سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

میزبانی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا 2021، بحران جدی فوتبال ایران

زمان هنرنمایی تاج رسید

زمان هنرنمایی تاج رسید
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

میزبانی عربستان در این بازی‌ها می‌تواند اوضاع را برای نمایندگان آسیایی فوتبال ایران سخت‌تر کند و اینجاست که نقش نماینده ایران در کنفدراسیون فوتبال برای تغییر مسیر تصمیم‌گیری‌ها به سود ایران مشخص می‌شود. آیا مهدی تاج از پس این مأموریت برمی‌آید؟

در هفته‌های گذشته خبرها از احتمال میزبانی قطر در لیگ قهرمانان آسیا 2021 می‌گفت و نمره قبولی قطر در مسابقات آسیایی تا حدودی شانس این کشور را برای برگزاری مجدد مسابقات به صورت متمرکز افزایش می‌داد. با این حال اما دیروز(دوشنبه) مصاحبه‌ای در سایت گل منتشر شد که می‌تواند تا حدودی سرنوشت میزبانی لیگ قهرمانان آسیا در سال 2021 را تغییر دهد و این تغییرات چندان به سود تیم‌های ایرانی نخواهد بود!

در این مصاحبه نعیم البکر، رئیس کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون فوتبال عربستان درباره برگزاری لیگ قهرمانان آسیا 2021 به صورت متمرکز و احتمال میزبانی کشورش خبر داده است. البکر گفته: «عربستان از تورنمنت های زیادی میزبانی کرده و اخیرا میزبانی بازی های آسیایی 2034  را گرفت. موضوع میزبانی لیگ قهرمانان آسیا 2021 هنوز مشخص نیست اگر نوع برگزاری بازی‌ها مشخص شود، بعد از آن می توانیم درباره نامزد شدن برای میزبانی از این رقابت ها صحبت کنیم.»

با توجه به اختلافات سیاسی ایران و عربستان و مهم‌تر از آن سایه این اختلاف‌ها بر مسایل فوتبالی، میزبانی عربستان در این بازی‌ها می‌تواند اوضاع را برای نمایندگان آسیایی فوتبال ایران سخت‌تر کند. همان‌طور که می‌دانید تیم‌های عربستانی مدتی است که اعلام کرده‌اند حاضر به برگزاری بازی‌های خود در ایران نیستند و برهمین اساس بازی نمایندگان ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا یا در سطح ملی در کشور ثالث برگزار می‌شود. در صورتی که قرار شود لیگ قهرمانان آسیا 2021 هم به صورت متمرکز برگزار شود و ای‌اف‌سی درخواست میزبانی عربستان را بپذیرد، فدراسیون فوتبال ایران با یک چالش اساسی رو به رو خواهد بود.

چرا که فرصت کافی برای انجام مذاکرات مختلف بین دو کشور و پیدا کردن راه چاره‌ای برای حل مشکلات کلان وجود ندارد. اگر مسوولان فوتبال و کشور برای میزبانی این کشور در رقابت‌های آسیایی سال 2034 بتوانند برنامه بلند مدتی بچینند اما میزبانی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا 2021، غافلگیری بزرگی است و شاید حل مشکلات و تدابیر مختلف برای تصمیم‌گیری مناسب درباره آن در این مدت زمان امکان‌پذیر نخواهد بود.

آیا فوتبال ایران حاضر می‌شود بعد از همه اختلاف‌هایی که در سال‌های گذشته با عربستان داشته است، نمایندگان خود را برای برگزاری بازی‌ها به این کشور بفرستد؟ حتی اگر با این موضوع موافقت شود، نمی‌توان منکر این موضوع شد که احتمال بروز حواشی یا فشارها از سوی عوامل برگزاری مسابقات بر تیم‌های ایرانی وجود دارد و همه این‌ها می‌تواند کار را برای نمایندگان ایران سخت کند.

ضمن اینکه این میزبانی، خواه ناخواه قدرت تیم‌های عربستانی را برای رسیدن به قهرمانی بیشتر می‌کند. علاوه بر الهلال که همیشه یکی از شانس‌های قهرمانی به حساب می‌آید، میزبانی عربستان می‌تواند قدرت و انگیزه تیم‌هایی چون النصر و الاتحاد را برای قهرمانی آسیا بیشتر کند و رقبای غرب آسیایی نمایندگان ایران، در راه رسیدن به قهرمانی بیشتر شوند.

 این فضا را در کنار جو منفی علیه تیم‌های ایرانی در عربستان بگذارید تا به دشواری کار نمایندگان ایران در صورت میزبانی عربستان در رقابت‌های متمرکز آسیایی 2021 پی ببرید.

البته همه این‌ها در شرایطی قابل بررسی است که مسائل و اختلافات موجود بین دو کشور، به حضور نمایندگان ایرانی در عربستان منجر شود.

در چنین مواقعی است که حضور نماینده یا نمایندگان قدرتمند در کرسی‌های ای‌اف‌سی می‌تواند اوضاع را به سود ایران تغییر دهد و این درست همان موهبتی است که فوتبال ایران از آن بی‌بهره مانده. چرا که یک نماینده با نفوذ در ای‌اف‌سی می‌تواند در روند بررسی‌های پیش‌رو برای تعیین میزبان تأثیرگذار شود و معادله‌ها را به گونه‌ای بچیند که در نهایت به سود ایران باشد. آیا مهدی تاج به عنوان نماینده ایران در هیأت رییسه کنفدراسیون فوتبال آسیا از عهده این مأموریت برمی‌آید؟ آیا او در مذاکرات با دیگر نمایندگان کشورها می‌تواند مانع از موافقت با میزبانی عربستان شود؟ یا نقش منفعل او در این پست، لطمه دیگری به فوتبال ایران وارد خواهد کرد؟

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.