چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

قطعی شدن برگزاری انتخابی کاپ آسیا و لزوم تعیین تکلیف نیمکت بسکتبال

ماندن شاهین‌طبع یا آمدن هاشمی؟

ماندن شاهین‌طبع یا آمدن هاشمی؟

ماه‌های ابتدایی سال بود که اظهار نظری عجیب از رئیس فدراسیون منتشر شد که نشان از پایان همکاری با شاهین طبع داشت. طباطبایی آن روزها اینطور نشان داد که همان راه والیبال را خواهد رفت اما در ادامه طور دیگری رفتار کرد.

ایران ورزشی - راستش را بخواهید همه‌اش زیر سر کرونا است. اینکه تیم ملی بسکتبال ایران چندین ماه است سرمربی ندارد و بلاتکیلف است زیر سر این ویروس مرموز است. شاید باورش سخت باشد اما اگر از روندی که منجر به برکناری سرمربی قبلی تیم ملی شد و این بلاتکیلفی را ایجاد کرد، کرونا را کنار بگذاریم، می‌بینیم که هیچ عاملی نمی‌توانست آن رابطه را خراب کند و کار را به جدایی بکشاند.

اگر کرونا نبود لیگ برتر به تعطیلی نمی‌رسید و تیم مهران شاهین طبع بر طبق جدول شانس اول قهرمانی بود، که اگر قهرمان می‌شد همه چیز ختم به خیر می‌شد و همه خوش و خرم به المپیک می‌رفتند. اگر هم قهرمان نمی‌شد که خب جایی برای اعتراض باقی نمی‌ماند و همه چیز در زمین مسابقه حل و فصل شده بود.

در این میان حتی اگر اتفاق‌های مترقبه دیگر را هم در نظر می‌گرفتیم که منجر به شکرآب شدن رابطه میان او و رئیس فدراسیون می‌شد، دیگر کرونایی نبود که المپیک را یک سال تمام به تعویق بیندازد. آنجا بود که دیگر هیچ عقل سلیمی این اجازه را نمی‌داد تا در آستانه بازی‌های مهم المپیک، تیم ملی را بی سرمربی کرد.

حالا دیدید که همه چیز زیر سر این ویروس منحوس بوده و علاوه بر این بلای بزرگی که بر سر دنیا آورده، تیم ملی بسکتبال ایران را هم بدون سرمربی کرده است!

نه قطع همکاری؛ نه انتخاب مربی جدید

ماه‌های ابتدایی سال بود که اظهار نظری عجیب از رئیس فدراسیون منتشر شد که نشان از پایان همکاری با شاهین طبع داشت. طباطبایی آن روزها اینطور نشان داد که همان راه والیبال را خواهد رفت اما در ادامه طور دیگری رفتار کرد. در حال حاضر شاید هر دو تیم بلاتکیلف بوده و سرمربی نداشته باشند اما والیبالی‌ها حداقل همان اوایل سال با سرمربی قبلی خود به طور رسمی قطع همکاری کردند و همه چیز بین‌شان تمام شد.

در بسکتبال اما شرایط متفاوت است و طباطبایی با وجود اینکه هیچ پالس مثبتی برای ماندن شاهین طبع بروز نداده اما هیچگاه هم از قطع همکاری با او به طور جدی خبر نداده است. همکاری که برخی آن را پایان یافته تلقی می‌کنند و برخی هم هنوز امیدوارند تا آن رابطه بهم خورده اصلاح شود و شاهین طبع یک بار دیگر سرمربی تیم ملی شود.

بلاتکیلفی در فاصله دو ماهه تا بازی‌های ملی

یکی از عواملی که باعث می‌شد تا رئیس فدراسیون در تعیین تکلیف نیمکت تیم ملی هیچ سرعتی به خرج ندهد و کاری نکند، تعطیلی رقابت‌های ملی به مدت طولانی بود. بازی‌های المپیک که یک سال به تعویق افتاده بود و از طرف دیگر خیلی‌ها معتقد بودند رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا هم به تعویق خواهد افتاد. به این ترتیب تا سال 1400 و پایان لیگ برتر هیچ رقابتی در سطح ملی باقی نمی‌ماند که تیم ایران نیاز به سرمربی داشته باشد.

