پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

شانس بالای رئیس کارخانه هیوندای برای ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا

غفاری: یکبار هم ما از چونگ خواسته بودیم رییس AFC شود

غفاری: یکبار هم ما از چونگ خواسته بودیم رییس AFC شود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

حسن غفاری می‌گوید: «ما با دکتر چونگ صحبت کردیم و او گفت کسی که مقابل شما نشسته است، رئیس جمهور آینده کره جنوبی است. او همان سال در انتخابات ریاست جمهوری کره شرکت کرد اما موفق نشد. او از افراد بسیار پرنفوذ و پولدار است که برای فوتبال بسیار هزینه کرده است.»

انتخابات ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC) قرار است اوایل سال 2022 برگزار شود. در فاصله بیش از یک سال تا برگزاری این انتخابات اما اخباری مبنی بر آمادگی رئیس فدراسیون فوتبال کره‌جنوبی برای کاندیداتوری در این انتخابات منتشر شده است.
روزنامه الریاضیه عربستان در گزارشی به نقل از منابعی خاص نوشت که مونگ جیو چونگ، رئیس فدراسیون فوتبال کره جنوبی قصد دارد در انتخابات پیش روی کنفدراسیون فوتبال آسیا شرکت کند و ریاست ائتلاف کشورهای شرق آسیا را برعهده بگیرد.
طبق اعلام الریاضیه، فدراسیون‌های شرق آسیا نشست‌های خود را برای رسیدن به جمع بندی نهایی آغاز کرده‌اند و می‌خواهند بر سر انتخاب گزینه نهایی به توافق برسند. الریاضیه در ادامه نوشت که فدراسیون فوتبال ژاپن و چین با نامزدی مونگ چونگ موافقت کرده‌اند و این شانس او را برای برنده شدن در انتخابات ریاست AFC بالا می برد.
خیلی از رسانه‌ها از این خبر به عنوان ائتلاف شرق آسیایی‌ها برای پس گرفتن ریاست AFC از رئیس بحرینی نام برده‌اند. شیخ سلمان بحرینی از سال 2013 تا کنون ریاست این کنفدراسیون را برعهده دارد و پیش از او ژانگ جیلانگ از چین برای مدت دو سال رئیس AFC بود.
مونگ جیو چونگ اما چه کارنامه‌ای دارد و اعلام آمادگی او برای ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا، در فاصله یک سال مانده تا برگزاری این انتخابات از چه جهاتی اهمیت دارد؟
حسن غفاری، رئیس کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال در زمان ریاست محسن صفایی‌فراهانی درباره مونگ جیو چونگ و ثروت او به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «دکتر چونگ که ریاست فدراسیون فوتبال کره جنوبی را برعهده دارد، صاحب کارخانه هیوندای است. سالی که جام جهانی در کره‌جنوبی برگزار می‌شد، کنگره فیفا و AFC همان زمان برگزار می‌شد. فیفا از هر فدراسیون میهمانانی را برای حضور در این کنگره دعوت کرده بود و ما به مدت سه روز میهمان فیفا بودیم. بعد از آن سه روز دکتر چونگ از ما خواست که یک هفته هم مهمان او باشیم. فیفا بهترین میهمانی را ترتیب داده بود اما با این حال از نظر کیفیت، میهمانی دکتر چونگ بسیار فراتر از فیفا بود. او کارخانه ماشین هیوندای را دارد. یک کارخانه کشتی‌سازی دارد و کارخانه ساخت رباتی را دارد که استخراج نفت از زیر آب را انجام می‌دهد.»
او در وصف قدرت و نفوذ چونگ هم به نکاتی اشاره می‌کند: «او از نفوذ زیادی برخوردار است. در برهه‌ای از ریاست سلطان احمد مالزیایی ما به این نتیجه رسیده بودیم که سطح فوتبال آسیا حتی از آفریقا هم دارد پایین‌تر می‌آید، به همین خاطر من و دکتر صفایی‌فراهانی با بن‌همام صحبت کردیم که در انتخابات ریاست AFC شرکت کند اما او گفت تا زمانی که دکتر چونگ باشد من ورود نمی‌کنم چون او بدون شک برنده انتخابات است. ما با دکتر چونگ صحبت کردیم و او گفت کسی که مقابل شما نشسته است، رئیس جمهور آینده کره جنوبی است. او همان سال در انتخابات ریاست جمهوری کره شرکت کرد اما موفق نشد. او از افراد بسیار پرنفوذ و پولدار است که برای فوتبال بسیار هزینه کرده است.»
مونگ جیو چونگ یکی از 8 اسپانسر اصلی فدراسیون جهانی فوتبال است که در هر دوره از رقابت‌های جام جهانی در هر رده سنی، آخرین مدل اتومبیل‌های هیوندای را برای حمل و نقل کاروان تیم‌ها، در اختیار فیفا قرار می‌دهد.
براساس اعلام منابع خبری،  برای انتخابات سال 2022 کنفدراسیون فوتبال آسیا چین و ژاپن از حامیان مونگ جیو چونگ هستند و حسن غفاری این حمایت را به نشانه 15 رأی به حساب چونگ می‌داند: «ژاپن و چین فقط دو رأی نیستند. این حمایت به نشانه 15 رأی است و اگر این حمایت ادامه داشته باشد می‌توان چونگ را رئیس AFC دانست. چون هر کدام چندین کشور زیر نفوذ خود دارند و کمک‌های مداومی به کشورهای زیر نفوذ خود ارائه می‌دهند. به عنوان مثال روسای این کشورها برای کارآموزی به ژاپن و چین دعوت می‌شوند و برای آنها کلاس‌های مختلفی برگزار می‌کنند.»
چونگ سال‌ها نایب رئیس فیفا بوده و به عنوان عضو هیأت رئیسه AFC هم فعالیت کرده است. حسن غفاری معتقد است پول و نفوذ اولین موردی است که برای پیشرفت فوتبال نیاز است و کمتر کسی به آن اشاره می‌کند: «چونگ می‌تواند فوتبال آسیا را ارتقا دهد. اولین فاکتوری که یک مدیر باید داشته باشد، بی‌نیازی مالی است چون بیشتر مدیرانی که در این سطح دچار انحراف شدند، انحراف‌شان به خاطر مسائل مادی بوده است. به عنوان مثال بلاتر یا همان سلطان احمد. سلطان احمد در زمان ریاستش فرصت حضور در AFC را نداشت و فقط سالی یک بار در جلسات شرکت می‌کرد. او دبیری داشت که بیشتر کارها را انجام می‌داد و بی‌تمایل به دریافت پول از فدراسیون‌ها نبود. بسیاری افراد تخصص را مهم‌ترین فاکتور می‌دانند و هیچکس به موضوع مهم بی‌نیازی مالی اشاره‌ای نمی‌کند. وقتی رئیس از نظر مالی بی‌نیاز باشد، دیگر در ازای دریافت پول با میزبانی کشوری موافقت نمی‌کند یا فدراسیون‌ها با پرداخت پول نمی‌توانند رأی کمیته استیناف را تغییر دهند. این موضوع درباره ریاست فدراسیون فوتبال ایران هم صدق می‌کند و خیلی مهم است که شخصی انتخاب شود که از نظر مالی بی‌نیاز باشد.»
با اینکه هنوز اطلاعاتی درباره دیگر نامزدهای ریاست AFC در دست نیست اما شاید همین حالا هم بتوان مونگ جیو چونگ را شانس اصلی ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از شیخ سلمان بدانیم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.