جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

از اظهارات منصوریان تا پست‌های استراماچونی

جنگ سرد علیه فکری و مرفاوی

جنگ سرد علیه فکری و مرفاوی
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

کادرفنی استقلال این روزها به شدت تحت فشار است. از حمایت‌های حداقلی و شاید ظاهری برخی اعضای هیأت مدیره و سکوت عجیب مددی در مقابل نیازهای سرمربی زیرمجموعه خود تا اظهاراتی که گاهاً از زبان مربیان سابق بیان می‌شود؛ همگی کار را برای کادر فنی استقلال سخت و دشوار کرده است.

ایران ورزشی/کادرفنی استقلال این روزها به شدت تحت فشار است. از حمایت‌های حداقلی و شاید ظاهری برخی اعضای هیأت مدیره و سکوت عجیب مددی در مقابل نیازهای سرمربی زیرمجموعه خود تا اظهاراتی که گاهاً از زبان مربیان سابق بیان می‌شود؛ همگی کار را برای کادر فنی استقلال سخت و دشوار کرده است.

شاید اگر مدیران باشگاه استقلال در مقابل برخی رفتارهای بیرونی قاطع و محکم برخورد می‌کردند هرگز به نقطه امروزی نمی‌رسیدیم که برای مثال علیرضا منصوریان در یک رسانه ظاهرشده و از مرفاوی و مظلومی بخواهد هرگز پشت سرمربی استقلال را خالی نکنند و همواره حامی او باشند.

حرف‌هایی که منصوریان به زبان آورد به حدی تنش‌زا بود که حتی واکنش مرفاوی را که در این ایام همواره سکوت اختیار کرده به همراه داشت و خشم او را برانگیخت. در واقع اظهارات منصوریان نوعی تنش‌آفرینی آشکار میان اعضای کادرفنی استقلال به حساب می‌آید ولو آنکه او هیچ منظوری از بیان این جملات نداشته باشد که بعید است شخصیتی همچون او بدون منظور صحبتی را در رسانه ملی به زبان بیاورد.

 حال شاید منصوریان این حق را برای خودش قائل باشد که به واسطه سوابق بازیگری و مربیگری در استقلال گاهاً لب به سخن گشوده و حتی درباره اعضای کادرفنی تیم سابق خود اینگونه اظهارنظر کند اما وقتی او در جایگاهی قرار می‌گیرد که اظهاراتش حلاجی شده و با بازخوردهایی همراه است باید درباره جمله اظهارات خود و بازخوردی که می‌تواند داشته باشد به خوبی تأمل کند و بعد در رسانه سخنرانی کند.

اینکه منصوریان چگونه به این نتیجه رسیده که شخصیتی همچون مرفاوی ممکن است ناگهان پشت فکری را خالی کند که اینگونه برایش پیغام و توصیه می‌فرستد خود نشانه ناآگاهی مشارالیه از شخصیت افراد پیرامون فکری است وگرنه همه می‌دانند که همین مرفاوی سال‌ها دستیار مرد سختگیری همچون قلعه‌نویی بود و امیر بدون هیچ دغدغه‌ای تمام امور فنی را به عهده این مربی می‌سپرد. بنابراین ساختن شخصیتی غیرقابل اعتماد از مرفاوی، فرسنگ‌ها با خلقیات او فاصله دارد و منصوریان اساساً نباید چنین توصیه‌ای را به مربی استقلال که فصل پیش نیز یار و همراه فکری در نساجی بود، می‌کرد.

مسأله کادرفنی استقلال تنها به همین اظهاراتی که از زبان منصوریان بیرون آمده ختم نمی‌شود. کادرفنی استقلال حتی از جانب استراماچونی هم همچنان تحت فشار است و این مربی ایتالیایی نیز با زیرکی‌های خاص خود گاهاً برای مربیان کنونی استقلال حاشیه ایجاد و حتی جایگاه آنها را در این باشگاه سست و لرزان می‌کند.

استراماچونی که می‌داند هر بیانی از او درباره استقلال با بازخورد عظیمی از سوی ایرانی‌ها همراه است، اخیراً دوباره در صفحه شخصی خود به بهانه تبریک گفتن تولد بهزاد غلامپور ظاهر شده و ابراز امیدواری کرده که روزی دوباره فرا برسد که او با بهزاد در ایران روبه‌رو شود. استراماچونی نیز بدون هدف‌گذاری این جملات را به زبان نمی‌آورد و اقدام به انتشار چنین پست‌هایی نمی‌کند.

استراماچونی به خوبی می‌داند که اکنون فضا تا حد زیادی به ضرر محمود فکری است و به دلیل بازی‌های نه چندان اطمینان‌بخش استقلال هواداران این باشگاه رضایت حداکثری از وضعیت فنی تیم ندارند به همین دلیل او نیز وارد یک جنگ سرد شده تا شاید سرعت بازگشت خود به استقلال را تسریع بخشد.

با این حال کادرفنی فعلی باشگاه استقلال هرقدر هم که از سوی عوامل متعدد تحت فشار باشد باید به مسیری که آغاز کرده‌اند، ادامه دهند. جاده مربیگری در استقلال پر پیچ و خم و بسیار صعب‌العبور است. مربیگری در استقلال نیاز به ذهنی پولادین و اراده‌ای آهنین دارد که هر آن کس که از چنین ویژگی‌هایی بهره‌مند باشد به سلامت از خط پایان عبور خواهد کرد.

چنین حواشی همواره از سوی مربیان و مدعیان وجود داشته و بی‌شک در آینده نیز ادامه خواهد داشت و این فکری و مرفاوی هستند که باید با انتخاب تدابیری درست از سنگلاخ‌های پیش رو عبور کرده و به سلامت از خط پایان بگذرند.

تردیدی نیست اگر مربیان استقلال در این فضا ذوب شوند و افکار خود را به دست جریان‌های حاشیه‌ساز بسپارند و تاب مربیگری در چنین فضای سختی را نداشته باشند، باید در نیم فصل با مربیگری در استقلال وداع کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.