یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

در تست‌های AFC نیازی به راستی‌‌آزمایی نیست

مشاور سازمان لیگ: پروتکل لیگ همچنان اشکالاتی دارد

مشاور سازمان لیگ: پروتکل لیگ همچنان اشکالاتی دارد
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

غلامرضا بهروان به عنوان مشاور سازمان لیگ درباره اتفاقاتی که در این رابطه رخ داده به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «معتقدم که همچنان پروتکل‌های بهداشتی برگزاری لیگ، اشکالاتی دارد.»

مشکلاتی که در زمینه شرایط لغو تیم‌ها به خاطر ابتلای بازیکنان آن‌ها به ویروس کرونا، گریبان تیم‌ها را در هفته‌های پایانی فصل گذشته می‌گرفت را مسوولان برگزاری مسابقات به حساب نواقص پروتکل‌های بهداشتی تنظیم شده از سوی کارشناسان ناآشنا به فوتبال می‌دانستند. مسوولان سازمان لیگ مدعی بودند که اگر پروتکل جدیدی را حضور خود فوتبالی‌ها تدوین شود، دیگر نه خبری از نواقص پروتکل قبلی خواهد بود و نه ابهامی به وجود می‌آید.

لغو نشدن بازی ذوب‌آهن مقابل شهر خودرو، علی‌رغم مثبت شدن تست کرونای 18 نفر از اعضای این تیم وقتی با لغو بازی ذوب‌آهن مقابل پرسپولیس به همان دلیل مشابه همراه شد، اعتراض‌ها به رویه تصمیم‌گیری سازمان لیگ درباره برگزاری یا لغو بازی تیم‌های کرونایی شدت گرفت و مسوولان برگزاری مسابقات متهم شدند به تبعیض بین تیم‌ها.

گرچه سهیل مهدی، اقدامات سازمان لیگ مقابل تیم فوتبال ذوب‌آهن را کاملاً مطابق پروتکل‌های بهداشتی لیگ می‌دانست و انتقادهای مطرح شده به آن را حاصل ناآگاهی منتقدان به پروتکل‌ها و قوانین اعلام می‌کرد اما مشخص است راستی‌آزمایی تست‌های مثبت یک تیم، بعد از برگزاری مسابقه، براساس هر قانون و پروتکلی با نقص و اشکال همراه است! به خصوص وقتی بعد از راستی‌آزمایی بازی بعدی آن تیم لغو می‌شود و معلوم است که ادعای ذوب‌آهنی‌ها مبنی بر کرونایی بودن 18 نفر از اعضای این تیم درست بوده است.

سهیل مهدی که این روزها تنها با صدا و سیما مصاحبه می‌کند و در پاسخ‌هایش عموماً تقصیر به گردن منتقدان ناآگاه است. زهره هراتیان، رییس مرکز ایفمارک هم این روزها به عنوان افسر پزشکی ای‌اف‌سی در قطر حضور دارد و در جریان اتفاقات رخ داده درباره ذوب‌آهن نیست. مهدی محمدنبی به عنوان رییس ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال، از هر پاسخی در این رابطه امتناع می‌کند.

غلامرضا بهروان اما به عنوان مشاور سازمان لیگ درباره اتفاقاتی که در این رابطه رخ داده به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «من در جریان جزییات برگزاری بازی ذوب‌آهن – شهرخودرو و لغو مسابقه ذوب‌آهن مقابل پرسپولیس نیستم اما معتقدم که همچنان پروتکل‌های بهداشتی برگزاری لیگ، اشکالاتی دارد. بحث خوداظهاری و بعد از آن راستی‌آزمایی موضوعی است که باعث ابهام و مشکل می‌شود. این در حالی است که هم AFC و هم برخی فدراسیون‌های داخلی مثل فدراسیون تنیس روی میز، یا خودشان از بازیکنان تست می‌گیرند یا آزمایشگاهی را مشخص می‌کنند تا در آن آزمایشگاه از بازیکنان تست گرفته شود. در این شرایط نیازی به راستی‌آزمایی تست‌های گرفته شده نیست. این موضوع باید برای ما تجربه می‌شد تا مسابقات را بدون مشکل برگزار کنیم.»

مشاور سازمان لیگ البته با اشاره به فشردگی بازی‌ها، در نیم فصل دوم می‌گوید: «برنامه نیم فصل دوم تیم‌ها را ببینید، خود پرسپولیس دو بازی عقب مانده دارد. کمپ‌های تیم ملی و مسابقات آن هم باید در نظر گرفت. برنامه‌ریزی فرآیندی زنجیروار است و هر تغییری در هر بازی، روی سایر بازی‌ها تأثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که سازمان لیگ به راحتی با لغو بازی‌ها موافقت کند.»

فدراسیون فوتبال اما همچنان مقابل نواقصی که در پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد، مقاومت دارد. نمی‌پذیرد این نواقص را و اقدامی انجام نمی‌دهد در جهت رفع ابهامات و اتهاماتی که در راستای این نواقص متوجه سازمان لیگ می‌شود.

در این راستا کدام مسوول در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ می‌تواند صادقانه پاسخگوی این باشد که چرا حالا که تدوین پروتکل‌ها به طور کامل به فوتبالی‌ها سپرده شد، همچنان در رفع ابهامات و اجرای درست قوانین بهداشتی، عاجزیم؟

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.