با این حال هفته گذشته بود که تصمیم فیبا درباره این رقابت‌ها اعلام شد. تصمیم بر این شده تا این رقابت‌ها هم به مطابق بسیاری از رویدادهای ورزشی دیگر، به شکل متمرکز و با شرایطی که این روزها به "حباب" معروف شده برگزار شود. رقابت‌هایی که طبق برنامه قرار بود پنجره‌های دوم و سوم‌اش آذر و بهمن 99 برگزار شود و حالا که قرار بر برگزاری آن به شکل متمرکز شده هم حتما تاریخش همان حوالی خواهد بود.

طبق برنامه قرار بود تیم ایران هفتم آذر به مصاف عربستان برود. یعنی با تقریبا خوبی دو ماه دیگر باید به مصاف عربستان برویم و هنوز سرمربی نداریم!

شمشیر دو لبه

شرایط نشان می‌دهد که فاصله‌ای حداکثر دو ماهه تا اولین بازی ملی فاصله داریم و ناچاریم به انتخاب سرمربی. حالا دو سناریو باقی می‌ماند که طی روزهای آینده باید از سوی طباطبایی اجرا شود. یکی اینکه طبق همان چیزی که نشان داده پیش رود و با رسمی کردن جدایی شاهین طبع، سرمربی جدید تیم ملی را معرفی کند. سرمربی که البته گزینه‌های زیادی برای آن ندارد و خیلی‌ها متصوراند تنها یک انتخاب پیش روی او قرار دارد. انتخابی که حضورش در مجمع عمومی این فدراسیون طی روزهای گذشته هم حسابی سر و صدا کرد.

سناریوی دیگر هم کار کردن دوباره با شاهین طبع است. تحلیل‌هایی که مبنی بر شیوه رفتاری طباطبایی طی دو – سه سال حضورش در فدراسیون انجام می‌شود، می‌گوید او محافظه‌کار تر از این است که چنین تغییری ایجاد کند و اگر هم قرار بر اصلاح رابطه بوده، همین تعلیق چند ماهه برایش کافی بوده است.

مخصوصا حالا که گفته شده رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا به هر شکل ممکن و به صورت حباب برگزار می‌شود و تنها دو ماه زمان باقی مانده است. زمانی که هم می‌تواند توجیهی باشد برای عدم تغییر در کادر فنی تیم ملی و البته اهرمی برای هرچه زودتر عملی کردن تغییرات.

نیمکت بسکتبال به هر ترتیب بلاتکیلف است. شرایطی که البته با سیستم مدیریتی رئیس فدراسیون در این دو سال و نیم هم سنخیت قابل توجهی دارد و او اغلب به تمام چالش‌های مدیریتی‌اش زمان قابل توجهی داده تا به مرور زمان و آرام آرام به سر منزل مورد نظر برسد. برخی هم البته هیچگاه به درستی حل نشد و آنقدر زمان از آن‌ها گذشت که از درجه اهمیت افتاد. این بار هم آقای رئیس عجله‌ای برای رهایی از این چالش و بلاتکلیفی ندارد. مگر اینکه همین رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا که اعلام شرایط زمانی و مکانی برگزاری‌اش‌، او را مجبور به گرفتن تصمیم کند. تصمیم برای اینکه چه کسی در تابستان 2021 و در بازی‌های المپیک 2021، روی نیمکت تیم ملی بسکتبال بنشیند.

تیم ملی بسکتبال در پنجره‌های دوم و سوم رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا باید در روزهای هفتم و دهم آذر و سپس 30 بهمن و سوم اسفند به مصاف تیم‌های عربستان (دوبار)، قطر و سوریه برود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.