دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

حاشیه‌های رسانه‌ای فینال آسیا

از انتقاد مزدک تا رکوردسازی عادل؛ از بنر عجیب برنامه میثاقی تا گزارش احمدی

از انتقاد مزدک تا رکوردسازی عادل؛ از بنر عجیب برنامه میثاقی تا گزارش احمدی
شهاب اخلاقی
شهاب اخلاقی

ایران ورزشی/وقتی سال گذشته جنیفر انیستون، بازیگر سرشناس هالیوود که بیشتر با سریال «دوستان» شناخته می شود به اینستاگرام پیوست، یک رکورد جهانی به دست آمد که حتی در کتاب گینس هم ثبت شد. او موفق شد تنها در  ۵ ساعت و ۱۶ دقیقه، یک میلیون دنبال‌کننده در حساب کاربری‌اش جمع بکند.  اتفاقی که هیچ ستاره دیگری تا به امروز به آن نزدیک هم نشده. اتفاقی که برای اینستاگرام فارسی کنفدراسیون فوتبال آسیا رخ داد هم چیزی شبیه به همین رکورد است. از وقتی روزنامه «ایران‌ورزشی» خبر گزارش عادل برای این صفحه اینستاگرامی را داد، نگاه‌ها به سمت این صفحه آنقدر زیاد شد که در چیزی حدود ۲۴ ساعت، بیش از ۲ میلیون کاربر جدید عضو صفحه فارسی AFC شدند. لابد در جریان هستید که تعداد حاضرین در لایو زمان بازی هم از عدد ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر گذشته است و تعداد کاربران آنلاین هم به عددی رسیده که حالا این لایو، پنجمین لایو پربیننده تاریخ اپلیکیشن اینستاگرام بوده. موضوع وقتی جالب تر می‌شود که بدانیم عادل فردوسی‌پور در حالی توانسته این اعداد را از خودش به جای بگذارد که اصلاً به طور رسمی صفحه‌ای در اینستاگرام ندارد و از این نظر کمک ۲ میلیون فالووری او به صفحه AFC کاملاً منحصر به فرد است. اتفاقات رسانه‌ای بازی فینال البته تنها به ماجرای عادل-اینستا ختم نمی‌شود. در شبکه‌های تلویزیونی داخلی و حتی خارجی هم ماجراهایی رخ داد که اشاره به آنها خالی از لطف نیست.

محمدحسین میثاقی که خیلی تلاش کرد تا با دعوت از علی پروین و ایجاد فضایی تازه بتواند موج علاقه‌مندان به عادل را به سمت برنامه خودش بکشاند هم حاشیه‌هایی درست کرد که از چشم دنبال‌کنندگان صداوسیما دور نماند. از جمله اینکه او در یک دهن‌کجی مسلم به تشکیلات فوتبال آسیا، حرکت عیسی آل‌کثیر را تبدیل به بنر بزرگ نمایشگر برنامه‌‌اش کرد تا مثلاً از این طریق انتقام ویزا ندادن AFC به خودش را بگیرد. او همچنان بر سیرک بودن کنفدراسیون فوتبال آسیا تأکید داشت و اصلاً زیر بار نمی‌رفت که حرکت آل کثیر دست‌کم در برخی از نقاط این کره‌خاکی عملی نژادپرستانه محسوب می‌شود.

اتفاق دیگری که دست‌کم واکنش‌هایی توییتری نشان می‌دهد با استقبال مخاطبان روبه رو نشده، ماجرای باز بودن صدای میثاقی در حین گزارش محمدرضا احمدی بود. او در زمان پنالتی اول پرسپولیس حرف‌های عجیبی زد که بینندگان را هم عصبانی کرد. از جمله اینکه «اگه علی‌آقای پروین بگه پنالتی نیست، پنالتی نیست‌ها!» و چند ثانیه بعد بود که داور نقطه پنالتی را نشان داد.

محمدحسین انگار آنقدر گوشش به شنیدن انتقاد عادت کرده که دیگر اصلاً نظر مردم برایش مهم نیست و فقط می‌خواهد به هر نحوی شده کلیپ‌های برنامه‌اش در فضای مجازی وایرال شوند.

در این بین البته باید به گزارش محمدرضا احمدی هم اشاره کنیم. او با انتقادهای بی‌موردش به تصمیمات داور، نقش مهمی در به وجود آمدن ذهنیت منفی برخی از هواداران پرسپولیس نسبت به مسئولان برگزاری مسابقه داشت. مثلاً یک جا گفت: «رفقا اینقدر تلاش نکنید از داور پنالتی بگیرید، این داور پنالتی‌بگیر نیست» و طوری این جمله را ادا کرد که انگار داور از قصد می‌خواهد پرسپولیس را ببازاند. انتقاد دیگر او که البته تنها مختص به بازی فینال نیست هم بر می‌گردد به هیجان‌های کاذبی که همیشه سعی می‌کند به بازی دهد. مثلاً به صحنه اعلام پنالتی اول برای اولسان نگاه کنید. بعد از اینکه داور صحنه را بازبینی کرد و نقطه پنالتی را نشان داد، احمدی طوری فریاد می‌کشید پنالتی پنالتی که انگار پرسپولیس صاحب این ضربه شده.

شنبه‌شب در شبکه ورزش هم اتفاق عجیبی افتاد و در برنامه شب‌های فوتبالی آیتمی پخش شد که نشان می‌داد پیشکسوتان پرسپولیس در یک کافه دور هم جمع شده‌اند و در حال تماشای بازی هستند؛ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حتی زدن ماسک. آن هم درست یک شب قبل از شب یلدا که صداوسیما روزهاست دارد تبلیغ می‌کند کسی دورهمی نگیرد و همه در خانه‌شان بمانند. اما این آیتم نشان داد خود تلویزیون به نگرفتن دورهمی عقیده‌ای ندارد و حتی میزبان چنین مراسمی هم هست!

نکته رسانه‌ای جالب دیگر بازی فینال هم در تلویزیون‌های آنور آبی رخ داد. جایی که مزدک میرزایی بالاخره لب به انتقاد از سازمان سابقش گشود و با حمایت از همکار قدیمی‌اش عادل فردوسی‌پور، آرزو کرد که کاش روزی یک تلویزیون خصوصی در ایران راه بیفتد و اینقدر همه چیز در رسانه تصویری انحصاری نباشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.