سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

کادر فنی پرسپولیس شاکی از انتقادهای عجولانه و احساسی

شرایط تیم و مسابقه را ببینید، بعداً قضاوت کنید

شرایط تیم و مسابقه را ببینید، بعداً قضاوت کنید
محمدقراگزلو
محمدقراگزلو

ایران ورزشی: پرسپولیس در شرایطی سومین بازی فصلش در لیگ بیستم را پشت سر گذاشت که تساوی خارج از خانه مقابل نفت مسجدسلیمان فضای عجیب و غریبی پیرامون این تیم ایجاد کرده است. بعد از تساوی در مسجدسلیمان که آمار ناامیدکننده سه بازی و یک گل زده از روی نقطه پنالتی را برای قهرمان چهار فصل گذشته لیگ برتر و فینالیست لیگ قهرمانان 2020 ثبت کرد، موج انتقادها نسبت به عملکرد تیم یحیی آغاز شد و بسیاری از خودی‌ها و غیر خودی‌ها علیه یحیی و عملکردش موضع گرفتند.


در جو کنونی که اینستاگرام و صفحات هواداری خوراک هواداران احساسی نوجوان و جوان را تأمین می‌کنند، عده‌ای شروع به انتقاد از ترکیب، تعویض‌ها و تغییرات فنی پرسپولیس در بازی اخیر کرده و کادر فنی را مسئول از دست رفتن دو امتیاز حساس این مسابقه و عقب افتادن از رقیب دیرینه دانستند. این اتفاقات البته در حالی رقم می‌خورد که تازه هفته سوم یک فصل طولانی و 30 هفته‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم و پرسپولیس هنوز شرایط بدی در جدول ندارد اما مشکلات فنی شامل کمبود موقعیت‌های گل و مشکلات عمده گلزنی، هواداران پرسپولیس را به شدت نگران کرده و جو ناامیدکننده‌ای پیرامون تیم ایجاد کرده تا جایی که خیلی از همین هواداران می‌گویند با این وضعیت هر تیمی از شرق آسیا به فینال راه یابد پرسپولیس را به راحتی شکست خواهد داد و قهرمانی آسیا در حد رویا باقی خواهد ماند.


در این میان البته عده‌ای از اعضای تیم و پیشکسوتان با دید بازتری به قضیه نگاه کرده و در همان فضای اینستاگرام سعی در آگاه کردن هواداران احساسی داشتند و به پرسپولیسی‌های احساساتی هشدار دادند عده‌ای عمداً این اتمسفر را ایجاد کرده‌اند تا پرسپولیس را در آستانه یکی از مهم‌ترین مسابقات تاریخش وارد بحران کنند. این پیشکسوتان و مسئولان باشگاه به هواداران هشدار دادند که فریب این بازی‌های رسانه‌ای را نخورند و از کادر فنی‌ای که قاطعانه‌ترین قهرمانی لیگ را ثبت کرد و در اوج مشکلات و سختی‌ها تیم را به فینال آسیا رساند، حمایت کنند که بعد از انتشار این مطالب، جو تا حدودی برگشت و اوضاع بهتر شد تا جایی که حالا در همان صفحات هواداری بیشتر مطالب حاکی از نشانه‌های اعتماد و ایجاد آرامش برای تیم تا فینال آسیاست.
با این حال فضای بعد از بازی با نفت مسجدسلیمان آنقدر سنگین و عجیب بود که اعضای کادر فنی پرسپولیس و در رأس آن یحیی گل محمدی با وجود اینکه طی یک سال گذشته به این فشارها عادت کرده‌اند، از جو موجود ناراحتند و برای نتیجه نگرفتن در بازی با مسجدسلیمان توجیهات خودشان را دارند؛ توجیهاتی که از دید هواداران منتقد غافل مانده است.


