جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

هراتیان در مصاحبه اختصاصی با ایران ورزشی:

مستندات دلیل لغو بازی پرسپولیس به اطلاع همه می‌رسد

مستندات دلیل لغو بازی پرسپولیس به اطلاع همه می‌رسد

زهره هراتیان، عضو ستاد مبارزه با کرونای فوتبال به ایران ورزشی می‌گوید: «مستندات و تصمیم‌گیری‌ها اما قطعاً هم به اطلاع همه می‌رسد و اگر هم مستنداتی مبنی بر بروز تخلف وجود داشته باشد، به کمیته انضباطی ارسال خواهد شد.»

مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه شرق آسیا با حضور دو افسر پزشکی زن ایرانی به پایان رسید. زهره هراتیان، رئیس مرکز پزشکی ایفمارک در ایران و افسر پزشکی در لیگ قهرمانان آسیا، حالا بعد از بازگشت به ایران درباره تجربه حضور در این رقابت‌ها به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «این اولین تجربه حضور من در لیگ قهرمانان آسیا در حوزه مردان بود که خود AFC هم از آن به عنوان یک اتفاق تاریخی نام برد که چهار پزشک زن از کشورهای مختلف که خدا را شکر دو نفر از آنها هم از ایران بودند، در تورنمنت مردانه‌ای که توسط AFC برگزار شد، حضور داشتند. این افتخار بزرگی بود که زنان ایرانی در ورزش فوتبال که ورزشی مردانه محسوب می‌شود، توانمند هستند و بازخورد این موضوع در آسیا و دنیا بسیار مثبت بود.» او نحوه مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی از تیم‌ها و بازیکنان در قطر را اینطور توصیف می‌کند: «تجربه بسیار خوبی بود. من مدت 30 روز از زمان شروع مسابقات شرق آسیا تا مشخص شدن فینالیست در قطر حضور داشتم. به صورت نزدیک با پروتکل‌‌ها آشنا شدم. شرایط کووید بسیار متفاوت است با شرایط عادی و وزارت بهداشت قطر به عنوان رکن اصلی برگزاری مسابقات، تمهیدات بسیار بسیار سختگیرانه‌ای داشت. یعنی ما کلاً در یک حباب امنیتی کووید بودیم که اجازه خارج شدن از این حباب را نداشتیم. یعنی فقط در مسیر هتل تا استادیوم بودیم و اجازه رفتن به جای دیگری را نداشتیم. به صورت مرتب هر روز از اعضایی که حضور داشتند تست PCR گرفته می‎شد. از افراد بومی تا کسانی که از کشورهای مختلف به عنوان عوامل اجرایی AFC حضور داشتند، همه بطور مرتب تست می‌دادند.
 تیم‌ها هر روز باید فرم خوداظهاری پرمی‌کردند. نتایج تب سنجی‌های‌شان را بطور مرتب و روزانه ارسال می‌کردند. همچنین باید مقررات اعلام شده را در خود هتل، در حین تمرین و برگزاری مسابقات رعایت می‌کردند.» هراتیان با اشاره به تست‌هایی که از افراد حاضر در این مسابقات گرفته شده است، اینطور می‌گوید: «خوشبختانه حدود 10 هزار تست انجام شد که همه منفی بود.
 این یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شد. این نشان می‌دهد اگر دستورالعمل مشخصی وجود داشته باشد و همه به آن پایبند باشند، می‌توانیم بازی‌های فوتبال را بدون مشکل برگزار کنیم.» عضو ستاد مبارزه با کرونای فوتبال ایران، مقایسه‌ای دارد بین مراقبت‌های بهداشتی قطر و ایران. او در این رابطه توضیح می‌دهد: «فیفا و AFC، بخصوص فیفا از همان ابتدا، برگزاری لیگ هر کشور را منوط کرد به دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت هر کشور متناسب با زیرساخت‌ها و شرایط مالی خودش تعریف می‌کند. زیرا کشورها زیرساخت‌ها و توان مالی یکسانی ندارند. برگزاری مسابقات متمرکز هم متفاوت است با برگزاری لیگ در کشور به صورت رفت و برگشت و در شهرهای مختلف. به همین خاطر دستورالعمل‌ها یکسان نیست چون من تجربه برگزاری لیگ را داشتم و در قطر هم حضور پیدا کردم، می‌توانم قضاوت خوبی داشته باشم که عملکرد لیگ ایران در مقایسه با قطر بسیار خوب ارزیابی می‌شود. با توجه به زیرساخت‌ها و با توجه به برگزاری لیگ به صورت رفت و برگشتی. الان هم ما داریم آورده‌ها و اطلاعاتی که در این مدت کسب کرده‌ایم را به مقاله‌هایی تبدیل می‌کنیم و آن را با لیگ‌های دیگر مقایسه می‌کنیم.» او یکی از مهم‌ترین یافته‌هایش از آنچه در حباب قرنطینه قطر مشاهده کرده را اینطور بیان می‌کند: «نکته‌ای که من در لیگ قهرمانان آسیا خیلی خوب یاد گرفتم این بود که همه افراد مثل یک زنجیر به یکدیگر ارتباط دارند و اگر تنها یک نفر کارش را درست انجام ندهد و ضعف داشته باشد، تمام تلاش‌های دیگران هم از بین می‌رود. زمانی که همه کارشان را درست انجام دهند، خروجی صد در صد خواهد بود. 
در شرق آسیا سطح رقابت‌ها خیلی خوب بود و تیم‌ها با اینکه تیم ملی نبودند و تیم‌های باشگاهی بودند، خیلی حرفه‌ای حضور داشتند. یکی دو تا از باشگاه‌های ژاپنی با خود سونوگرافی پرتابل داشتند. یعنی خودشان را در شرایط کرونا درگیر این موضوع نمی‌کردند که بازیکن برای تشخیص مصدومیتش مجبور با انجام تست MRI شود. خودشان تشخیص می‌دادند و سونوگرافی می‌کردند و این نویدبخش آینده خیلی حرفه‌ای برای فوتبال آسیا است.» از هراتیان درباره مشکلاتی که در هفته‌های اخیر درباره کرونایی‌های تیم فوتبال ذوب‌آهن رخ داده می‌پرسیم و اعتراض‌هایی که به لغو بازی این تیم مقابل پرسپولیس می‌شود.  هراتیان می‌گوید: «درباره اتفاقاتی که در نبود من رخ داده است، من احاطه‌ای در پرونده‌ها ندارم. قطعاً همکاران من مستندات لازم را بررسی کرده‌اند. البته در جریان مسائل بوده‌ام اما چون حضور فیزیکی نداشتم، نمی‎دانم جزئیات به چه صورت است؟ مستندات و تصمیم‌گیری‌ها اما قطعاً هم به اطلاع همه می‌رسد و اگر هم مستنداتی مبنی بر بروز تخلف وجود داشته باشد، به کمیته انضباطی ارسال خواهد شد.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.