چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

نکیسا: حامد باید خدا را شکر کند که فنایی مربی اوست

نکیسا: حامد باید خدا را شکر کند که فنایی مربی اوست

نیما نکیسا گلر سابق پرسپولیس و تیم ملی که حدود دو سالی است با فدراسیون فوتبال همکاری دارد، دیروز در آکادمی تیم ملی و جایی که پرسپولیس تمرین می‌کند حضور یافت و تمرین سرخ‌ها را از نزدیک دید. نکیسا که همیشه نظرات متفاوتی درباره گلرها و نحوه آموزش آنها دارد ارتباط بسیار خوبی با حامد لک دارد و روز گذشته هم دقایقی با او صحبت کرد. به همین بهانه سراغ نکیسا رفتیم که صحبت‌هایش را می‌خوانید.

ایران ورزشی: نیما نکیسا گلر سابق پرسپولیس و تیم ملی که حدود دو سالی است با فدراسیون فوتبال همکاری دارد، دیروز در آکادمی تیم ملی و جایی که پرسپولیس تمرین می‌کند حضور یافت و تمرین سرخ‌ها را از نزدیک دید. نکیسا که همیشه نظرات متفاوتی درباره گلرها و نحوه آموزش آنها دارد ارتباط بسیار خوبی با حامد لک دارد و روز گذشته هم دقایقی با او صحبت کرد. به همین بهانه سراغ نکیسا رفتیم که صحبت‌هایش را می‌خوانید.

 
چه شد که در تمرین پرسپولیس حاضر شدید؟
خب آنجا محل کار من است و هر روز به آکادمی می‌روم.
یک عکسی هم از تمرین آمده که شما دارید با حامد لک صحبت می‌کنید.
بله عکس را هم دیدم. دیدم که حامد هم این عکس را استوری کرده و یک چیزی برایش نوشته.
 
چه صحبتی بین‌تان رد و بدل شد؟
من حامد را خیلی دوست دارم، وقتی هم که در قطر بود با هم در ارتباط بودیم. خوشحالم که به یک گلر فوق‌العاده جسور و ششدانگ تبدیل شد. البته هم جسور بود هم ششدانگ اما این پیشرفت او فقط می‌تواند نتیجه زحمات داود فنایی باشد که سال‌ها در این تیم بازی کرده و سواد مربیگری گلرها را دارد. ایشان سال‌ها مربی گلری بوده و استعدادهای زیادی را تربیت کرده. البته مربیان زیادی هستند که گلرها را تعلیم می‌دهند اما داود فنایی هم گلر بین‌المللی بوده هم کارش خوب است پس در بالا بردن بازیخوانی و سطح روحی حامد بسیار مؤثر کار کرده. به نظرم حامد باید خدا را شکر کند که داود فنایی مربی اوست.
 
یعنی این پیشرفت و تحولی را که در حامد لک ایجاد شده، نتیجه کار خوب داود فنایی می‌دانید؟
البته خودش هم فعل خواستن را صرف کرده اما داود هم خیلی کمکش کرده تا به این فرم برسد. در اصل حامد بود که در قطر پرسپولیس را در مسابقات نگه داشت چون اگر آن دو موقعیت را در همان بازی اول نمی‌گرفت کار پرسپولیس تمام شده بود. حامد روزهای خیلی خوبی را پشت سر می‌گذارد و از خدا می‌خواهم از چشم بد و طینت بدخواهان دور نگهش دارد.
 
چه توصیه فنی به او کردید؟
حرف خاصی نبود. فقط سلام وعلیک و خوش و بش بود اما به او گفتم خیلی مراقب حریف شرق آسیایی باشد چون آنها ارسال‌هایشان، شوت‌های‌شان یا حتی پاس‌های تودرشان شکل دیگری است و گاهی اوقات از آن مناطقی که اصلاً فکرش را نمی‌کنی، ضربه می‌زنند.
 
