یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

آبی ها درآستانه دیداری بزرگ و حیاتی

ستاره سوم به استقلال چشمک می زند

ستاره سوم به استقلال چشمک می زند
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

استقلال فردا شب در لیگ قهرمانان آسیا بازی مهمی پیش رو دارد و چنانچه از این مرحله عبور کند در آستانه رسیدن به فینال این رقابت ها قرار خواهد گرفت. استقلال سال ها از رسیدن به فینال آسیا محروم مانده است.

استقلال با کدام پلن تاکتیکی و انگیزشی می‌تواند یک گام دیگر به قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا نزدیک شود؟ آیا آبی‌ها که در سال‌های اخیر غالبا در این عرصه ناکام بوده‌اند با تیمی که از ظرفیت‌های بسیاری از منظر بازیکن برخوردار است می‌توانند چشم‌های علاقمندان به فوتبال در آسیا را گرد کنند و بعد از سال‌ها در فینال آسیا حاضر شوند وختی خوشبینانه اینکه قهرمانی را به چنگ آورند وجام را بالای سر ببرند؟

 پاسخ دادن به این سوالات دشوار است چون استقلال در دهه‌های اخیر هیچ گاه نتوانسته‌ به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد وآخر بار که  موفق به حضور در این جایگاه شدند به زمانی باز می‌گردد که ناصر حجازی سرمربی استقلال بود وبازی‌ها به شکل تورنمنت گونه درتهران برگزار می‌شد. درست مانند همین حالا که بازی‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا در قطر برگزار می‌شود وبه نظر می‌رسد استقلال بهتر از دیگر رقبا توانسته خودش را با شرایط بازی‌های متمرکز وفق دهد.

 اتفاقا در آخرین قهرمانی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا که به همین شیوه برگزار شد، مجید نامجو مطلق یکی از 11 مرد کلیدی‌ تیم منصورپورحیدری محسوب می‌شد وسرمربی کنونی استقلال خوب به یاد دارد که تیمش با چه حربه‌ای توانست از سد رقبای آن روزها بگذرد و جام قهرمانی را به دست آورد.

حالا بعد از سال‌ها او در قامت سرمربی روی نیمکت استقلال نشسته است و نیک می‌داند اگر استقلال را به این نقطه برساند شاید برای سال‌های متمادی به عنوان سرمربی روی نیمکت جلوس کند. بازی فردا شب در حقیقت برای آقا مجید حکم مرگ و زندگی را دارد و چنانچه او بتواند با اتخاذ شیوه تاکتیکی مناسب از این گذرگاه تنگ و حتی تاریک عبور کند، جایگاهش در استقلال عمیقا محکم خواهد شد.

 مجید نامجو مطلق دربازی با الاهلی عربستان تیمش را با 3 مهاجم به میدان فرستاد که تصمیم شجاعانه‌ای بود. او با همین حربه موفق شد با اختلاف گل قابل توجه از سد حریف عبور کند و از مرحله گروهی بگذرد. همین حربه شاید در بازی با فردا شب نیز جواب دهد اما باید توجه داشت که حضور دراین مرحله معادلات متفاوتی با مرحله گروهی دارد و ممکن است بازی‌ها به وقت‌های اضافه و حتی ضربات پنالتی نیز کشیده شود که تیم‌ها باید به لحاظ فنی و روحی به خوبی خود را آماده کرده باشند و مهم تراینکه روی نیمکت نیز ازگزینه‌های متعدد برای حضور درمیدان بهره ببرند.

در بازی فردا شب، استقلال قطعا غایبانی خواهد داشت که این منجر به تغییراتی در ترکیب اصلی استقلال خواهد شد. اما حتی اگر بازیکنی همچون وریا یا میلیچ  درترکیب استقلال نباشند و دو دفاع راست و چپ آبی‌ها حضور دراین میدان بزرگ را کف داده باشند نیز باز‌هم استقلال محکوم به کسب پیروزی است و باید هنر عبور از این مرحله را با نفرات دیگر داشته باشند.

فازغ از اینکه نام حریف استقلال چه تیمی‌است که حرف وحدیث‌هایی هم پیش از بازی به وجود آمده، استقلال تیمی با ظرفیت‌های فنی بالا است و چنانچه از نظر ذهنی مهیای حضور دراین بازی باشد پیروزی‌اش چندان دور از ذهن نیست؛ تیمی که بهترین بازیکنان هجومی لیگ برتر را دارد و با بیشترین گل زده لیگ نوزدهم را ترک کرد باید قابلیت رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا و حتی دستیابی به جام را هم داشته باشد.

شاید از دید برخی استقلال در نقطه فنی نیز برخوردار از یک مربی با تجربه نباشد اما به واقع برچسب بی تجربه هرگز برپیشانی مجید نامجو مطلق نمی‌نشید واو به واسطه‌ سال‌ها فعالیت در لیگ‌های گوناگون چنانچه از نظر ذهنی به خوبی از سوی مدیران باشگاه استقلال حمایت شود، می‌تواند با تدابیر مناسب استقلال را به مرحله بعد سوق دهد.

 مجید نامجو مطلق درتمام ماه‌هایی که فرهادمجیدی سرمربی استقلال بود همچون مردی فعال و اثر گذار در سایه حضور داشت و بسیاری از امور فنی استقلال را در ید خود داشت. حالا که پرده‌ها کنار رفته و مجید سکان هدایت استقلال را در دست گرفته، او باید نهایت بهره را از این فرصت طلایی ببرد تا شاید از این پس از جایگاهی رفیع در باشگاه استقلال برخوردار باشد.

ترکیب احتمالی استقلال: دروزاه بان: سیدحسین حسینی، مدافعان میانی: محمددانشگر، روزبه چشمی، عارف غلامی، میلاد زکی پور، هافکب ها: مسعود ریگی، علی کریمی، فرشید اسماعیلی، فرشید باقری، مهاجمان: مهدی قایدی، شیخ دیاباته

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.