بسیاری از هواداران احساسی پرسپولیس به ترکیب اولیه تیم محبوب‌شان در بازی پنجشنبه گذشته ایراد گرفته‌اند و معتقدند نباید از حالا ترکیبی که قرار است در فینال آسیا بازی کند، تست می‌شد و تغییرات باید کم کم در تیم اعمال می‌شد. آنها معتقدند شاید اگر وحید امیری و احسان پهلوان از ابتدا در ترکیب بودند، نسخه میزبان در همان نیمه نخست پیچیده می‌شد . مربیان پرسپولیس در جواب اینها می‌گویند کادر فنی حق دارد تا برای مهم‌ترین بازی پیش روی خود که اتفاقاً فاصله زیادی تا آن نداریم از حالا تمام تدابیر فنی‌اش را به کار بگیرد و داشته‌های خود را برای آن مسابقه بزرگ در شرایط مسابقه تست کند. مربیان پرسپولیس می‌گویند باید به کادر فنی حق داد که این تغییرات آزمایش شود چرا که بهتر است الان با عوارض و پیامدهای این تغییرات مواجه شویم تا اینکه بخواهیم در فینال به یکباره با آن رودررو شویم و آن وقت برای تغییر شرایط کاری از دست مان برنیاید.


مربیان پرسپولیس می‌گویند بیشتر حریفانی که مقابل این تیم قرار می‌گیرند، یاد گرفته‌اند که در زمین خود عقب بنشینند و از تک موقعیت‌های خود یا ضربات ایستگاهی دنبال ضربه زدن به پرسپولیس باشند. این کاری بود که نفت مسجدسلیمان هم به خصوص در نیمه دوم انجام داد و اصلاً بالا نیامد. مربیان پرسپولیس می‌گویند با توجه به اینکه امسال هم با چنین حریفانی به صورت متعدد روبه‌رو خواهیم شد باید راهکاری پیدا کنیم که از تک موقعیت‌هایمان نهایت استفاده را ببریم و کاری کنیم که حریف از لاک خود بیرون بیاید کما اینکه اگر در همان نیمه نخست بازی با نفت مسجدسلیمان پنالتی نعمتی گل می‌شد، شرایط بازی کلاً تغییر می‌کرد و پرسپولیس در نیمه دوم کار راحت‌تری داشت. مسأله دیگری که به چشم هواداران نیامده اما در بازی با نفت مسجدسلیمان کار را برای پرسپولیس سخت کرده بود، به شرایط سفر این تیم به شهر میزبان برمی‌گردد. در شرایطی که مسجدسلیمان هتلی مناسب برای اقامت تیم ندارد، پرسپولیس مجبور شد شب قبل از بازی در اهواز بماند و روز بازی با اتوبوس به شهر محل مسابقه سفر کند. سفری که دو ساعت و نیم طول کشید و طبیعی است برای هر فوتبالیستی دو ساعت‌ونیم در یک جا ساکن نشستن در روز بازی اصلاً چیز خوبی نیست. در واقع تدبیر مدیران تیم برای سفر زمینی به مسجدسلیمان در روز مسابقه با اصول فوتبال منافات داشت اما برای فرار از کرونایی شدن اعضای تیم در آستانه فینال آسیا، این تصمیم گرفته شد چون چاره‌ای هم نبود.


این مسأله و البته باران شدیدی که حین بازی عصر پنجشنبه شروع به باریدن کرد، باز هم شرایط مسابقه را برای پرسپولیس دشوار کرد و البته اتفاقات بازی مثل آن پنالتی نیمه نخست یا موقعیت صددرصدی شجاعی در دقیقه 89 که تبدیل به گل نشد هم دوباره علیه تیم یحیی رقم خورد و اینچنین دو امتیاز از دست رفت. کادر فنی پرسپولیس اعتقاد دارند، هواداران باید تمام این مسائل را در نظر بگیرند و بعد قضاوت کنند ضمن اینکه مهم‌ترین نکته‌ای که باید توجه داشته باشند، این است که این تیم طی چند ماه اخیر تعداد زیادی از عناصر تهاجمی‌اش را از دست داده وطبیعی است که این مشکلات در فاز حمله به وجود بیاید پس باید با داشته‌های فعلی با برنامه پیش رفت و برای رسیدن به شرایط ایده‌آل تیمی کمی صبور بود.


مربیان پرسپولیس می‌گویند اصلاً اهل عذر و بهانه نیستند و دوست دارند تیم‌شان ضمن ارائه بهترین بازی، نتایج خوبی هم بگیرد اما بهتر است قضاوت‌ها درباره کیفیت این تیم عجولانه و احساسی نباشد ضمن اینکه نباید دستاوردهای این کادر را فراموش کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.