چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲


کلمات کلیدی

مسیر صدر از ملبــــــورن می‌گذرد

مسیر صدر از ملبــــــورن می‌گذرد
امیررضا همایون
امیررضا همایون خبرنگار

بازی نهایی رقابت‌های مردان اولین گرنداسلم فصل در سال 2023 پس از چهارده روز رقابت برترین تنیس‌بازان مرد جهان امروز به میزبانی زمین مرکزی تنیس ملبورن استرالیا برگزار خواهد شد.

در تورنمنتی که شاهد رخ دادن شگفتی‌های زیادی بودیم نواک جوکوویچ صرب و استفانو سیتسیپاس یونانی با عبور از حریفان‌شان به بازی نهایی این دوره از رقابت‌ها رسیدند. یکی از موضوعاتی که این دوره از رقابت‌ها را متمایز می‌کند تعین مرد شماره یک تنیس جهان پس از اتمام این رقابت است. به گونه‌ای که برنده اولین گرنداسلم فصل به علت عدم حضور کارلوس آلکاراس اسپانیایی در رقابت‌ها که به علت مصدومیت در این دوره از رقابت‌ها حضور ندارد به صدر جدول انجمن برترین تنیس‌بازان جهان موسوم به ATP خواهد رسید و همین موضوع باعث حساسیت بیشتر فینال تنیس آزاد استرالیا نسبت به سال‌های گذشته است.

جوکو دو رقمی می‌شود؟
با حذف دیگر ستارگان تنیس جهان و باتوجه به عملکرد نوله در بازی‌های ماقبل فینال این ستاره صرب تبدیل به بخت اول کسب عنوان قهرمانی مسابقات شده است. شاید یکی از دلایل اینکه می‌گوییم شانس نوله برای کسب عنوان قهرمانی از سیتسیپاس یونانی بیشتر است، تجربه او باشد. در چنین بازی‌های سطح بالایی داشتن تجربه حرف اول را برای رسیدن به پیروزی می‌زند.
یکی از نکاتی که می‌تواند جوکوویچ را پس از پایان بازی نهایی جاودانه کند، کسب دهمین عنوان قهرمانی رقابت‌های آزاد استرالیا و رقم زدن بیست و هشتمین پیروزی متوالی خودش در زمین مرکزی ملبورن خواهد بود؛ اگر نادال پادشــــــــــــاه رقابت‌هـــــــــــــــای خـــــــــــــــــاک رس و رقابت‌های آزاد فرانسه است نوله هم پادشاه رقابت‌های استرالیا است که در زمین‌های سخت هارد کورت برگزار می‌شود.
استفانو سیتسیپاس که در این دوره از مسابقات عملکرد شگفت‌انگیزی از خودش به نمایش گذاشته به دنبال تکمیل شگفتی خود است و قصد دارد ضمن رسیدن به آرزوی دوران کودکی خودش مردم یونان را هم به یک افتخار بزرگ برساند.
وداع آلکاراس با صدر
عدم حضور کارلوس آلکاراس اسپانیایی در این مسابقات که تنها یک هفته قبل از آغاز رسمی این رقابت‌ها اعلام کرد به علت مصدومیت از ناحیه پا اولین گرنداسلم فصل را از دست داده اولین شوک سال جدید میلادی به دنیای تنیس بود. عدم حضور به منزله خداحافظی او با صدر جدول انجمن برترین تنیس‌بازان جهان پس از گذشت 140 روز صدرنشینی خواهد بود، بنابراین همانطور که پیش‌تر گفته شده بود همین یک موضوع برای حساس شدن بازی نهایی روز یکشنبه کافی است.

رکورد شگفت‌انگیز می‌شکند؟
عملکرد نواک جوکوویچ و رکورد‌هایی که او از خودش در رقابت‌های استرالیا به جا گذاشته آنقدر خوب است که باید نام دیگر گرنداسلم استرالیا را گرنداسلم جوکوویچ گذاشت. علاوه بر رکورد 27 پیروزی متوالی در رقابت‌های استرالیا نواک یک رکورد دیگر هم در این رقابت‌ها از خودش به جا گذاشته که به بازی‌های نهایی مربوط می‌شود.
این تنیسور صربستانی تا به امروز 9 بار به بازی نهایی رقابت‌های آزاد استرالیا صعود کرده که در هر 9 بازی زمین مسابقه را با پیروزی و در نهایت کسب جام ترک کرده است.آمار مطلوبی که به نظر می‌رسد تا سالیان سال هیچ بازیکنی حداقل در رقابت‌های آزاد استرالیا به آن دست نیابد. این نکته اما ثابت می‌کند که تنیس‌باز یونانی برای تعبیر رؤیای کودکی‌اش و رسیدن به اولین قهرمانی دوران حرفه‌ای خودش در گرنداسلم‌ها کار سختی دارد.

برای فراموش کردن گذشته
جوکوویچ در فصل گذشته یکی از بدترین فصل‌های حرفه‌ای خودش در رقابت‌های تنیس را به علت عدم تزریق واکسن کرونا و در پی همین موضوع اجازه نداشتن برای حضور در بسیاری از تورنمنت‌های معتبر فصل از جمله همین رقابت‌های آزاد استرالیا سپری کرد، علاوه بر تمام موضوعاتی که گفته شد نواک می‌خواهد این رقابت‌ها را با قهرمانی به پایان ببرد تا به همگان بخصوص مقامات استرالیایی که او را به علت خودداری از تزریق واکس کرونا از خاک این کشور اخراج کرده بودند پیام خاصی برساند.

روسیه دیگر در فینال
نماینده ندارد
یکی از موضوعاتی که بازی نهایی این دوره از رقابت‌ها را خاص می‌کند حضور نداشتن هیچ یک از نمایندگان تنیس روسیه در بازی نهایی است. روسیه پس از دو دوره متوالی صعود دنیل مدودف به بازی نهایی گرنداسلم استرالیا دیگر در مهم‌ترین رقابت بخش مردان این تورنمنت نماینده‌ای ندارد.
البته باید توجه داشت که با وجود حذف مدودف در مراحل آغازین این مسابقات دیگر نمایندگان تنیس روسیه مانند آندره روبلف و کارن خاچانوف در این دوره از مسابقات عملکرد خوبی داشتند و خاچانوف هم فرصت صعود به بازی نهایی را داشت اما در مرحله نیمه نهایی مقابل استفانو سیتسیپاس یونانی شکست خورد و از صعود به مرحله نهایی رقابت‌های بخش مردان بازماند.
باتوجه به تمام نکاتی که گفته شد رقابت‌های استرالیا یک بازی هیجان‌انگیز را برای علاقه‌مندان به دنیای راکت در سراسر جهان تدارک دیده است، مسابقه‌ای که باتوجه به حساسیت این مسابقه و انگیزه‌هایی که طرفین این رقابت برای رسیدن به جام قهرمانی اولین گرنداسلم فصل دارند پتانسیل تکرار بازی نهایی دوره گذشته همین رقابت‌ها که بین رافائل نادال از اسپانیا و دنیل مدودف از روسیه برگزار شد و 5 ساعت و 28 دقیقه به طول انجامید را دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.