پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

2+1 شخصیت اصلی استقلال مقابل الشرطه

کاشتن باد و درو کردن طوفان

کاشتن باد و درو کردن طوفان

کاشتن باد و درو کردن طوفان بهترین مثل برای توصیف استقلال این فصل است. تیمی که در نابهنگام‌ترین بزنگاه‌های فصل سهمگین‌ترین ضربه‌ها را به خود وارد کرد.

سام ستارزاده: کاشتن باد و درو کردن طوفان بهترین مثل برای توصیف استقلال این فصل است. تیمی که در نابهنگام‌ترین بزنگاه‌های فصل سهمگین‌ترین ضربه‌ها را به خود وارد کرد. آخرین این ضربه‌ها نیز جدایی نابهنگام مجیدی و عدم شرکت ستاره‌های تیم در جلسات تمرینی پس از واگذاری جام حذفی به تراکتور بود. حاصل این بی‌ثباتی هم یک نیمه آشفتگی و سردرگمی برابر الشرطه‌ای بود که سرسختانه و فیزیکی بازی می‌کرد. با این حال، در مجموع، شاگردان مجید نامجومطلق با دردست‌داشتن دو سوم مالکیت بازی و ردوبدل ساختن بیش از 600 پاس با دقت بالای 80 درصد ما را به تماشای یک نمایش منسجم 90 دقیقه‌ای مقابل الاهلی امیدوار ساختند.

ارسلان‌پاشا؛ سلاح مخفی

بهره‌مندی نامجومطلق از حداکثر بازیکنان تیم، این امکان را به وی داد تا روی علی کریمی نیمه‌آماده و ارسلان مطهری به‌عنوان تعویض‌های طلایی حساب‌کند. مهم نیست مطهری کجای زمین به بازی گرفته می‌شود؛ او چه به‌عنوان یک مهاجم هدف و چه در جناح راست، تاثیر مثبت خود را می‌گذارد. با تعصب و روحیه مضاعفش، توپ را تحت مالکیت تیمش نگاه می‌دارد، قدر موقعیت‌های کوچک را می‌داند، و آن‌چه را که تیم نیاز دارد در اختیار تیم می‌گذارد. بالاتر از دیاباته و قائدی، مطهری تنها بازیکن استقلال است که برای زدن هر گل، به‌طور میانگین به کم‌تر از یک ۹۰دقیقه کامل نیازدارد.

نایاب در بازار

علی کریمی نیز نشان‌داد یک مهره بدون جانشین در ترکیب استقلال است. مسعود ریگی، فرشید باقری، و روزبه چشمی، در میانه میدان جنگنده ظاهر می‌شوند و بازی تخریبی مطلوبی ارائه می‌دهند؛ اما هیچ‌کدام نمی‌توانند نبض بازی را در اختیار بگیرند، ریتم بازی را مطابق میل تیم آهسته یا سریع کنند، و توپ را میان بال‌ها و مهاجمان تیم پخش‌کنند. از این رو، در پنجره پیش رو، نه‌تنها حفظ شماره ۶ آبی‌ها مهم‌ترین ماموریت سعادتمند است، بلکه یک جانشین خلاق با قابلیت‌ حفظ و پخش توپ نیز باید برایش به خدمت گرفته شود.

غافل از راه میان‌ّبر

آسیب‌پذیری دفاع استقلال روی ضربات ایستگاهی، نه‌تنها ما، بلکه شخص نامجومطلق را نیز به نگرانی واداشته‌. بازیکنان بلندقامتی نظیر چشمی، دیاباته، و باقری، هیچ‌کدام مانع سرزنی مازن فیاض ۱۸۰ سانتی‌متری نشدند تا وی طرف عراقی را که در جریان بازی به سد محم دفاع استقلال خورده بود، از راه میان‌بر به گل برساند. جای‌گیری حسینی هم روی ضربه سر فنی مهاجم زهردار الشرطه تعریفی نداشت. هر سرمربی‌ای بخواهد کارش را در اردوی پیش‌فصل آبی‌پوشان آغازکند، با منسجم‌سازی بازیکنان در دفاع برابر ضربات آزاد می‌تواند گام بزرگی در استحکام‌بخشی به دفاع استقلال بردارد.

ضعف تیم روی ضربات ایستگاهی غیرمستقیم، در فاز هجومی نیز پررنگ بود؛ به‌خصوص با هدر دادن 9 ضربه کرنر و چند ضربه آزاد دوضرب. یک ترفند شجاعانه سرمربی فعلی استقلال برای تقویت استقلال روی این دست از موقعیت‌ها، بازی دادن به محمد دانشگر بود؛ به‌جای دیاباته و در پست او! روی تنها ضربه ایستگاهی پسران آبی پس از ورود دانشگر، وی صاحب توپ هم شد و می‌توانست با ارسال یک پاس دقیق‌تر، حتی گل صعود استقلال به دور بعد را پایه‌گذاری کند.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.