جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

دست‌ خودی، جام را به حریف تقدیم کرد!

دست‌ خودی، جام را به حریف تقدیم کرد!
سپهر خرمی
سپهر خرمی

ایران ورزشی/«اگر اشتباه نکنی گلی در فوتبال به ثمر نخواهد رسید.» این آخرین جمله علی پروین در برنامه فوتبال برتر پس از پایان مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. پروین عقیده داشت مهدی شیری زحمتش را کشیده و حالا اگر اشتباه نمی‌کرد پس فوتبال گلی هم نداشت!

پرسپولیس یک گام تا رسیدن به جام کم آورد و اولسان هیوندای کره جنوبی با حمایت صحیح VAR و البته اشتباهات عجیب بازیکنان پرسپولیس به مقام قهرمانی رسید تا برای دومین بار در هشت سال اخیر چنین افتخاری را کسب کند.

شاگردان یحیی گل‌محمدی در این مسابقه طبق انتظار در ۲۰ دقیقه ابتدایی دیدار سعی کردند با حضور در لاک دفاعی، حملات اولسان را خنثی کنند که در این راه هم موفق بودند. اولسان ۲۰ دقیقه اول با در اختیار گرفتن کل بازی، دو موقعیت خطرناک را روی دروازه حامد لک پی‌ریزی کرد که شوت یون بیت‌گرام کره‌ای به تیر دروازه حامد نیز برخورد و به بیرون رفت اما در ادامه این پرسپولیس بود که با غلبه بر ترس سرعت حریف بازی را در اختیار گرفت و با هوشیاری عبدی به گل نخست در دقیقه ۴۴ رسید

تصور این بود که یک دقیقه قبل از پایان نیمه اول، بهترین زمان گلزنی در فوتبال است اما خطای مبتدیانه احمد نوراللهی باعث شد تا بازهم جونیور نگرائو از روی نقطه پنالتی گلزنی کند، هرچند حامد لک توپ اول را به زیبایی دریافت کرده بود.

با شروع نیمه دوم همان ترسی که هواداران از پاشنه آشیل تیم‌شان داشتند سراغشان آمد و مهدی شیری در همان دقایق ابتدایی نیمه دوم با خطای هندی عجیب درون محوطه جریمه، یک پنالتی دیگر به اولسان هدیه داد تا جونیور بازهم ضربه را به گل تبدیل کند و ۷ گله شود و به صدر جدول گلزنان لیگ قهرمانان آسیا همراه با مهاجم النصر برود!

کنایه‌آمیز اینکه پرسپولیس در قطر، سیامک نعمتی را به عنوان دفاع راست به زمین فرستاده بود و تا پای فینال مهدی شیری حضور نداشت و با بازگشت او، نعمتی یک خط جلو رفت تا او بار دیگر به پست تخصصی خود برگردد!

بسیاری عقیده داشتند شاید بهتر بود در دیدار پایانی باز هم سیامک نعمتی به عنوان مدافع کناری به بازی گرفته می‌شد اما با محرومیت پهلوان و امیری طبعاً بازیکن دیگری نبود که به عنوان هافبک راست تست شود.

هرچند بهتر بود یحیی گل‌محمدی زودتر از اینها در دیدار پایانی دست به تعویض می‌زد. پرسپولیس با وجود عقب ماندن در نتیجه، تا دقیقه ۸۵ فقط یک بار تعویض کرده بود که با علم به محرومیت سه بازیکن بازهم توجیه مناسبی نیست که سرمربی تیم بازنده در دیدار پایانی هر آنچه که دارد را رو نکند! بسیاری عقیده دارند کار بزرگ، قهرمانی و بالا بردن جام، بازیکن بزرگ هم می‌خواهد اما شاگردان گل‌محمدی نشان دادند شکست دادن بزرگان آسیا با این بازیکنان که رشد خوبی داشتند هم شدنی است با این تفاوت که پیش‌تر، بازیکنی نبود تا درون محوطه جریمه خیلی بی‌دلیل ضربه اسپک والیبال را تمرین کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.