جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

ترکیب قبلی با چند تغییر سرنوشت‌ساز

بررسی نامزدهای احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال در انتخابات پیش رو

بررسی نامزدهای احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال در انتخابات پیش رو
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

بعد از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی مجمع، حالا باید منتظر اعلام تاریخ انتخابات و فراخوان ثبت‌نام برای نامزدها باشیم.

ایران ورزشی: بعد از تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی مجمع، حالا باید منتظر اعلام تاریخ انتخابات و فراخوان ثبت‌نام برای نامزدها باشیم. آن هم در شرایطی که پیش از این یک بار حیدر بهاروند، محمدحسین قریب، مهدی محمدنبی، حبیب کاشانی، هدایت‌الله ممبینی و عباس صوفی پس از تأیید صلاحیت به مرحله نهایی انتخابات راه یافته بودند اما با تعویق انتخابات و اصلاح اساسنامه، حالا بار دیگر فرصت برای ثبت نام دوباره فراهم شده است. با اینکه نام‌های مختلف و حتی گزینه‌های عجیبی چون زنوزی هم در بین کاندیداهای احتمالی شنیده می‌شود اما ایران ورزشی در این گزارش نگاهی دارد به گزینه‌هایی که کاندیداتوری‌شان در انتخابات پیش رو از احتمال بیشتری برخوردار است. این نامزدها تقریباً همان‌ها هستند که بهمن ماه هم ثبت نام کرده بودند به جز چند تغییر کوچک که می‌توانند سرنوشت‌ساز شوند.

 
حیدر بهاروند، امیدوار به رأی هیأت‌ها
سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال و نایب رئیس دوم فدراسیون در زمان ریاست مهدی تاج، حیدر بهاروند است که به خاطر رسیدن به ریاست فدراسیون فوتبال، از هیچ تلاشی برای حل مشکل بازنشستگی‌‌اش دریغ نکرد. او برای انتخابات اسفند ماه که به تعویق افتاد هم ثبت نام کرده بود و خیالش راحت بود که به واسطه فعالیت چند ماهه به عنوان سرپرست فدراسیون، رأی رؤسای هیأت‌های فوتبال را دارد. پیش از این بهاروند، سال‌ها ریاست هیأت فوتبال لرستان را برعهده داشت و بعد از آن به عنوان رئیس سازمان لیگ فعالیت می‌کرد. او حالا موافقان و مخالفان خود را دارد اما به عنوان یکی از اعضای هیأت رئیسه که امضایش زیر قرارداد ویلموتس قرار دارد، شاید در معرض ممنوعیت کاندیداتوری در انتخابات پیش رو قرار بگیرد.
 
حبیب کاشانی، مدیر پرسپولیسی
یکی از مهم‌ترین انتقادهایی که به کاندیداتوری حبیب کاشانی وارد می‌شد، رنگی شدن فضای انتخابات بود. حبیب کاشانی به واسطه مدیریت در باشگاه پرسپولیس، خواه ناخواه به عنوان یک مدیر پرسپولیسی شناخته می‌شود و حتی سابقه سال‌ها فعالیتش در آموزش و پرورش یا شورای شهر هم نمی‌تواند، مدیریت باشگاه پرسپولیس را تحت تأثیر قرار دهد و همین موضوع شاید بر فضای حاکم بر مدیریت فوتبال تأثیرگذار شود. کاشانی البته به اندازه بهاروند از حمایت مجمع فدراسیون فوتبال هم بهره‌مند نیست.
 
مصطفی آجرلو، با پشتوانه مدیریت اتحادیه
یک بار در سال 86 و یک بار هم در دوره قبلی انتخابات فدراسیون فوتبال در سال 94، مصطفی آجرلو برای ریاست فدراسیون فوتبال تلاش کرده و ناکام مانده است. آجرلو در این دوره از انتخابات هم موافقان و مخالفان خودش را دارد. موافقانش، برای حمایت از او به عملکردش در اتحادیه فوتبال و باشگاه پاس چنگ می‌زنند و آجرلو را مدیر موفقی می‌دانند. مخالفانش اما او را بیشتر در زمره مدیران نظامی می‌گذارند تا فوتبالی و به همین دلیل کفه فوتبالی‌ها معمولاً در مقابل آجرلو سنگینی می‌کند. آجرلو با اینکه در اسفند ماهی که گذشت برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام نکرده بود اما حالا یکی از گزینه‌های اصلی به حساب می‌آید.
 
شهاب‌الدین عزیزی خادم، به جبران انتخابات قبل
هنوز ماجرای انتخابات قبلی ریاست فدراسیون فوتبال و انصراف شهاب‌الدین عزیزی خادم از یاد اعضای مجمع و اهالی فوتبال نرفته است. در آن انتخابات مهدی تاج در برنامه نود اعلام کرد عزیزی‌خادم را به‌عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال انتخاب خواهد کرد تا بتواند آرای حداکثری را به‌دست بیاورد. تاج انتخاب شد اما به قولش عمل نکرد و البته دوران ریاستش هم سرانجام خوشی نداشت. نام او میان کاندیداهای احتمالی ریاست فدراسیون برای انتخاباتی که به تعویق افتاد هم دیده می‌شد اما او در نهایت از ثبت نام پشیمان شد. حالا هم دوباره از عزیزی‌خادم به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال نام برده می‌شود و بعید نیست که او چهره جدیدی باشد که بتواند معادلات انتخابات را بر هم بزند و به‌عنوان جوان‌ترین رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شود. دوستی دیرینه او و بهاروند می‌تواند استراتژیک‌ترین پیمان برای انتخابات آینده باشد.
 
محمدحسین قریب، روبه‌روی هیأت‌ها
برای انتخابات پیش رو، همچنان باید محمدحسین قریب را یکی از کاندیداها دانست. بهمن ماه که او برای انتخابات کاندیدا شده بود، خیلی‌ها از او به عنوان گزینه وزارت ورزش نام می‌بردند. همین موضوع خواه ناخواه قریب را مقابل بهاروند و رؤسای هیأت‌های فوتبال قرار می‌داد. ضمن اینکه قریب هم مانند حبیب کاشانی، به نوعی منتسب به باشگاه استقلال است و همه او را یک مدیر استقلالی می‌دانند. همه اینها در کنار هم می‌تواند روی آرای مجمع برای او تأثیرگذار شود و او را کمی از دایره کاندیداهای اصلی دور کند.
 
سعید آذری، منتقد رانده شده
سعید آذری درباره احتمال کاندیداتوری‌اش برای ریاست فدراسیون فوتبال هیچ صحبت رسمی نداشته است. با این حال اما اظهارنظرهای او درباره اصلاح اساسنامه و انتقادهایی که به مدیریت فدراسیون فوتبال در این مدت داشته است، این احتمال را به وجود آورده که شاید آذری یکی از افرادی باشد که در آخرین روزهای ثبت‌نام، با ورود خود به عرصه انتخابات همه را غافلگیر کند.
 
عباس صوفی، برای وقتی بهاروند رد شد
ثبت‌نام عباس صوفی برای ریاست فدراسیون فوتبال در بهمن ماه هم تعجب خیلی‌ها را در پی داشت. او رئیس هیأت فوتبال همدان است و خودش می‌داند که شانس کمی دارد اما ثبت نام او شاید بیشتر به خاطر این است که اگر بهاروند رد صلاحیت شد، طیف هم‌عقیده او، جایگزینی داشته باشند.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.