شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

استقلال با پنجره بسته در آسیا

بی تفاوت ترین مدیران تاریخ در استقلال

بی تفاوت ترین مدیران تاریخ در استقلال
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب دبیر صفحه استقلال

باشگاه استقلال در شرایطی به لیگ قهرمانان آسیا رفت که اجازه استفاده از بازیکنان جدید خود را به دلیل بدهی به شفر نداشت. بدون شک اگر مدیران استقلال این موضوع را جدی می گرفتند و بدهی را پرداخت می کردند، استقلال می توانست از بازیکنان جدید استفاده کند.

استقلال یکی از بی‌تفاوت‌ترین دوران مدیریتی خود را سپری می‌کند و مشخص نیست تصمیم‌گیران در این باشگاه چه اهدافی را در سر دارند و به دنبال چه ملزوماتی برای موفقیت این تیم هستند؟! اوضاع زمانی مبهم‌تر و آشفته‌تر جلوه می‌کند که می‌بینیم مدیران باشگاه استقلال بی‌آنکه توجهی به پنجره بسته باشگاه داشته باشند، تیم را راهی لیگ قهرمانان آسیا می‌کنند. پیش از آنکه پنجره نقل و انتقالات استقلال به دلیل بدهی 550 هزار دلاری به وینفرد شفر بسته شود، جریان‌های گوناگون رسانه‌ای به مدیران باشگاه استقلال هشدار دادند که با توجه به شروع دوباره لیگ قهرمانان آسیا هرچه زودتر در راستای پرداخت بدهی مربی آلمانی پیشین اقدام کنند اما مدیران هیچ توجهی به این توصیه‌ها نکردند و اجازه دادند استقلال با همین وضعیت در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شود و بدون بهره‌گیری از بازیکنان جدید به جنگ با قدرت‌های فوتبال آسیا برود.
استقلال در حالی گام به لیگ قهرمانان آسیا گذاشت که همه تیم‌های آسیایی حتی الشرطه که در فوتبال عراق حضور دارد، از مزیت بهره گرفتن از بازیکنان جدید بهره‌مند بودند و توانستند از بازیکنان جدیدالورود خود استفاده کنند اما در استقلال هرگز این امتیاز وجود نداشت و مجید نامجومطلق و همکارانش در شرایطی به این مسابقات اعزام شدند که اجازه استفاده از یک بازیکن جدید نیز به آنها داده نشده بود.
چنانچه استقلال می‌توانست از بازیکنان جدید خود استفاده کند، نتایج بهتری در این رقابت‌ها به دست می‌آورد و چه بسا با پیروزی مقابل الشرطه به عنوان سرگروه از لیگ قهرمانان آسیا به مرحله بعد صعود می‌کرد و در مرحله حذفی با حریف آسان‌تری مواجه می‌شد اما تحلیلگران در باشگاه استقلال ظاهراً تصور می‌کردند با همین داشته‌ها و تیمی که مدام مصدوم و محروم می‌دهد می‌تواند موفقیتی را در لیگ قهرمانان آسیا به نام خود ثبت کند.
 به واقع استقلال در بخش دفاعی و چارچوب دروازه خود ضعف‌های بسیاری مقابل الشرطه و سپس پاختاکور داشت و در بازی با این تیم ازبک دیدیم که بازیکنی همچون عارف غلامی هرگز در حد و اندازه استقلال نیست و اگر منعی برای استفاده از بازیکنان جدید نبود شاید مجید نامجومطلق می‌توانست از دو مدافع جدید خود که تازه به خدمت گرفته شده‌اند استفاده کند و نتایج بهتری را در این رقابت‌ها رقم بزند.
 سرمربی استقلال حتی پیش از بازی با پاختاکور به این موضوع اشاره کرده بود اما هیچ گوش شنوایی وجود نداشت تا لااقل با تدابیری بدهی شفر را پرداخت کنند و پنجره نقل و انتقالات استقلال باز شود تا آبی‌ها قبل از ورود به لیگ قهرمانان آسیا مجوز بازی گرفتن از بازیکنان جدید را داشته باشند.
این اهمال را باید یکی از بزرگترین خطاهای تاریخ مدیریت باشگاه استقلال نامید. چیزی شبیه به همان دوران (فصل ششم) که مدیران باشگاه استقلال اسباب حذف از لیگ قهرمانان آسیا را با آسانگیری و ندانم‌کاری فراهم کردند. ماجرای ممنوعیت استفاده از بازیکنان جدید نیز تا حدی شبیه به همان خطای بزرگ بود و استقلال را از داشتن برخی مهره‌ها که می‌توانستند کمک حال سرمربی این تیم باشند محروم کرد.
 هرچند که به خود مطلق نیز نقد‌هایی وارد است اما به واقع باید سهم مدیران باشگاه استقلال بخصوص احمد سعادتمند را در اتفاقات اخیر بسیار مؤثر دانست و توجه داشت که باشگاه استقلال در بخش مدیریتی خود مسیر درستی را طی نمی‌کند و با اشتباه‌های تکراری همواره سدی در مقابل موفقیت‌ها است. استقلال با چنین مدیرانی که توجهی به موضوعات مهم ندارند در لیگ‌های آتی نیز به دستاوردی نخواهد رسید و آنها که مسأله‌ای با این اهمیت را هرگز در ردیف فوریت‌های رسیدگی خود قرار نمی‌دهند و با خیال آسوده از کنارش می‌گذرند، در آینده نیز همین رفتار را در قبال دیگر مسائل خواهند داشت. استقلال به واقع از یک فرصت بزرگ بهره می‌برد تا در رقابتی که به نظر آسان‌تر از دوره‌های گذشته می‌آید شاید دوباره به فینال آسیا برسد. برگزاری تورنمنت‌گونه لیگ قهرمانان آسیا شاید دیگر هرگز اتفاق نیفتد و در سال‌های آتی شاهد برگزاری رقابت‌ها به روال همیشگی باشیم. برای استقلال که خود سابقه قهرمانی در آسیا به همین سبک را داشته و بارها از مزیت بازی‌های تورنمنت‌گونه بهره گرفته، رقابت‌های فصل جاری یک موهبت بزرگ بود تا بار دیگر نامش را در لیگ قهرمانان آسیا سر زبان‌ها بیندازد اما انگار از دید مدیران باشگاه استقلال قهرمانی در آسیا فقط در حد همان وعده‌های رسانه‌ای بود که به سادگی اجازه دادند تیم‌شان بدون امتیاز بازی گرفتن از مهره‌های جدید راهی این عرصه شود.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.