جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

نگاهی به اقدام توهین‌آمیز دو پیشسکوت به فوتبال زنان

همیشه پای یک زن درمیان است؛ حتی به غلط!

همیشه پای یک زن درمیان است؛ حتی به غلط!
پرتو جغتایی
پرتو جغتایی

ایران ورزشی،انگار قرار نیست، رفتارها و اظهارات توهین آمیز جنسیتی در جامعه ورزش ایران به پایان برسد. ورزش زنان که سال‌هاست زیر سایه انواع تبعیض‌ها، محدودیت‌ها، بی‌توجهی‌ها و نادیده گرفتن‌ها، به دور از هر حاشیه و جنجالی به مسیرش ادامه می‌دهد و به نسبت ِ امکانات اندکی که در همه زمینه‌ها در اختیار دارد، نتایج درخشانی را هم رقم زده است، تبدیل می‌شود به جولانگاهی برای اظهار نظر دو مرد که نام پیشکسوت را یدک می‌کشند.

استوری سپهر حیدری و مهدی فنونی زاده در پاسخ به هم در یک افشاگری و  جنجال رسانه‌ای در صفحه‌های شخصی‌شان، جامعه ورزش زنان را عصبانی کرد. تا جایی که این بار دختران سر به زیر فوتبال زنان دست به اعتراض دسته جمعی زدند و با انتشار یک پست مشترک ناراحتی خود را از این اظهارات توهین آمیز و جنسیت زده ، اعلام کردند.

همه چیز از صحبت‌هایی آغاز شد که مهدی فنونی زاده در خصوص مسائل مختلف به زبان آورد و در این بین سپهر حیدری را هم بی نصیب نگذاشت. اینکه این دو نفر نسبت به هم چه صحبت‌هایی مطرح کرده‌اند و دست به چه افشاگری‌هایی زده‌اند، موضوع مورد بحث ما نیست و رسانه‌ها به حد کافی به آن پرداخته‌اند. موضوع مهم اما این است که چرا در بحث و جدل دو پیشکسوت فوتبال باید پای فوتبال زنان به میان بیاید؟

ابتدا مهدی فنونی زاده با انتشار یک استوری نوشت: «تو اندازه این صحبت‌ها نیستی که بخوای درباره من اظهار نظر کنی، تورو قرار بود ببرن فوتبال بانوان اشتباهی آوردن فوتبال آقایون. با منم در افتادی ورافتادی برو دنبال تیله بازیت

و چند ساعت بعد سپهر حیدری در جواب به فنونی زاده نوشت: «آقای پیشکسوت تیم ترک اعتیاد گفته بودی من برم تیم بانوان. اتفاقا تویی که در حق هموطنانت نامردی می‌کنی باید بری تیم بانوان! فقط اگه رفتی تورو خدا روسری سرت نذار که همه می‌کرخند

این دو فرد از جامعه فوتبال، که حتی توان صحبت رو در رو با هم را ندارند و برای جواب دادن به هم از صفحه مجازی خود استفاده می‌کنند، به راحتی به خودشان اجازه می‌دهند که فوتبال زنان را به سخره بگیرند. آن هم در شرایطی که به نظر می‌رسد بهتر باشد، نه تنها این دو نفر که باقی جامعه فوتبال به جای بهره بردن از هر فرصتی برای اهانت به زنان فوتبالیست، از تلاش و انگیزه این دختران، حمایت کنند. اینکه چرا در مواقع اینچنینی دیواری کوتاه تر از زنان وجود ندارد و هنوز در قرن بیستم،  استفاده از واژه زن برای توهین و تحقیر استفاده می‌شود، بسیار نگران کننده و البته تاسف‌برانگیز است.

**قنبری: به فوتبال زنان چه کار دارید؟

زهرا قنبری، خانم گل فوتبال زنان ایران که یکی از افتخارآورترین دختران فوتبال ایران است، درباره اظهارات فنونی زاده و سپهر حیدری به «ایران ورزشی» می‌گوید: « هر چقدر فکر می‌کنم به نتیجه‌ای نمی‌رسم که چرا در بحث بین دو پیشکسوت فوتبال باید پای فوتبال زنان به میان بیاید؟ دلم می‌خواهد بدانم اگر برعکس این ماجرا بود همه ساکت می‌نشستند؟ چطور دو نفر که نام خود را گذاشته‌اند پیشکسوت فوتبال به خودشان اجازه می‌دهند به زنان فوتبالیست توهین کنند و از این قبیل صحبت های جنسیتی استفاده کنند

قنبری با اشاره به اینکه زنان فوتبالیست چندین برابر مردان زحمت می‌کشند و در شرایطی بسیار سختتر نسبت به آن‌ها کار می‌کنند، اظهار داشت: «واقعا ناامیدکننده است که ما هنوز و همیشه باید شاهد چنین اظهار نظرهایی باشیم. می خواهم بدانم اگر فوتبال مردان هم مانند فوتبال زنان انقدر محدودیت داشت، هیچ پوشش رسانه‌ای نداشت، چنین پوشش‌هایی وجود داشت و این درآمدها و قراردادهای میلیاردی نبود، باز هم فوتبالیست‌های مرد شرایط فعلی را داشتند؟ مگر ما هرگز اظهار نظری درباره فوتبال مردان کرده‌ایم. در سکوت و به دور از جنجال به راه خودمان ادامه داده‌ایم و توانستیم انواع و اقسام رکوردها را ثبت کنیم. خیلی زشت است که باید هنوز این توهین ها را بشنویم. سوال من این است که اصلا شما به فوتبال زنان چه کار دارید؟ ما حمایت شما را نخواستیم، حداقل حد خودتان را نگه دارید و توهین نکنید. اگر هرکس بخواهد به خودش اجازه هر توهینی را بدهد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. حالا فوتبال مردان بدون مشکل است؟ همه چیز عالی است؟ چرا به خود اجازه می‌دهید انقدر توهین آمیز صحبت کنید؟»

مهاجم گل‌زن تیم ملی فوتبال زنان ایران در بخش پایانی اظهاراتش به این موضوع که متاسفانه هرگز برخورد درستی با این قبیل اظهارات صورت نمی‌گیرد؛ گفت: «اگر یک بار نسبت به چنین اظهاراتی واکنشی از سوی مسئولان ورزش داده می‌شد، اگر اعتراض درستی شکل می‌گرفت و اگر خود زنان ورزشکار در مقابل چنین صحبتهای جنسیتی سکوت نمی‌کردند؛ هربار شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم

عصبانیت زهرا قنبری و البته اغلب اهالی فوتبال زنان کاملا قابل درک است. دخترانی که سال‌هاست با وجود موانع بزرگی که سر راه داشتند، با وجود حمایتی که هرگز از آن‌ها صورت نگرفته است، به راهشان ادامه داده‌اند و تلاش کرده‌اند بهترین خودشان باشند. در بسیاری از مواقع حتی رکوردهای بهتر و مهمتری نسبت به فوتبال مردان از خود ثبت کرده‌اند، حالا مواجه شده‌اند با رفتاری که دور از شان هر انسانی است. چه برسد به دو پیشکسوت فوتبال که باید الگوی جامعه و جوانان باشند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.