چند وقت پیش عکسی منتشر شد که حامد لک در هواپیما در حال کتاب خواندن بود. آیا واقعاً او اینقدر متحول شده و این تحول در فوتبالش اثر گذاشته؟
ببینید بهتر است این را از خودش بپرسید. حامد به من خیلی لطف دارد و خیلی هم حرف شنوی دارد. من هم خیلی دوستش دارم چون خیلی خوش قلب است و امیدوارم همینطور رشد کند. همینطور که دوست دارم رشید مظاهری و علی بیرانوند و محسن فروزان هم رشد کنند. ما باید تمام تلاش‌مان این باشد که 6،5 تا گرگ آماده برای دروازه‌بانی تیم ملی داشته باشیم و اینطور نباشد که تا بیرانوند مصدوم می‌شود، دست و دل‌مان بلرزد و کاسه چکنم چکنم دست‌مان بگیریم. رشید، بیرانوند، اخباری، فروزان و لک باید به عابدزاده، غلامپور، نکیسا، طباطبایی برومند تبدیل شوند و سطح بین‌المللی پیدا کنند.
 
به کار خوب داود فنایی اشاره کردید اما برخی هم معتقدند تمرین دادن بسیاری از مربیان گلرها در فوتبال ایران خیلی شبیه هم است و در واقع آنها کار خاصی از نظر فنی انجام نمی‌دهند و اگر چیزی هست بحث روانی است.
نه، ما مربی دروازه‌بانی در کشورمان داریم که هنوز با دست تمرین می‌دهد. مربی دروازه‌بان بودن کار سختی است. ما در باشگاه‌هایمان مربی دروازه‌بانی داریم که نزدیک به 60 سال سن دارد اما سرعت شوت این آقای محترم چقدر است؟ مثلاً 70 کیلومتر. حالا این آدم باید سرعت شوتش را به 100 یا 105 کیلومتر برساند و وقتی اینطوری می‌شود سرعت شوت بالا می‌رود، گلر کورتکس بینایی‌اش تأخیر پیدا می‌کند چون مردمک چشم همه چیز را برعکس می‌بیند. حالا ما اینها را می‌بینیم و می‌گوییم اما فلان سرمربی می‌گوید به کسی چه؟ من با یک مربی گلری 5 سال است که دارم کار می‌کنم و راضی هم هستم. حالا ببینید داود فنایی سرعت ضربه‌ای که می‌زند چقدر خوب است و در حدی است که تیم‌های خارجی می‌زنند.
 
تکنولوژی هم می‌تواند به کمک مربیان دروازه‌بانی بیاید؟ مثلاً این دستگاه‌هایی که توپ تنیس را پرت می‌کنند.
ما که تکنولوژی‌اش را وارد نکردیم پس درباره‌اش حرف نمی‌زنیم اما هر دستگاهی هم باشد برای بالا بردن سرعت عصب و عضله کار می‌کند. منظورم آوردن تکنولوژی نیست. من می‌خواهم بگویم مربی گلرهای تیم ملی زنان باید گلر قبلی همان تیم باشد. در تیم آقایان و سالنی هم همینطور. مگر ما مربی دروازه‌بانی کم داریم که از خارج مربی می‌آورند. ما این همه مربی سطح بالا داریم که می‌توانند کار کنند اما وقتی کارمان به مشکل می‌خورد می‌رویم سراغ مربیان خارجی و برای سرطان مسکن می‌آوریم. مربی خارجی هم هر سازی می‌زند باید برقصیم. یک روز آقای کی‌روش رفت مربی گلری آورد که یک متر و ۴۰ سانتی متر  قدش بود. چنین چیزی اصلاً می‌شود؟
 
گاسپارت را می‌گویید؟
بله همین آقا منظورم بود.
 
بگذریم. فضای تمرین پرسپولیس را چطور دیدید؟
من تمرین را دیدم و علی رغم اینکه تیم سه تا بازیکنش را برای فینال ندارد اما خیلی با روحیه تمرین می‌کرد. اما من در این چند روز کاملاً غرض‌ورزی AFC را دیدم. بالاخص در مورد آل کثیر که گفته‌اند حق ندارد با تیم به قطر برود و در ورزشگاه باشد و مدال بگیرد. آخر مگر این آدم چه کار کرده است؟ مگر ندیدند عکس بچه برادرش را نشان داده. چه توهینی کرده؟ چشمانش را کشیده؟ کار زشتی کرده؟ نمی‌دانم این وکلای ما چه کار می‌کنند و چرا در جایی که باید دفاع کنند هیچ کاری نمی‌کنند؟
 
به موفقیت پرسپولیس در فینال خوشبین هستید؟
خیلی سخت است. حریف یک تیم با برنامه است که سال‌هاست با علم و امکانات جلو آمده اما بچه‌های ما همیشه کارهای خاصی می‌توانند انجام دهند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.