سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

نمایشی برای آغاز رویاپردازی

آنسو فاتی، چراغ آینده بارسلونا

آنسو فاتی، چراغ آینده بارسلونا
ریک شارما
ریک شارما

بارسلونا باشگاهی در وضعیت بحرانی است. از حذف تحقیرآمیز از لیگ قهرمانان گرفته تا تلاش اسطوره غیرقابل جایگزینی این تیم، لیونل مسی برای رفتن و مشکلات مدیریتی و ورزشی که در سال‌های اخیر این تیم را زمین زده. با همه اینها چند لحظه درخشش یک پسر 17 ساله، آنسو فاتی مقابل ویارئال کافی است تا دوباره رویاپردازی کنند. این بال جوان شعاعی از نور خورشید بود که در میان ابرهای بی پایان سایه افکنده بر باشگاه درخشید تا در نخستین بازی فصل چشم‌انداز روشنی برای باشگاه بیافریند تا جایی که خودش را به عنوان پاسخ سوالی مطرح کرد که سال‌ها در باشگاه پرسیده شده و هیچ وقت مثل این روزها برای باشگاه اهمیتی نداشته؛ بعدی کیست؟

مسی هم مثل هر بازیکن دیگری یک روز از بارسلونا می رود-خوش بینانه با بازنشستگی و نه انتقال- و باشگاه باید برای این لحظه که این تابستان بیش از همیشه به واقعیت نزدیک شد، برنامه داشته باشد. تنها ویروس کرونا برنده شش توپ طلا را در بارسلونا نگه داشت چون اگر فوتبال متوقف نمی شد و بایرن قبل از تابستان بارسلونا را 8 بر 2 در هم می کوبید، او می‌توانست اواخر خرداد به عنوان بازیکن آزاد از بارسا برود.

حالا او سال آخر قراردادش با بارسلونا را سپری می‌کند قبل از اینکه به تیم دیگری برود و احتمال تغییر نظر را هم رد کرده که خبر وحشتناکی برای بارسلونا است، تیمی که در چند سال اخیر ثابت کرده نسبت به برنامه ریزی ورزشی منطقی، آلرژی دارد و نمی تواند درست تصمیم بگیرد.

خود مسی در مصاحبه با سایت گل دلیل رفتنش را بی برنامگی باشگاه برای آینده و تلاش برای رفع و رجوع مشکلات به صورت آنی و کوتاه مدت و نه بلندمدت و اساسی عنوان کرد. اما بدون اینکه بخواهیم با بی احتیاطی و بی محابا فاتی را به عنوان مسی آینده بارسلونا مطرح کنیم، امید برای آینده او بعد از هر نمایشش بیشتر می‌شود.

بارسلونا از یکشنبه شب فصل خود را شروع کرد و همه نگاه ها به مسی بود که می خواست فصل جدید را زیر نظر رونالد کومان آغاز کند اما به سرعت توجه ها به سمت هم‌تیمی‌ جوانش تغییر کرد. این مهاجم متولد گینه بیسائو در نخستین بازی برای تیم ملی اسپانیا در بازی‌های اخیر لیگ ملت های اروپا برای تیم لوییس انریکه، مربی سابق بارسلونا، درخشید و آن کیفیت را در پیروزی 4 بر صفر برابر تیم اونای امری به بارسلونا آورد.

بعد از آنکه لوییس سوارس در شروع درخشان خود با اتلتیکومادرید 2 گل زد، بارسلونا نیاز به یک بازی خوب داشت چون در غیر اینصورت باید خشم بیشتر هواداران را به جان می خرید به خصوص بعد از آنکه مسی از هم تیمی سابق و دوست نزدیکش در برابر باشگاه دفاع کرد.

فاتی این پیام را به خوبی دریافت کرد و ستاره شب خوب کومان بود که می خواهد تیم جدیدش خوب بازی کند و در واقع از فوتبالش لذت ببرد. فیلیپه کوتینیو بعد از دوران قرضی اش در بارسلونا موثرتر بازی کرد شاید به این خاطر که زیر سایه هم‌تیمی‌های پرجاذبه اش قرار نگرفت و نقش پررنگی در این پیروزی خوب داشت.

مسی افت نکرده بود و طبق معمول بازی تاثیرگذاری انجام داد، گل سوم را از روی نقطه پنالتی زد و پائو تورس را به اشتباه انداخت تا گل چهارم بارسلونا را وارد دروازه خودی کند. فرانسیسکو ترینکائو و پدری هم بعد از حضور به عنوان بازیکن جانشین بازی قابل قبولی ارائه کردند اما این بازی به فاتی تعلق داشت.

این مهاجم که هر بازی خودباوری اش بیشتر می‌شود، دو گل اول تیم را با ضربات آخر خود به ثمر رساند در حالی که عملکردش روی این دو گل از سنش بیشتر بود. او بعد پنالتی گرفت تا سرعتی که مثلث فصل قبل متشکل از مسی، سوارس و گریزمان به وضوح آن را کم داشت، از خود بروز دهد. عثمان دمبله هم اگر از مصدومیت خلاص شود، می تواند به تیم کمک کند.

در نیمه دوم به خاطر جشن لا مرسه در کاتالونیا در نوکمپ آتش بازی راه انداختند اما در زمین خبر خاصی نبود. فاتی که کار خودش را کرده بود، دقیقه 68 تعویض شد تا برای بازی پنجشنبه در بالایدوس و مقابل سلتاویگو که باید خیلی سخت تر از این مسابقه باشد، آمادگی اش را حفظ کند.

البته انتظار بیشتری از تیم امری می‌رفت که دو بازی هم در لیگ انجام داده. مربی سابق آرسنال سه سال قبل در همین ورزشگاه با پاری‌سن‌ژرمن 6 بر یک باخت و آن حذف ناباورانه رقم خورد اما بارسلونا نگاهش رو به جلو است و قدم به قدم پیش می رود، خاطرات تلخ گذشته از رم، لیورپول، لیسبون، سوارس، بوروفکس و بقیه را فراموش کرده و به سمت آینده می رود، جلودار هم کسی نیست جز آنسو فاتی.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.