چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

پرونده ای برای بازگشت پرسپولیس به فرم همیشگی در آستانه بازی حساس با السد

استحاله سرخ

استحاله سرخ

پس از نمایش جذاب برابر الشارجه، یحیی گل‌محمدی مقابل السد یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایش را پیش رو دارد.

پرسپولیس بعد از یک دوره گذار و نمایش‌های ملال‌آور درست سر بزنگاه بدل به همان تیمی شد که انتظارش را داشتیم. تیمی حریص، پرشور و رویین تن که هیچ چیز جلودارش نیست و همه حریفان را تار و مار می‌کند. راز برانگیختگی پرسپولیس در چیست؟ چگونه تیم ملال‌آور و حوصله‌سربر ناگهان بدل به تیمی حریص و شورانگیز شد؟ آنالیز امروز این ماجرا را واکاوی می‌کند.

1

مازیار گیلکان: حیی گل‌محمدی بهترین انتخاب در این دوران تازه برای پرسپولیس بود، شاید تنها مربی ایرانی که برای ادامه مسیر پرسپولیس، هم راه را می‌شناخت، هم تبحر و تجربه‌اش را داشت که تیمش را حفظ کند. حالا اما دورانی تازه برای گل‌محمدی در پرسپولیس است. او هر بازی انگار مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا بدانیم در دوران بحران‌های مالی باشگاه‌ها که حضور مربی خارجی را ممنوع کرده است، مربی ایرانی چه کیفیتی را نمایش می‌دهد. یحیی گل‌محمدی بین هم‌نسلانش بیش از بقیه برای مربیگری سرمایه‌گذاری و کوشش کرده و در پرسپولیس توقعات از او کم نیست.

2

سام ستارزاده: پرسپولیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در حالی که فشردگی رقابت‌های آسیایی امسال مجال کوچک‌ترین لغزشی را به تیمی که داعیه قهرمانی در سر دارد نمی‌دهد، شمایل جدید خود را تکمیل کرد؛ تغییری که مانند تعویض پیراهن یک امپراتور می‌ماند. پرسپولیس گل‌محمدی بیشتر دوست‌ دارد روی سانترهای حساب‌شده دفاع رقیب را تسلیم‌ کند؛ اما بازی خود را به حریف دیکته می‌کند، روی نقطه قوتش، یعنی دفاع، حساب باز کرده و به‌سختی اجازه پیروزی در نبردهای هوایی و خلق موقعیت را به حریفان می‌دهد.

3

میعاد نیک: یحیی واقعاً در زمان‌های حساس و در مواقع گره‌خورده ابداً چیزی به نام Plan B یا راه گریزی ندارد و اگر مسیرهایش را مسدود کنند، به در و دیوار خواهد زد. در آخرین دیدار سرخ‌ها نیز مشخص شد که در زمان برد هم سرمربی این تیم دست به تست کردن روش‌های جدید نمی‌زند و جز سانتر از جناحین، سیستم دیگری را بلد نیست.

4

سامان موحدی راد: بازی با الشارجه می‌توانست یک شروع فاجعه‌بار برای این بازیکنان تازه تیم باشد. هم حریف حریف حریف قدری بود و هم اینکه بازیکنان تازه می‌توانستند پشت سپر تازه وارد بودن و عدم هماهنگی با تیم پنهان شوند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. اما همه آن شب وقت درستی را برای درست بودن انتخاب کردند و به این ترتیب پرسپولیس یکی از بهترین نتایج این فصل لیگ قهرمانانش را گرفت و در گروهی بهم پیچیده سرانجام توانست صدرنشین شود.

5

علی کمانگری: دیدار روز یکشنبه مقابل السد، سخت‌ترین بازی پرسپولیس در رقابت‌های لیگ قهرمانان امسال خواهد بود. با توجه به فشرده برگزار شدن مسابقات در کشور قطر، به نظر می‌رسد ژاوی و دوستان عزمشان را برای حضور در فینال مسابقات جزم کرده‌اند. AFC  و داورانش هم در ماجرا‌های پیش از بازی و در طول بازی با الدحیل نشان داده‌اند می‌توانند مماشات بیش از حدی را با نمایندگان قطری داشته باشند. همه‌ این عوامل پیچ السد را خطرناک‌تر از هر پیچی نشان می‌دهد. پیچی که گذر از آن می‌تواند به معنای قرار گرفتن در جاده‌ای هموار به سوی فینال آسیا باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.