پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

شاگردان نامجو لایق این پیروزی بودند

صعود سزاوارانه استقلال بدون شمارش کارت زرد و قرمز

صعود سزاوارانه استقلال بدون شمارش کارت زرد و قرمز
علی مغانی روزنامه‌نگار

 ترکیب اولیه استقلال یک پیام روشن داشت؛ یا صعود کن، یا بباز. از روزی که ارسلان مطهری به استقلال پیوسته، این برای اولین بار بود که دیاباته، قایدی و ارسلان از ابتدا بازی را در کنار یکدیگر شروع کردند. نسبت به بازی گذشته، فرشید باقری و آرش رضاوند هم نیمکت‌نشین شده بودند تا علی کریمی در کنار مسعود ریگی همان زوج قابل اعتماد مرکز زمین را تشکیل بدهند.
 ایده جالب کادر فنی استقلال، آرایش نامتقارن این تیم در خط حمله بود. در بازی‌های قبلی، هر زمان استقلال از سه مهاجمش به طور همزمان استفاده می‌کرد، مطهری و قایدی تبدیل به وینگرهای راست و چپ می‌شدند و شیخ دیاباته در پست 9 (مهاجم نوک) باقی می‌ماند اما این بار دیاباته و مطهری با فاصله نزدیک به هم در کانال مرکزی مستقر شده بودند تا فشار روی مدافعان میانی الاهلی، مضاعف شود. سومین مرد خط حمله یعنی قایدی هم عموماً در کانال سمت چپ رفت و آمد می‌کرد و البته حمایت‌های دائمی میلیچ باعث می‌شد قایدی گزینه‌های بیشتری برای پاس دادن داشته باشد. در سمت راست هم در شبی که وریا غفوری نمایش فوق‌العاده‌ای داشت، وریا و فرشید اسماعیلی به تناوب به مهاجمان استقلال اضافه می‌شدند تا توازن در حمله حفظ شود.
در شبی که نتیجه این بازی برای الاهلی اهمیتی نداشت، استقلال با فرماندهی علی کریمی خیلی زود به بازی مسلط شد و در نیمه اول به اندازه تمام سه بازی قبلی، موقعیت آشکار گل ساخت. به جز صحنه‌هایی که منجر به گل نشد، تمرکز مدافعان الاهلی روی پوشش دیاباته و مطهری، این فضا را به مهدی قایدی داد که از بیرون هجده قدم شلیک کند و در گل دوم هم که از توپ برگشتی یک کرنر به دست آمد، وقتی دو مهاجم استقلال به توپ نرسیدند، این علی کریمی بود که با حضور مؤثر در هجده قدم، توپ را در تیر دوم قطع کرد و خیال استقلالی‌ها را از صعود راحت کرد.
با آغاز نیمه دوم و مصدومیت وریا، جناح راست استقلال کم کار شد و کسی انتظار نداشت دانشگر بتواند در کارهای هجومی به اندازه کاپیتان آبی‌ها اثرگذار باشد اما حرکتی که با همکاری میلیچ - قایدی در چپ آغاز شده بود، با حمایت علی کریمی تکمیل شد تا دیاباته بازی را 40 دقیقه قبل از سوت پایان، تمام کند اما آنچه که باعث می‌شد استقلال مرکز زمین را از دست ندهد، بازگشت‌های مداوم ارسلان مطهری و حمایت‌های مؤثر او از هافبک‌ها بود و این عامل مهمی بود تا الاهلی عملاً در این منطقه، برتری عددی نداشته باشد.
در 30 دقیقه پایانی مصدومیت روزبه چشمی و خستگی علی کریمی که هنوز آمادگی حضور 90 دقیقه‌ای در زمین را ندارد، شکل بازی را به کلی تغییر داد و رویکرد استقلال هم به حفظ نتیجه متمایل شد. الاهلی هم که نیازی به تغییر نتیجه نداشت، خسته‌تر از آن بود که فشاری به خط دفاعی استقلال وارد کند.
در شبی که سیدحسین حسینی با روحیه‌تر از همیشه بود و با دو سه واکنش تماشایی دروازه‌اش را بسته نگه داشت، استقلال با درخشش علی کریمی و سه مهاجم زهردارش، صعودی سزاوارانه به مرحله یک هشتم نهایی داشت و آنقدر گل زد که نیازی به شمارش کارت‌های زرد و قرمز نباشد. بعد از حذف زودهنگام شهرخودرو و سپاهان، حالا استقلال اولین تیم صعود کننده به مرحله بعد است. این تیم پتانسیل آن را دارد که جاه‌طلبی‌های بیشتری داشته باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.