شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

صمد مرفاوی: برخی تیم‌ ها عادت کرده ‌اند با اشتباهات داوری امتیاز بگیرند

صمد مرفاوی: برخی تیم‌ ها عادت کرده ‌اند با اشتباهات داوری امتیاز بگیرند

صمد مرفاوی می گوید بازیکنان برخی تیم ها فکر می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند شرایط فوتبال خارج ایران هم مثل فوتبال داخلی است

به گزارش ایران ورزشی، گفتگوی صمد مرفاوی با فارس را می خوانید:

بعد از دو روز تعطیلی شرایط تیم ‌تان چگونه است و آیا بازیکنان مصدوم برگشته ‌اند یا خیر؟

ما به بازیکنان دو سه روز استراحت داده ‌ایم تا از لحاظ قوای جسمانی شرایط بهتری پیدا کنند. در مورد مصدومیت هم باید بگویم که این اتفاق جزئی از فوتبال است و باید واقع ‌بین باشیم. البته همه چیز به خود بازیکن بستگی دارد و آنها باید مراقب بدن خود باشند و شرایط خودشان را حفظ کنند. بازیکنان در بیرون از زمین همه چیز را رعایت کنند و به مسائل حرفه ‌ای پایبند باشند.

تکلیف نفراتی مثل نادری، دیاباته، شجاعیان و ... چگونه است؟

نادری حدود یک هفته از آسیب ‌دیدگی ‌اش گذشته و مشغول درمان است. او فعلا به مداوا می ‌پردازد تا وضعیت‌اش بهتر شود. دیاباته هم رفته رفته با ما تمرین می‌کند و فکر می‌کنم از این بازی به ما اضافه شود. داریوش شجاعیان هم فعلا همین شرایط را دارد و او هم مشغول مداوا است، ولی باید وضعیت‌اش بررسی شود. در این گونه موارد پزشکان اطلاعات بیشتری دارند، اما امیدوار هستم همه مصدومان تیم ما زودتر برسند و بتوانیم وضعیت خوبی داشته باشیم.

روز گذشته سایت رسمی باشگاه ویدیوهایی را از برخی صحنه‌ های بازی با ذوب‌ آهن پخش کرد و ظاهرا شما از داوری ‌ها گلایه ‌های زیادی دارید.

ما در ابتدای فصل زیاد به این موضوعات حساس نبودیم و اگر دقت کرده باشید واکنشی نداشتیم، چون اعتقاد داریم داوران کار خودشان را انجام می‌دهند، ولی وقتی اشتباهات زیاد می‌شود، قطعا روند یک تیم دچار اختلال خواهد شد. به طور مثال در بازی با ذوب‌ آهن بازیکن ما در موقعیت تک به تک قرار گرفته و در حالی که می ‌توانست دروازه را باز کند، مدافع حریف با یک خطا جلوی او را گرفت. جالب است، فقط یک نفر پشت ارسلان مطهری حضور داشت، اما داور فقط کارت زرد نشان داد، در حالی که این صحنه کارت قرمز داشت. شما تصور کنید بازیکن حریف در آن دقایق اخراج می‌شد و طبیعتا 10 نفره شدن حریف می ‌توانست شرایط را برای ما بهتر کند. یا مثلاً در صحنه‌ های دیگری که واضح هم بودند، داور به سادگی از آنها عبور کرد. ما انتظار داریم داوران دقیق ‌تر و با وسواس بیشتری قضاوت کنند و منصف ‌تر باشند. این درست نیست که چون ذوب ‌آهن به داوری ‌های چند بازی اعتراض کرده به یک باره در بازی با استقلال همه چیز به ضرر ما شود.

یعنی اعتراضات حریف شما در هفته ‌های اخیر روی داوری تأثیر داشت؟

رایط به شکلی بود که اشتباهات به این واضحی را در مورد تیم ما مرتکب شدند. این درست نیست که با اعتراض یک تیم در چند هفته همه چیز به نفع آنها عوض شود. شما دقت کنید؛ داوران ما آنقدر اشتباه داشته ‌اند و فشار روی آنها وجود داشته که وقتی تیمی از کشور ما به مسابقات بین المللی می ‌رود، بازیکنانش فکر می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند شرایط آنجا هم مثل فوتبال داخلی ماست. دیدید که در آنجا تکنولوژی وجود داشت، اما باید قبول کنیم ما باید اشتباهات داوری را ابتدا در کشور خودمان حل کنیم. وقتی VAR نباشد، داوران باید دقیق ‌تر و با وسواس بیشتری کار کنند. متأسفانه برخی تیم‌ ها عادت کرده ‌اند با اشتباهات داوری 3 امتیازها را بگیرند، ولی در سطح بین المللی شرایط این گونه نیست و همه چیز زیر ذره ‌بین و تکنولوژی قرار می‌ گیرد.

