دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

70 میلیارد پاداش، فعلاً 48 میلیارد قرض و بدهی!

بخش عمده ای از پاداش آسیایی پرسپولیس عملاً پیشخور شده

بخش عمده ای از پاداش آسیایی پرسپولیس عملاً پیشخور شده
محمد قراگوزلو
محمد قراگوزلو

نایب قهرمانی آسیا با وجود غمی که در گام آخر برای پرسپولیس و هوادارانش به همراه داشت می‌توانست یک خبر خوب هم به دنبال داشته باشد؛ اینکه مجموع پاداش‌هایی که قرار است به باشگاه برسد چیزی بالغ بر 70 میلیارد تومان خواهد شد و حتماً می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات مالی باشگاه را کم کند یا حتی در جهت تقویت تیم به کار بیاید.

ایران ورزشی/نایب قهرمانی آسیا با وجود غمی که در گام آخر برای پرسپولیس و هوادارانش به همراه داشت می‌توانست یک خبر خوب هم به دنبال داشته باشد؛ اینکه مجموع پاداش‌هایی که قرار است به باشگاه برسد چیزی بالغ بر 70 میلیارد تومان خواهد شد و حتماً می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات مالی باشگاه را کم کند یا حتی در جهت تقویت تیم به کار بیاید.

دیروز یکی از هواداران پرسپولیس می‌پرسید با 70 میلیارد در نقل و انتقالات زمستانی چند بازیکن جدید می‌شود خرید و ته دلش خوشحال بود که این پول قلمبه در جهت تقویت تیم به کار می‌آید غافل از اینکه نمی‌دانست تمام این پول پیشخور شده و حتی باشگاه چیزی بیشتر از درآمدهای دیگرش مثل مبلغ ترانسفر بشار رسن، باید برای بدهی‌های بعدی‌اش بودجه فراهم کند.

خلاصه مطلب این است که پرسپولیس چیزی حدود 70 میلیارد تومان پاداش آسیایی خواهد گرفت در حالی که باشگاه همین حالا 48 میلیارد تومان قرض و بدهی دارد و برای بخش عمده‌ای از آن چک باشگاه را خرج کرده است.

جعفر سمیعی وقتی بر صندلی مدیریت باشگاه پرسپولیس جلوس کرد نمی‌دانست که شرکت آتیه داده پرداز به عنوان کارگزار باشگاه به تمام تعهداتش عمل کرده و فعلاً خبری از دریافتی از این شرکت نخواهد بود.

مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس وقتی موفق نشد از کارگزار باشگاه بودجه اضافه‌ای دریافت کند و راه‌های درآمدزایی را بر خود بسته دید سراغ قرض گرفتن از شرکت‌هایی مثل همراه اول، بانک‌ها و سازمان‌ها رفت تا بتواند مطالبات اعضای تیم را پرداخت کند. او موفق شد مطالبات باقی‌مانده از فصل قبل بازیکنان و مربیان را تسویه کند و البته درصدی از قرارداد فصل جدیدشان را هم قبل از فینال آسیا بپردازد.

سمیعی برای این کار مهم و کسب مقبولیت نزد اعضای تیم و هواداران 48 میلیارد تومان از بخش‌های مختلف قرض کرده و خبری از درآمدزایی نبوده است. او برای بخش مهمی از مبلغ چک‌های باشگاه را داده و حالا پرسپولیس خودش را به طلبکاران مختلف متعهد کرده است.

با این حساب اگر باشگاه بتواند تحریم‌ها را دور بزند و به نوعی آن 70 میلیارد را به دست بیاورد، بخش مهمی از پاداش آسیایی باشگاه تقریباً پیشخور شده و حتی با در نظر گرفتن دریافت 120 هزار دلار مبلغ ترانسفر بشار رسن، در صورت شکست در دادگاه عالی ورزش باید برای پرداختی دو مبلغ کلان به کالدرون و بودیمیر چیزی حدود 700 هزار دلار دیگر (حدود 18 میلیارد تومان) فراهم کند که کار بسیار دشواری خواهد بود.

این وضعیت امروز تیم نایب قهرمان آسیاست که انگار قرار نیست مربیان، بازیکنان و هوادارانش روزگار خوش و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنند. باور کنید اگر پرسپولیس قهرمان آسیا هم می‌شد و رقم پاداشش 2 میلیون دلار بیشتر از الان بود باز هم تعدد مشکلات، قرض‌ها و تعهدها به شرکت ‌ا، هتل‌ها، مربیان و بازیکنان سابق و ... کاری می‌کرد تا تراز مالی باشگاه منفی باشد.

حالا باید دید آیا نهادهای نطارتی مثل دوران مدیران قبلی بر عملکرد مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس که یک شرکت دولتی را بدهکار کرده‌اند و چک‌های باشگاه و ذی‌حسابی را خرج کرده‌اند هم ورود خواهد کرد یا نه. گفتنی است موعد 30 میلیارد تومان از این چک‌ها در بهمن ماه است و بعید است تا آن زمان بتوان پاداش آسیایی را وصول کرد.

از طرفی با رو شدن این آمار و ارقام این سؤال باید به شکلی جدی‌تر مطرح شود که چرا مدیریت باشگاه پرسپولیس تنها از یک فرمول از پیش تعیین شده (همکاری با کارگزار) درآمدزایی می‌کند و چرا نتوانسته برای کسب درآمد و بودجه با روش‌ها و فرمول‌های دیگری جلو برود و مشکلات مالی را برای همیشه حل کند؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.