شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

اوج بحران مدیریت در پرسپولیس

آقای رسول پناه دقیقاً دارید چه کار می‌کنید؟

آقای رسول پناه دقیقاً دارید چه کار می‌کنید؟

محمد قراگزلو/ پرسپولیس در هر چهار فصلی که قهرمان لیگ برتر شده با مشکلات، کجی‌ها و نواقص بسیاری در سیستم مدیریتی باشگاهش مواجه بوده و در مقاطع مختلف با بحران‌هایی زائیده همین مدیریت ضعیف و ناکارآمد روبه‌رو شده است که نمونه‌اش در ذهن من و شما فراوان است. از فریب دادن فیفا در ماجرای طارمی در دوره مدیریت طاهری گرفته تا گذاشتن آپشن‌های کلان و با ارقام درشت در رقم قرارداد بازیکنان توسط ایرج عرب. دوران مدیریت طاهری پر بود از ایراد و گاف؛ بزرگترین نمونه‌اش که به آن اشاره شد و با محرومیت از پنجره نقل‌وانتقالاتی که همه بدان واقفند اما کلی مسائل ریز و درشت دیگر از جمله سپردن ورزشگاه درفشی‌فر به خودی‌های ناخودی، از بین بردن تیم ب، واگذاری دانشگاه پرسپولیس و ... هم بود که تا حدودی از چشم‌ها پنهان ماند و پشت قهرمانی‌های برانکو مخفی ماند.
دوران مدیریت حمیدرضا گرشاسبی تا حدودی بهتر بود اما با کنکاش در آن دوران هم کلی ماجرا پیدا می‌کنید که آشغال‌هایش زیر فرش ماند و دیده نشد. مثلاً اینکه چرا وقتی قرارداد برانکو دو سال تمدید شد باز هم مالیات این قرارداد برعهده باشگاه بوده یا چرا گفته شد قرارداد برانکو تمدید شده اما این مسأله در واقعیت چیزی حدود شش ماه بعد از اعلام رسمی باشگاه صورت گرفت؟
از دوره مدیریت ایرج عرب و محمدحسن انصاری‌فرد هم چیزی نگوییم بهتر است. از شاهکارهای مدیریتی آن دوران جذب جونیور براندائو و آنتونی استوکس است که خسارات سنگینی به باشگاه زد و البته مسأله برانکو که جدایی‌اش هرگز مدیریت نشد و حالا باشگاه پرسپولیس را در آستانه یک بحران بزرگ قرار داده است.
اما دکتر رسول پناه چه؟ حدود 5 ماه از حضور این فرد غیر فوتبالی در رأس باشگاه پرسپولیس می‌گذرد اما روزی نبوده که این باشگاه آرام و قرار داشته باشد. جالب اینکه هر وقت رسول پناه سعی کرد، نشان دهد اوضاع آرام است و همه چیز دارد خوب پیش می‌رود دقیقاً بحران فوران کرد و از درزهای باشگاهش بیرون زد.
بعد از کشمکش‌های بزرگ و شائبه‌برانگیز در خصوص پس زدن و سپس همکاری با کارگزار اسپانسر که موجب اختلاف شدید بین اعضای هیأت مدیره شد و هنوز هم ترکش‌هایش ادامه دارد، رسول پناه نه توانسته تیم فعلی را خوب مدیریت کند، نه از پس پرداخت بدهی‌ها برآمده و نه در حوزه نقل و انتقالات کار مهمی انجام داده است.
تنها کاری که در این 5 ماه انجام شده، نامه‌نگاری با فیفا برای پرداخت طلب چند مربی و بازیکن خارجی از محل درآمدهای پرسپولیس در فیفا بوده که به نظر نمی‌رسد این کار سختی باشد. کشاندن پرونده‌های سنگین مثل بودیمیر و برانکو به دادگاه عالی ورزش و توقف در مصالحه با کالدرون فعلاً نگرانی‌های زیادی برای هواداران و البته اعضای این تیم ایجاد کرده است و در مورد مسأله برانکو ماجرا آنقدر نگران‌کننده شده که حالا بازیکنان و مربیان تیم با هراس از کسر امتیاز و بسته شدن پنجره نقل و انتقالات وارد میدان می‌شوند و اصلاً آرامش ندارند.
