شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

رویای احیای آژاکس

فان‌درسار: دوست دارم آژاکس تیم دوم همه باشد

فان‌درسار: دوست دارم آژاکس تیم دوم همه باشد

درآمد آژاکس در فصل 19-2018 برابر با 199 میلیون یورو بوده، در حالی که 79 میلیون یورو آن به دلیل رسیدنشان به مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان بوده است. حق پخش تلویزیونی آنها تنها 10.6 میلیون یورو بود.

ادوین فان‌درسار هنوز به یاد دارد که رایان گیگز و پل اسکولز در برابر پیشنهاد او چطور تعجب کردند. این دو نفر تمام دوران ورزشی خود را در منچستر یونایتد گذراندند. فان‌درسار که در سال 2005 به یونایتد پیوسته بود، می‌خواست بداند که آیا این دو بازیکن دوست دارند در خارج بازی کنند یا نه. فان‌درسار به آنها گفت که به این ترتیب می‌توانند زبان جدیدی یاد بگیرند، فرهنگ‌های متفاوتی را تجربه کنند، و در شرایط آب و هوایی دیگری زندگی کنند. شاید پول بیشتری هم دربیاورند.

اما آنها چرا باید این کار را می‌کردند؟ این دو نفر با خانواده‌هایشان در شهر منچستر بودند و قهرمانی‌های بسیاری کسب می‌کردند. فان‌درسار گفت: «به آنها گفتم با هوای منچستر چطور کنار می‌آیید؟ اما پل گفت: من آفتاب را دوست ندارم. به نظرم دیوید بکام از معدود بازیکنان انگلیسی بود که یونایتد را ترک کرد، اما او اهل لندن بود.»

اما برای فان‌درسار اوضاع متفاوت بود. او با آژاکس فاتح لیگ قهرمانان اروپا در سال 1995 شد، و حالا هم مدیر ارشد اجرایی این باشگاه است. بازیکنان مختلفی آژاکس را ترک می‌کنند. فان‌درسار می‌گوید: «اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید به خارج بروید. دستمزدها در خارج بیشتر است و برای ما هلندی‌ها، مهم است که قدم بعدی را برداریم.» یکی از بازیکنانی که آژاکس را ترک کرد دونی فان‌دبیک بود، که راهی منچستر یونایتد شد. او در تابستان گذشته رئال مادرید را خواهان خود می‌دید، اما یک فصل دیگر در آژاکس ماند. فان‌درسار می‌گوید: «او 10 سال با ما بود. او عاشق آژاکس است. به نظرم یک سال دیگر هم می‌توانست بماند. بگذارید بگویم که ما مانند دانشگاه استنفورد یا آکسفورد یا هاروارد هستیم. شما پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به مریل لینچ یا شرکت‌های بزرگ دیگر می‌روید، جایی که می‌توانید پول بیشتری به دست بیاورید و رقابت بیشتر است. دونی در جوانی همیشه یکی از دو، سه استعداد بزرگ ما بود. او بازیکنی تماشایی نبود، از آنهایی نبود که 12 بار مدافع حریف را فریب بدهد یا با برگردان گل بزند، اما تکنیک او کاملا به کمک تیم می‌آمد. او همیشه در موقعیت درست بود.»

فان‌درسار به عنوان مدیر به آژاکس آمده تا این تیم را مانند اواسط دهه 1990 موفق کند. او می‌گوید: «در دهه 1970، کرویف را داشتیم. در دهه 1980 رایکارد و فان‌باستن، و در دهه 1990 هم خودم، رایکارد برای بار دوم، برادران دی‌بوئر، داویدز، سیدورف، کلایورت، و اوورمارس را. پس از آن سکوتی طولانی داشتیم. پس وظیفه ما این بود که به مخاطبان جوان‌تر نشان دهیم که آژاکس چه تیمی است. من می‌خواهم همه طرفداران فوتبال در دنیا، آژاکس را به عنوان تیم دومشان دوست داشته باشند، سبک بازی تهاجمی ما را بپسندند، و ببینند که چطور بازیکنان جوان را پرورش می‌دهیم. شاید یکی از بازیکنان ما به تیم شما بیاید. چالش ما این است که می‌خواهیم نام بزرگی داشته باشیم اما بودجه بسیار کمتری داریم تا با غول‌ها مبارزه کنیم. اما چنین چالشی رویایی است. گاهی حتی ما هلندی‌ها هم می‌توانیم رمانتیک باشیم. ما یک مالک ثروتمند نداریم و این باعث می‌شود که منحصر به فرد باشیم.»

درآمد آژاکس در فصل 19-2018 برابر با 199 میلیون یورو بوده، در حالی که 79 میلیون یورو آن به دلیل رسیدنشان به مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان بوده است. حق پخش تلویزیونی آنها تنها 10.6 میلیون یورو بود. وستهم، تیم میانه جدولی لیگ برتر در آن فصل 145 میلیون یورو درآمد داشت. حالا هم که با شیوع ویروس کرونا، تماشاگران اندکی به ورزشگاه می‌آیند. فان‌درسار می‌گوید: «مهم است که پشتیبانی مالی داشته باشید. این که اگر یک سال به لیگ قهرمانان نرسید یا بازیکن نفروشید دچار مشکل نشوید. پشتیبانی ما بسیار قوی‌تر از باشگاه‌های بزرگ اروپا است. ما در حال حاضر نیاز به فروش بازیکن دیگری نداریم. ما همیشه می‌توانیم بازیکن بفروشیم، اما نه برای تامین بودجه. من می‌خواهم از موضع قدرت بازیکن بفروشم، نه به این دلیل که نیاز به پولش داشته باشم.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.