به عنوان کسی که دو دوره سرمربی تیم استقلال بوده ‌اید، آیا از نوع فوتبال تیم‌ تان راضی هستید؟

درست است که ما استقلال هستیم، اما من از شما سؤال می ‌کنم، کدام تیم فوتبال ما با برگزاری بازی ‌ها در فاصله 5-4 روز خوب فوتبال بازی می ‌کند؟

کمی سپاهان و کمی هم شهر خودرو که البته این تیم نتایج چندان خوبی نگرفته است.

شهر خودرو در بازی با استقلال از وقتی 10 نفره شد، دوندگی ‌اش دو برابر و روند حرکتی‌ شان بیشتر شد. بقیه تیم‌ ها هم همین شرایط استقلال را دارند. یادتان باشد در این فشار بازی ‌های 5-4 روزه همه تیم ‌ها به دنبال این هستند که امتیاز جمع کنند. ما هم به دنبال این هستیم که خوب امتیاز بگیریم و رفته رفته در کنار این امتیازگیری اهداف ‌مان را پیاده کنیم و رو به فوتبال زیبا بیاوریم.
متأسفانه زمانی که تیم را تحویل گرفتیم، زمان کمی برای اجرای برنامه‌ های تاکتیکی و بدنی داشتیم و تیمی را در اختیار گرفتیم که به لحاظ مدیریتی و فنی مشکلات زیادی داشت. بازیکنان دیر به ما اضافه شده بودند، یک سری کرونا گرفتند و همین الان هم می ‌بینید تیم کامل‌ مان را در اختیار نداریم. شما اگر به جای مربیان ما باشید، متوجه می‌ شوید که بین بازی ‌ها فرصتی برای تغییر تاکتیک، اجرای کامل برنامه‌ های فنی و مسائل دیگر نیست. فقط باید طوری کار کنیم که بدن بازیکنان ریکاوری شود.
با وضعیت موجود فقط یک روز می ‌شود تمرین تاکتیکی کرد و در واقع نمی ‌شود تمام برنامه ‌ها را در همان یک روز و 90 دقیقه اجرا کنیم. شکل تیم ما نسبت به فصل گذشته تغییر کرده و با مشکلاتی که گفتم زمان می ‌برم تا هماهنگی بین بازیکنان و کل اعضای تیم ایجاد شود. دست ما بسته است و وقتی یک تیم کامل نباشد، برنامه ‌هایش خوب اجرا نمی‌ شود. در کنار همه اینها فشارهای بیرونی هم به تیم وارد می‌ شود که هم روی کادر فنی و هم روی بازیکنان تأثیرگذار است. من نمی ‌خواهم توجیه کنم، یا بهانه ‌ای بیاورم، ولی واقعیت‌ ها همین ‌هایی است که گفتم، اما به امید خدا رفته رفته تیمی بهتر خواهد شد و می‌ بینید که تا الان هم از لحاظ امتیازی خوب کار کرده ‌ایم و هدف ‌مان هم این است که هم فوتبال زیبایی ارائه کنیم و هم خوب امتیاز بگیریم.

در این چند روز ظاهرا بازیکنان را در فضای مجازی محدود کرده‌ اید و حتی محمود فکری از بازیکنان خواسته تا استوری ‌های شان را حذف کنند. چه دلیلی باعث شد که این تصمیم را بگیرید؟

تمام تلاش ما این است که تمرکز روی تیم خودمان داشته باشیم. باید هم از نظر فنی و هم از نظر روحی و روانی تیم را کنترل کنیم. اگر از نظر حرفه‌ ای حواس ‌مان به خودمان باشد، قطعا کار راحت ‌تر پیش می ‌رود. قصد ما توهین به تیم ‌های دیگر نیست و همه هدف‌ مان این است که بازیکنان به فکر تیم خودشان باشند. مسائل تیم‌ های دیگر به ما مربوط نمی ‌شود، شاید خیلی‌ ها در فضای مجازی خیلی صحبت ‌ها انجام بدهند، ولی شخصیت تیمی استقلال باید به شکلی باشد که با منطق جلو برویم و رفته رفته موفق شویم. استقلال هم در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارد ولی دلیل نمی ‌شود در فضای مجازی در مورد تیم‌ های دیگر نظر بدهیم چون ما اهداف و برنامه‌ های خودمان را داریم و به چیزی جز این موضوع فکر نمی‌ کنیم.

به عنوان سؤال آخر تکلیف فرشید اسماعیلی چه شد؟

ظاهرا هنوز جلسه کمیته انضباطی این بازیکن انجام نشده، ولی باید قبول کنیم اسماعیلی بازیکن توانمندی است. او سرمایه باشگاه محسوب می‌ شود و باید در اختیار تیم باشد. همه بازیکنان استقلال سرمایه‌ های ما هستند و این سرمایه ‌ها باید برای تیم خرج شوند. اعتقاد من این است که همه باید به همدیگر احترام بگذاریم و در کنار مدیریت، کادر فنی و بازیکنان با همدلی به موفقیت برسیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.