در باشگاه پرسپولیس آش آنقدر شور شده که ساکت‌ترین بازیکنان و مربیان هم به ستوه آمده‌اند و به این اتفاقات واکنش نشان می‌دهند. ‌شاید بی‌سابقه باشد که در یک هفته سرمربی و یکی دو بازیکن علیه مدیریت باشگاه صحبت کرده و در فضای مجازی و رسانه پرمخاطب ورزشی انتقادات تند و تیزی را به سرپرست مدیرعاملی وارد می‌کنند اما رسول پناه هیچ جوابی برای آنها ندارد.
نفر اول باشگاه پرسپولیس که در این پنج ماه هرگز نتوانسته اعتماد اعضای این تیم و هواداران را جلب کند، در ماه‌های نخست حضورش در این سمت سعی کرد تا با گروهی از پیشکسوتان دیدار کرده و حداقل در آن جبهه برای خودش وجاهت بخرد که تا مدتی هم جواب داد اما حالا و با بالا گرفتن بحران‌های داخلی کدام پیشکسوت عاقلی است که از عملکرد این مدیر دفاع کند؟
رسول پناه هر از چند گاهی در رسانه رسمی باشگاهش مصاحبه کرده و به هواداران و اعضای تیم دلگرمی می‌دهد که همه کارها در حال انجام است و اصلاً نباید نگران محرومیت و کسر امتیاز و اتفاقات تلخ مشابه باشیم اما واقعاً هیچ کس نمی‌داند که او چه کار مثبتی کرده که به پشتوانه آن اینقدر راحت از حل مشکلات حرف می‌زند؛ مشکلاتی که برای برخی از آنها طی پنج ماه گذشته قدمی برنداشته است.
به قول احمد نوراللهی اگر پول رضایتنانه بیرانوند نبود باید روی چه چیزی حساب می‌کردیم تا طلب برانکو را بدهیم و به صورت کلی‌تر باید این پرسش را مطرح کرد که چنانچه دریافتی از کارگزار اسپانسر طبق فرمول‌های مشخص از قبل تعیین شده وجود نداشت باید روی چه فاکتوری از این مدیریت حساب می‌کردیم و دلخوش بودیم؟ دکتر مهدی رسول پناه در پوزیشن مدیری که تصور می‌کند در سکوت کارش را پیش می‌برد و مشکلات را حل می‌کند، سعی دارد وجهه مناسبی به خود در این منصب بدهد اما آنچه از درون تیم برمی‌آید باعث شده تا نسبت به تمام اقدامات او شک داشته باشیم و این پرسش را به شکلی جدی مطرح کنیم که دقیقاً در حال چه کاری هستید که این تعداد بازیکن و مربی را ناراحت و عصبانی کرده‌اید‌؟واقعاً چه اتفاقی در باشگاه پرسپولیس در حال رخ دادن است که یک مدیر قبل از برکنار شدنش این همه انتقاد می‌شنود و باز هم با لبخند و جلوه‌ای ظاهراً آرام خبر از حل مشکلات و عبور از بحران‌ها می‌دهد؟
از همه مهم‌تر و نگران‌کننده‌تر اما همان چیزی است که این روزها دکتر پرسپولیس را در کانون اخبار قرار می‌دهد. رسول پناه می‌گوید مسأله برانکو و طلب چندین میلیاردی‌اش را جمع می‌کند و نباید نگرانش باشیم. اما عملکرد او در این چند ماه کاری کرده تا ما اعضای تیم و هواداران پرسپولیس دقیقاً به همان اندازه که نباید، نگران و دلواپسیم. این روزها سکوت رسول پناه هم به اندازه مصاحبه‌هایش نگران‌مان می‌کند چرا که برآیند رفتار و کردار او را در واکنش اعضای تیم می‌بینیم. جایی که صدای یحیی  گل‌محمدی و احمد نوراللهی را به عنوان آرام‌ترین اعضای تیم در می‌آورد و این یعنی اینکه اوضاع مدیریت در باشگاه پرسپولیس تقریباً مثل همیشه بحرانی است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.