جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

موسوی و مهدی‌پور درخشیدند؛ رقابت داغ شد

رقیب‌تراشی فکری برای وریا و ریگی

رقیب‌تراشی فکری برای وریا و ریگی
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

در دو بازی اخیر نه مسعود ریگی در ترکیب اصلی استقلال حضور داشته نه وریا غفوری. ماحصل این دو بازی یک تساوی خانگی نقد‌برانگیز مقابل صنعت نفت آبادان بود و یک برد بیرون خانه مقابل شهرخودرو. در این دو بازی وریا غفوری و مسعود ریگی به دلیل مصدومیت در ترکیب استقلال حضور نداشتند.

ایران ورزشی: در دو بازی اخیر نه مسعود ریگی در ترکیب اصلی استقلال حضور داشته نه وریا غفوری. ماحصل این دو بازی یک تساوی خانگی نقد‌برانگیز مقابل صنعت نفت آبادان بود و یک برد بیرون خانه مقابل شهرخودرو. در این دو بازی وریا غفوری و مسعود ریگی به دلیل مصدومیت در ترکیب استقلال حضور نداشتند.

در نگاه اول فقدان این دو چهره مهم برای استقلال با تبعاتی همراه بود اما اکنون چنین به نظر می‌رسد که شاید از جهاتی این غیبت برای استقلال مفید بوده و دست فکری را باز گذاشت تا فارغ از نام‌های بزرگی که همواره پیرامونش را فرا گرفته‌اند، تیمش را با بازیکنان جدید و حتی گمنام ارنج کند. نتیجه این فعل و انفعالات، بازی دادن به احمد موسوی در پست دفاع راست و حضور مهدی‌پور در پست هافبک میانی -جایی که پیش‌تر ریگی بازی می‌کرد- بود. در عین حال سبحان خاقانی هم به عنوان یک سورپرایز ویژه به ترکیب اصلی استقلال رسید و مقابل شهرخودرو گل هم زد. از این مهم نباید گذشت که احمد موسوی نیز زننده تک گل تیمش مقابل صنعت نفت آبادان بود تا در روزی که وریا غفوری در ترکیب استقلال حضور نداشت او خالق گلی مهم باشد.
 
نگاهی به عملکرد بازیکنانی که در دو بازی اخیر به نوعی در پست وریا غفوری و مسعود ریگی به کار گرفته شده‌اند، نشان می‌دهد که این بازیکنان توانسته‌اند با درخشش به کار خود خاتمه دهند تا عملاً فکری در یک فضای معماگونه بزرگ برای انتخاب ترکیب استقلال بعد از رسیدن مصدومان قرار بگیرد. خاقانی نیز گرچه نه با وریا هم پست است و نه موسوی، اما با درخشش در بازی با شهرخودرو معادلات جدیدی را در خط میانی استقلال پدید آورده و به احتمال زیاد در بازی آتی تیمش در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت تا جا برای دیگر مدعیان قدری تنگ شود. بدون شک هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که خط میانی استقلال در هفته ششم صاحب یک مدعی دیگر به نام خاقانی شود. بازیکنی که همین چند ماه پیش توسط منصوریان از تراکتورسازی طرد شده بود. به هر شکل برآیند دو بازی اخیر به خصوص تقابل با شهر خودرو سرمربی استقلال را به سمتی می‌برد که به ترکیب برنده دست نزند و از بازیکنانی در بازی‌های آتی بهره بگیرد -به شرط تداوم بردها- که اسباب پیروزی تیمش مقابل شهرخودرو را پدید آوردند.
 
فکری به یقین با رویکرد اعتماد دوباره به تیم برنده، مردانش را مهیای بازی با ذوب‌آهن خواهد کرد که این ایده سبب می‌شود ریگی و غفوری به رغم آنکه اکنون به شرایط بازی رسیده‌اند و از بند مصدومیت رها شده‌اند، نتوانند در ترکیب اصلی استقلال قرار بگیرند. اوضاع اما وقتی برای این دو ستاره وخیم‌تر می‌شود که استقلال در بازی با ذوب‌آهن نیز نتیجه مطلوبی بگیرد که در این شرایط بازگشت هر دو بازیکن به ترکیب اصلی بازی‌های آتی دشوارتر هم خواهد شد.
 
در این میان راه بازگشت وریا به ترکیب اصلی بسی دشوار‌تر از ریگی است. حال شاید فکری با رسیدن ریگی در نهایت تصمیم بگیرد او را در کنار مهدی‌پور که به نوعی هم‌پستش محسوب می‌شود بازی دهد اما درباره وریا هرگز نمی‌شود با قطعیت حرفی به میان آورد و به نظر می‌رسد او در بازی‌های آتی بیشتر به عنوان بازیکن تعویضی شانس حضور در ترکیب را خواهد داشت به خصوص اینکه وریا در اجرای کارهای دفاعی نیز آن تبحری که از موسوی می‌بینیم را ندارد و بیشتر بازیکنی رو به جلو است و تمایل حداکثری به بازی هجومی دارد. اما مسأله مهم‌تر درباره پست وریا غفوری این است که فکری در بازی‌های اخیر تصمیم گرفته دیگر از بازیکنانی که هم پست محسوب می‌شوند در کناره‌ها استفاده نکند و از این پس قرار است با یک بازیکن تخصصی در کناره‌ها، تیمش را راهی بازی‌ها کند، مگر در مواقع خاص. این فعل و انفعالات دو سرنوشت را پیش روی فکری قرار خواهد داد: نخست اینکه، نیمکت تیم او با وجود بازیکنانی همچون وریا و شاید در بعضی بازی‌ها ریگی، بسیار اثرگذارتر شود و دست آقای سرمربی برای انجام تعویض‌های عمیقاً تأثیرگذار باز باشد و دوم اینکه، نیمکت‌نشینی این بازیکنان برای استقلال حاشیه‌هایی به همراه داشته باشد و شاید کار سرمربی استقلال را قدری دشوار کند و احتمالاً موجب از دست رفتن آرامش تیم شود.
 
البته اگر استقلال روی دور برد باشد احتمالاً هر بازیکنی را می‌توان روی نیمکت نشاند کما اینکه اکنون می‌بینیم برخی بازیکنان بزرگ روی نیمکت هستند و به دلیل درخشش بازیکنان هم‌پست نمی‌توانند دم بزنند یا گلایه‌ای را مطرح کنند. بنابراین شمشیر دولبه کنار گذاشتن برخی بازیکنان یا به اصطلاح دانه‌درشت‌ها ممکن است هم برای استقلال دستاورد مطلوبی به همراه داشته باشد و هم اینکه باعث نگون‌بختی تیمی شود که این روزها در صدر جدول قرار دارد و به لحاظ امتیازی وضعیتی مناسب و امیدوارکننده را تجربه می‌کند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.