یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

تنها راه حل مشکل اساسنامه؛ ورود به مذاکرات بین‌المللی

فدراسیون فوتبال از کمیته ملی‌ المپیک کمک نمی‌خواهد؟

فدراسیون فوتبال از کمیته ملی‌ المپیک کمک نمی‌خواهد؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

احسان قاضی‌زاده هاشمی گفت: « تنها نهادی که قانونا و رسما این حق را دارد که در امور فدراسیون‌های ورزشی همراهی و پیگیری کند و امور آن‌ها را به جریان بیاندازد، کمیته ملی المپیک است.»

کلاف سردرگم فوتبال با طولانی شدن پروسه تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی فیفا، چنان در هم تنیده و پیچیده شده که بعید است بدون مذاکرات بین‌المللی قوی قابل حل باشد.

دو راهی قانون فیفا و قوانین ملی ایران در تعریف ماهیت حقوقی فدراسیون فوتبال، در کنار گزارش‌ها و تفسیرهایی از قانون که به فیفا ارائه می‌شود، پروسه تدوین اساسنامه را با مشکلاتی جدی مواجه کرده است.

از طرف دیگر حساسیت فیفا نسبت به دخالت طرف سوم در مسایل فوتبال، امکان مذاکره وزارت ورزش یا نهادهای دیگر درباره مشکل فوتبال را غیرممکن می‌سازد. در این بین تنها نهادی که در کشور می‌تواند به بحث‌های بین‌المللی این چنینی ورود کند، کمیته ملی المپیک است که تا کنون اقدامی از سوی این کمیته برای حل مشکل اساسنامه فدراسیون فوتبال دیده نشده است.

احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، دیروز(دوشنبه) در مصاحبه‌ای با برنامه رادیویی «تهران ورزشی» درباره نقش کمیته ملی المپیک در حل مشکل فدراسیون فوتبال گفت: «ما الان شاهد سکوت فیفا و AFC درباره اساسنامه هستیم. به اعتقاد من ما باید در بخش بین‌المللی فعال شویم و این موضوع را از این حالت خارج کنیم. اساسنامه فدراسیون فوتبال و مذاکرات فدراسیون و نهادهای بین‌المللی در شرایط قفل یا اسنداد قرار گرفته و شاهد هستیم که پاسخی ردوبدل نمی‌شود. تنها نهادی که قانونا و رسما این حق را دارد که در امور فدراسیون‌های ورزشی همراهی و پیگیری کند و امور آن‌ها را به جریان بیاندازد، کمیته ملی المپیک است. این کمیته آنچنان که باید و شاید در طول مدت زمان اخیر نقش تاثیرگذار و موثر خود را ایفا نکرده است. زمانی که اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی دچار مشکل می‌شود، کمیته ملی المپیک می تواند نقش کلیدی ایفا کند.»

این عضو مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «این کمیته در مسائل دیگری مانند مسائل مربوط به فدراسیون جودو یا شطرنج هم نقش آفرینی کرده است. در حال حاضر ضرورت دارد که کمیته ملی المپیک بیش از پیش در مسئله فدراسیون فوتبال حساس شود. ما در صحبت‌های متعدد این موضوع را به عنوان مطالبه جدی بیان کردیم که عزیزان در کمیته ملی المپیک وظایف خود را در قبال چنین اتفاقاتی انجام دهند.»

قاضی‌زاده هاشمی البته پیش از این هم با تأکید بر اینکه مجلس تبعیت قوانین ملی را نسبت به قوانین بین‌المللی در اولویت می‌داند، تأکید کرده بود که به هیچ عنوان امکان تغییر عنوان فدراسیون فوتبال از «عمومی غیردولتی» به «مستقل غیرانتفاعی» وجود ندارد. با توجه به تأکید فیفا بر تغییر این ماهیت، چاره‌ای جز مذاکرات بین‌المللی نیست که در این مسیر هیچ نهادی مثل کمیته ملی المپیک نمی‌تواند تأثیرگذار باشد.

از طرف دیگر اما آشفتگی فدراسیون فوتبال و به نوعی بسته نگه داشتن موضوع اساسنامه از سوی مسوولان این فدراسیون هم مانع بزرگی شده بر سر راه کمیته ملی المپیک برای مذاکره و ورود به مشکل اساسنامه فوتبال. هیأت رییسه فدراسیون فوتبال و شخص دبیرکل در ماجرای اصلاح اساسنامه و مکاتبات خود با فیفا چنان بسته عمل کرده‌اند که حتی بسیاری از افراد برجسته و صاحب نظر فوتبال هم از آنچه در این مسیر به وقوع پیوسته اطلاعی ندارند و طبیعی است که این فضای بسته به کمیته ملی المپیک هم به نوعی اجازه دخالت را نداده است.

گویا مدیران فدراسیون فوتبال که چندان هم از شرایط فعلی و به تعویق افتادن انتخابات ناراضی نیستند، هیچ تمایلی به حل این مشکل ندارند و برای حل آن از مسیر درست اقدامی نمی‌کنند. چرا که ورود کمیته ملی المپیک، با درخواست فدراسیون فوتبال و تشکیل کارگروه ویژه‌ای در این رابطه از سوی فدراسیون فوتبال امکان‌پذیر است که تا کنون نه تنها تمایلی به انجام آن نبوده که شاهد مقاومت‌هایی هم بوده‌ایم.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.