جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰

پیکان - استقلال؛ 16:15

یورش شاگردان محمود فکری به امتیاز شماره 9

یورش شاگردان محمود فکری به امتیاز شماره 9

استقلال و پیکان درشرایطی عصر امروز رخ در رخ هم قرار می‌گیرند که اتفاقات متعددی قبل از این تقابل اردوی هر دو تیم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. با این حال هر دو تیم امیدوارند با تسلط بر روح و روان خود از بازی امروز سربلند بیرون آیند. پیکان با باختی که در آبادان مقابل صنعت نفت متحمل شد، پیروزی در مشهد مقابل شهرخودرو که برد بزرگی محسوب می‌شود، و تساوی با ذوب‌آهن به این بازی رسیده و استقلال با دو پیروزی که حاصل بازی با مس رفسنجان و ماشین‌سازی بوده

ایران ورزشی: استقلال و پیکان درشرایطی عصر امروز رخ در رخ هم قرار می‌گیرند که اتفاقات متعددی قبل از این تقابل اردوی هر دو تیم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. با این حال هر دو تیم امیدوارند با تسلط بر روح و روان خود از بازی امروز سربلند بیرون آیند. پیکان با باختی که در آبادان مقابل صنعت نفت متحمل شد، پیروزی در مشهد مقابل شهرخودرو که برد بزرگی محسوب می‌شود، و تساوی با ذوب‌آهن به این بازی رسیده و استقلال با دو پیروزی که حاصل بازی با مس رفسنجان و ماشین‌سازی بوده و همچنین شکست در اهواز مقابل فولاد که یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شود، به هفته چهارم آمده است.

 
پیکان، تیمی با برنامه فشرده
حریف امروز استقلال تیمی است که به گواه آمار در فشرده‌ترین شرایط ممکن مقابل رقبای خود قرار گرفته است. پیکانی‌ها در هفته اول لیگ برتر میهمان نفت آبادان بودند که این بازی به تعویق افتاد و درست در تعطیلاتی که برای تیم ملی لحاظ شده بود و 3 روز مانده به بازی‌های هفته دوم برگزار گردید. شاگردان مهدی تارتار 4 روز بعد میزبان شهرخودرو در تهران شدند اما این بازی به علت بارش باران تا دقیقه 23 برگزار شد و مجبور شدند 24 ساعت بعد ادامه بازی را انجام بدهند. این در حالی بود که شهرخودرو در تعطیلی لیگ حدود دو هفته استراحت کرده بود. این وضعیت باعث شد بازی پیکان مقابل ذوب‌آهن هم این تیم تهرانی را تحت‌الشعاع قرار دهد به این دلیل که پیکانی‌ها با حداقل استراحت ممکن مقابل حریفی قرار گرفتند که زمان بیشتری برای آماده‌سازی در این بازی داشت. علاوه بر آن باید به تمرینات روزهای اخیر پیکان نیز اشاره داشت که به دلیل بارش‌های شدید در تهران به سالن منتقل شده است و اجازه نداد این تیم تمرینات عادی خود را برگزار کند. البته استقلال هم همین وضعیت را داشته و اوضاع برای تیم فکری هم روبه‌راه نبوده است.
 
استقلال بدون سرمربی
گرچه صمد مرفاوی از تجربه کافی برای هدایت استقلال در این بازی برخوردار است و می‌تواند این تیم را مهیای حضور در این بازی کند و از طرفی شناخت مرفاوی نسبت به پیکان نیز گره‌گشا خواهد بود اما تغییر کادر به دلیل محرومیت فکری شاید تا حدی بازیکنان استقلال را دچار دوگانگی کند. به هرحال هرچه فکری و مرفاوی با هم هماهنگ باشند بازهم غیبت آقای سرمربی در این بازی اثراتی روی روند بازی خواهد داشت و استقلال را دچار اختلالاتی خواهد کرد. البته بعید است که برای استقلال مشکلات آنچنان حادی پیش آید و به نظر می‌رسد به لحاظ کوچینگ شرایطی عادی رقم بخورد اما باید به این نکته هم توجه داشت که پیکان به شدت تیم مرموزی است و به دلیل تجربه مصائب روزهای آغازین لیگ و فشردگی بازی‌ها، احتمالاً آنها متحد‌تر وارد این میدان خواهند شد. از سویی مهدی تارتار نیز همواره با انگیزه‌های خاص رخ در رخ استقلال قرار می‌گیرد که این خود می‌تواند به‌ جذابیت‌های این بازی بیفزاید و استقلال را با رقیبی جدی مواجه سازد.
 
