سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

عملکرد ضعیف وزنه‌برداری در کلمبیا قابل پیش‌بینی بود

رضازاده: از رقبا عقب افتادیم

رضازاده: از رقبا عقب افتادیم

رضازاده می گوید؛ نتایج نسبتاً ضعیف کسب شده در رقابت‌های جهانی کلمبیا توسط ملی‌پوشان وزنه‌برداری تقریباً برای ما در کمیته فنی که از وضعیت تمرینی و آمادگی بچه‌ها مطلع بودیم، قابل پیش‌بینی بود.

رضا عباسپور
روزنامه نگار

به گزارش ایران ورزشی / کسب عنوان قهرمانی پاراوزنه‌برداری در جام جهانی امارات توسط وزنه‌برداران معلول و جانباز کشورمان، همین‌طور عملکرد ضعیف تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در رقابت‌های جهانی 2022 کلمبیا بهانه‌ای شد تا با «حسین رضازاده» رئیس انجمن پاراوزنه‌برداری جانبازان و معلولان همین‌طور رئیس کمیته فنی فدراسیون وزنه‌برداری در خصوص نتایج کسب شده در هر دو بخش و شرایطی که برای آینده پیش روی این دو رشته ورزشی (وزنه‌برداری و پاراوزنه‌برداری) قرار دارد گفت‌و‌گو کنیم. گپ و گفتی که در ادامه مشروح آن را با هم مرور می‌کنیم.
 
7 نفر بردیم جهانی پاراوزنه‌برداری 10 مدال گرفتیم
رئیس انجمن پاراوزنه‌برداری جانبازان و معلولان با بیان این مطلب که با اعزام تیم کیفی اما قدرتمند به جام جهانی پاراوزنه‌برداری در کشور امارات، برای کسب سکوی قهرمانی از قبل برنامه ویژه داشتند در این خصوص می‌گوید: «با توجه به اردوهای منظم و برنامه‌ریزی خوبی که برای تیم ملی پاراوزنه‌برداری داشتیم، قبل از اینکه به جام جهانی امارات برویم، می‌دانستیم که به‌دنبال کسب بهترین نتیجه و سکوی قهرمانی هستیم. خدا را شکر می‌کنم که با درایت خوب کادرفنی و قدرتنمایی بچه‌های ملی‌پوش موفق شدیم سکوی قهرمانی را با اقتدار در مسابقات جام جهانی برای کشورمان کسب کنیم. ما 7 وزنه‌بردار به امارات اعزام کردیم و موفق شدیم 10 مدال خوشرنگ برای پاراوزنه‌برداری جانبازان و معلولان کسب کنیم که رکورد خوب و ارزشمندی بود. برخی از چهره‌های شاخص و جوان تیم هم موفق شدند در این رقابت‌ها رکوردشکنی کنند. مطمئن هستم بچه‌های پاراوزنه‌برداری می‌توانند با اراده و توانمندی که دارند در میادین معتبر آتی مثل بازی‌های پاراآسیایی و پارالمپیک آینده خوش بدرخشند.»
 
سرمایه وزنه‌برداری همین نفراتی است که در کلمبیا دیدیم
 حسین رضازاده رئیس کمیته فنی فدراسیون وزنه‌برداری درخصوص عملکرد ملی‌پوشان وزنه‌برداری ایران در دو بخش مردان و زنان در رقابت‌های جهانی 2022 کلمبیا معتقد است: «همانطور که خودتان در آخرین نشست کمیته فنی وزنه‌برداری که در پایان رکوردگیری تیم ملی بزرگسالان در آکادمی ملی المپیک برگزار شد حضور داشتید و از نزدیک شاهد نظرات اعضای کمیته فنی با کادرفنی بودید، دیدید که ما سعی کردیم تمام‌قد حامی نظرات سرمربی و کادرفنی تیم ملی باشیم تا تیم بی‌دغدغه عازم مسابقات جهانی شود. البته در برخی موارد هم چون دنبال انگیزه دادن به جوانان و پشتوانه‌های مستعد وزنه‌برداری هستیم سعی کردیم از اعزام تعدادی ملی‌پوش که شاید کادرفنی خیلی روی آنها نظری نداشت حمایت کنیم. وزنه‌بردارانی مثل مهدی کرمی که دیدیم در جهانی خوب جنگید و مدال هم گرفت. در کل نتایجی که در کلمبیا برای وزنه‌برداری کسب شد، تقریباً قابل پیش‌بینی بود. زیرا قبول داشته باشیم یا نه تمام سرمایه و داشته‌های وزنه‌برداری ما همین چیزی بود که در مسابقات جهانی کلمبیا روی تخته رفتند و دیدیم. در بخش دختران هم ما توقع مدال نداشتیم. چون وزنه‌برداری دختران نوپا است و قطعاً نیاز به زمان داریم تا برسیم به رقبای جهانی خود. ما در سبک وزن هم از قدیم به واسطه شرایط فیزیکی و ژنتیکی وزنه‌برداران‌مان خیلی حرفی برای گفتن در دنیا نداریم. اما باید داشته‌هایمان مثل قشقایی را حفظ و کمک کنیم به آنها برای اینکه بتوانند توانمندی خود را پیدا کرده و همپای رقبای جهانی خود بدرخشند.»
 برای جبران عقب‌ماندگی محکومیم به پشتوانه‌سازی
رضازاده می‌گوید: «نتایج نسبتاً ضعیف کسب شده در رقابت‌های جهانی کلمبیا توسط ملی‌پوشان وزنه‌برداری تقریباً برای ما در کمیته فنی که از وضعیت تمرینی و آمادگی بچه‌ها مطلع بودیم، قابل پیش‌بینی بود. همه ما دیدیم در رقابت‌های جهانی تقریباً در اغلب اوزان از رقبای جهانی خود خیلی عقب افتادیم. عقب‌افتادگی که در مسیر کسب سهمیه المپیک پاریس قطعاً باید برای آن راه حل فوری و کارآمدی طراحی شود. ما برای اینکه بتوانیم باز هم برگردیم به دوره اوج، محکوم هستیم به پشتوانه‌سازی و توجه جدی به پرورش استعدادهای ناب در وزنه‌برداری. این هم نیاز به زمان و سرمایه‌گذاری دارد که باید اولویت باشد و در دستور کار قرار گیرد. قطعاً نتایج مسابقات وزن به وزن در نشست آتی کمیته فنی تحلیل خواهد شد و نتیجه آن نیز اعلام می‌شود.»

کیانوش حواشی‌اش را کنترل کند در پاریس مدال می‌گیرد
رضازاده در خصوص عملکرد کیانوش رستمی هم تأکید دارد: «عملکرد رستمی با توجه به اینکه در تمرینات هم تقریباً همین وزنه‌‌هایی که در مسابقه جهانی زد را تکرار کرد، عملکرد قابل قبولی داشت. مطمئن هستم او با توجه به تجربه زیاد و مدال‌های خوشرنگ جهانی و المپیکی که دارد، اگر بتواند حواشی پیرامونش را خوب کنترل کند، قطعاً شانس کسب یک مدال خوشرنگ المپیکی دیگر در پاریس را هم دارد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.