شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

آرسنال؛ 6 باخت در 9 بازی

دقیقا چه کار می کنی؟

دقیقا چه کار می کنی؟
چارلز واتس
چارلز واتس

آرسنال میکل آرتتا این بار توسط رقیب همشهری‌اش و در دربی مغلوب شد. سناریوی باخت توپچی‌‌‌ها در خانه تاتنهام اما مانند باخت‌های قبلی‌شان بود و حالا این تیم در 9 بازی‌اش 6 بار تن به شکست داده است. خب حالا میکل آرتتا چه کار خواهد کرد؟

سرمربی آرسنال روزهای قبل از بازی یکشنبه تیمش که آن را 2 بر صفر باخت را صرف یادآوری این موضوع به همه کرد که چقدر زمان نیاز دارد تا بتواند توپچی‌ها را دوباره به یک مدعی تبدیل کند. اما بعد از تازه‌ترین باخت توپچی‌ها در لیگ برتر انگلیس او دیگر باید آماده مواجه شدن گوش‌های کری باشد که دیگر توجیه‌های او را برای بد نتیجه گرفتن تیمش قبول نمی‌کنند و هرچه بیشتری سپری می‌شود، بیشتر نگران جهتی می‌شوند که آرسنال در آن قدم گذاشته است.
خوشبینی‌ای که با قهرمانی‌های غیرمنتظره در جام حذفی و پس از آن در جام خیریه انگلیس در میان هواداران آرسنال به وجود آمد، خیلی وقت است که رنگ باخته است.
شاید مدیران باشگاه هنوز خیلی به آرتتا اعتقاد داشته باشند اما هواداران دیگر تحمل ندارد و این سؤال برای‌شان شکل گرفته است که آرتتا دقیقاً در شمال لندن دارد چه کار می‌کند. تیم او با وجود باخت 2 بر صفر به تاتنهام ضعیف نبود. آرسنال نزدیک به 70 درصد از زمان بازی تملک توپ داشت و بالغ بر 300 پاس داشت.تعداد شوت‌هایش، کرنرهایش و سانترهایش هم بیشتر از رقیب همشهری بود. در واقع آرسنال از نظر آماری در تمام موارد بهتر از تاتنهام بود جز همانی که از همه مهمتر است: تعداد گل. اما واقعیت این است که آنها در هیچ مقطعی از بازی شبیه تیمی که بتواند برنده باشد ظاهر نشدند.
ژوزه مورینیو تاتنهام را با یک برنامه مشخص به زمین بازی فرستاده بود و برنامه‌اش هم بی‌عیب‌و‌نقص جواب داد. آنها عقب نشستند، اجازه دادند آرسنال صاحب توپ باشد و بعد در ضدحملات به این تیم ضربه زدند درست همان کاری که در تمام این فصل با سایر تیم‌ها انجام داده‌اند. آرسنال باید می‌دانست که چنین اتفاقی می‌افتد و با این وجود همانطوری بازی کرد که رقیب انتظار داشت. آرسنالی‌ها دوبار در نیمه اول دروازه‌اش تهدید شد و تاتنهام هر دوبار آن موقعیت‌ها را به گل تبدیل کرد. آرسنال که هافبک خود توماس پارتی را هم به دلیل مصدومیت در این بازی از دست داد، در 20 روز آینده، 5 بازی باید انجام دهد و این برنامه فشرده قطعاً به تیم پانزدهم جدول که 11 امتیاز از از 11 بازی گرفته و 11 امتیاز هم از تاتنهام صدرنشین فاصله دارد، به کم شدن مشکلات آرتتا کمک نخواهد کرد.

حرف آرتتا در مورد اینکه باید به او فرصت داده شود درست است چون برای جمع کردن ویرانه‌ای که از آرسنال ساخته شده به زمان نیاز است. اما بعد از نزدیک ب ه یک سال کار در این سمت، کمبود خلاقیت در کاری که او دارد تلاش می‌دهد، روز به روز نگران کننده‌تر می‌شود. تیم او در 11 بازی این فصل لیگ برتر انگلیس تنها 10 گل زده است و تنها تیمهای برنلی، وست‌برومویچ و فولام هستند که آمار ضعیف‌تری داشته‌اند و این سه تیم همگی قعرنشینان جدول هستند.

در این فصل پیر امریک اوبامیانگ تنها دو گل زده است که گلش به تاتنهام در هفته نخست رقابت‌ها هم تنها گلی بود که در جریان معمول بازی زده است. این شاید اصلی‌ترین دلیل ناکامی‌های تیم آرتتا باشد. آرسنال در 11 بازی‌اش در این فصل لیگ برتر انگلیس 65 موقعیت گلزنی داشته است که این کمترین آمار در میان تمامی تیم‌های لیگ برتر انگلیس است. آرتتا پس از باخت قبلی تیمش مقابل ولورهمپتون به این موضوع اشاره داشت که تعداد سانترهای تیمش نشان دهنده آن است که دیر یا زود شانس به او و مردانش رو خواهد آورد اما بازی تیمش مقابل آرسنال نشان داد که الزاما داشتن موقعیت‌های بیشتر چه برسد به تعداد سانترهای بیشتر به معنا ضمانتی برای کسب پیروزی نیست. اگر آرتتا خیلی زود راه حلی برای برطرف شدن مشکل عدم گلزنی تیمش پیدا نکند، غرولندها بابت عملکرد او به فریاد‌های اعتراض‌آمیز تبدیل می‌شد و آن وقت دیگر نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.