شانس بیشتر استقلال
به هر روی اما اگر تمام معادلات پنهان و نهان پیکان را نیز در نظر بگیریم شانس استقلال برای کسب حداکثر امتیاز این بازی بیشتر از پیکان است. پیکان با اینکه بعد از پیروزی در مشهد مقابل شهرخودرو همه را شگفت‌زده کرد اما از ‌لحاظ نفری در سطحی پایین‌تر از استقلال قرار دارد و چنانچه مربیان آبی با برنامه‌ریزی دقیق و تصمیم‌های مناسب گام به این میدان بگذارند دست‌کم به دست آوردن 3 امتیاز این بازی نیز دور از ذهن نخواهد بود. شاید لازم باشد که استقلال برای زدودن خاطره تلخ باخت دراهواز و افزایش شمار امتیازی خود به مانند بازی با ماشین‌سازی یک بازی کاملاً اقتصادی را در دستور کار قرار دهد و بی‌آنکه از نقد‌هایی که احتمالاً به واسطه دلچسب نبودن نمایش آنها بعد از بازی روانه اردوگاه آبی می‌شود، واهمه‌ای داشته باشند، 3 امتیاز این بازی را هم با هر تدبیری که شده به چنگ آورند و امتیازات خود را به عدد 9 افزایش دهند. آنچه مسلم است در شرایط کنونی به دست آوردن امتیاز برای استقلال اهمیت بیشتری دارد بخصوص اینکه دیگر رقبا نیز بیش و کم امتیاز از دست می‌دهند و این فرصتی بزرگ نصیب آبی‌ها خواهد کرد تا شاید در هفته‌های آتی به صدر جدول هم برسند.
 
ترکیب احتمالی استقلال
رشید مظاهری دروازه‌بان است، عارف غلامی و محمدحسین مرادمند در قلب دفاع قرار می‌گیرند. وریا غفوری و محمد نادری در دفاع راست و چپ و در خط میانی مسعود ریگی، احمد موسوی، هرویه میلیچ و آرش رضاوند قرار خواهند گرفت. در خط حمله هم مهدی قایدی و ارسلان مطهری بازی خواهند کرد.
 
 
تلاش بی‌نتیجه برای لغو محرومیت فکری
باشگاه استقلال در تلاش بود تا شاید محرومیت سرمربی‌اش را در بازی با پیکان لغو و یا حتی با تعلیق مواجه کند اما این تلاش‌ها هیچ ثمره‌ای به همراه نداشت و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرد فکری نمی‌تواند مقابل پیکان روی نیمکت بنشیند. البته که هر باشگاهی محق است در راستای بخشش مربیان و بازیکنان خود بعد از اعلام حکم از سوی کمیته انضباطی درخواست فرجام‌خواهی دهد اما باشگاه استقلال که پسوند فرهنگی را یدک می‌کشد و خود نیز باید اشاعه‌دهنده فرهنگ باشد نباید در خصوص این ماجرای خاص درخواست بخشش می‌داد. محمود فکری در بازی با فولاد خوزستان الفاظ بسیار رکیکی به زبان آورده بود و هرقدر هم که سرمربی استقلال عوامل تیم حریف را در این ماجرا مقصر‌ بداند باز هم نافی رفتار نادرست او نیست و یک سرمربی در چنین شرایطی باید هوش و حواسش به خودش باشد تا اینگونه شأ‌ن یک باشگاه بزرگ را هم زیر سؤال نبرد. بی‌شک اگر هر مربی دیگری در استقلال چنین رفتاری را انجام می‌داد از سوی هوادارا‌ن استقلال هم طرد می‌شد اما چون پای محمود فکری در میان بود بسیاری از اتفاقات رخ داده چشمپوشی کردند تا حواشی تیم نیز بیشتر نشود. از طرفی جانبداری‌هایی که معمولاً از تیم رقیب سنتی می‌شود هوادارا‌ن استقلال را برآن داشت تا درباره فحاشی سرمربی خود حتی حالت تدافعی هم به خود بگیرند اما اگر این رفتار در شرایط طبیعی رخ می‌داد بدون شک همین هوادارا‌ن به ظاهر حامی نیز از رفتار سرمربی خود به شدت گله می‌کردند. به هرحال محمود فکری باید دوران بازیگری خود با دوران سرمربیگری‌اش را متفاوت از هم بداند و رفتاری انجام ندهد که اینگونه موجب محرومیت و صدور حکم شود. از سویی باشگاه استقلال هم باید بداند که کجا پشت بازیکنان و مربیان خود بایستد و در چنین ماجراهایی بهتر است تصمیم‌گیران در باشگاه استقلال سیاست سکوت در پیش بگیرند و بی‌جهت از رفتار نادرستی که رخ داده، حمایت نکنند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.