باشند و در باد اتفاقات اخیر در اردوی رقیب نخوابند باید به موضوع مهم دیگری نیز توجه داشت. ساپینتو مربی خوش‌سابقه‌ای در لیگ برتر نیست و محرومیت گسترده‌ای را تا رسیدن به این بازی پشت سر گذاشته است. هیچ بعید نیست در بازی امشب یحیی گل محمدی و شاگردانش روی عصبی کردن ساپینتو برنامه داشته باشند و بازی را به سمتی ببرند که سرمربی استقلال عصبی شود و از داور کارت قرمز دریافت کند. سرمربی استقلال باید در این خصوص بسیار جدی باشد و اقدامی در جریان بازی انجام ندهد که زاهدی‌فر را ناچار به دادن کارت کند. زاهدی‌فر در شرایطی که چهره‌ای خندان دارد اما داور بسیار سختگیری است و قطعاً قبل از بازی درباره اینکه ممکن است از سوی ساپینتو با چالش‌هایی مواجه شود، توجیه خواهد شد و با ذهنیت گام به این میدان خواهد گذاشت. اگر ساپینتو دست از پا خطا کند بدون هیچ اغماضی از سوی داور این بازی جریمه خواهد شد و استقلال آنگاه از غیبت او در جریان بازی لطمه خواهد دید و علاوه بر آن ممکن است در بازی‌های آتی نیز رفتار سرمربی استقلال موجبات محرومیت بیشتری را فراهم کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.