پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

رمضانی، مهدیخانی و عبدی باید طارمی دیگری شوند

جباری: از حرف‌های سرمربی نساجی و برگزاری بازی واقعاً تعجب کردم

جباری: از حرف‌های سرمربی نساجی و برگزاری بازی واقعاً تعجب کردم
ناصر قراگزلو
ناصر قراگزلو

زمانی که مهدی طارمی به پرسپولیس آمد سوپراستار نبود اما کم‌کم رشد خیلی زیادی پیدا کرد؛ همین اتفاق می‌تواند برای رمضانی، مهدیخانی و عبدی هم رخ دهد

ایران ورزشی: رضا جباری، هافبک تهاجمی سابق پرسپولیس در گفت‌و‌گو با ایران ورزشی برگزاری بازی در شرایط سخت آب‌و‌هوایی حاکم بر شهر قائمشهر در روز بازی نساجی-پرسپولیس را اشتباه می‌داند.  جباری در خصوص بازی دو تیم و همه موارد ریز و درشت پرسپولیس نقطه‌نظراتش را مطرح کرده که در ادامه می‌خوانید.

 
بازی نساجی-پرسپولیس در شرایط جوی و زمین بد برگزار شد؛ در این خصوص چه نظری دارید؟
 من اگر جای مسئولان برگزارکننده بازی بودم اصلاً اجازه برگزاری بازی را نمی‌دادم و فکر می‌کنم اگر هر جای دیگر دنیا هم بود در آن شرایط زمین و بارندگی شدیدی که وجود داشت اجازه بازی داده نمی‌شد. 
البته در فوتبال ما داور که رکن اصلی برگزاری بازی هست معمولاً در چنین شرایطی هیچ نقشی ندارد، یعنی از بالا ناظر و بقیه مسئولان به داور فشار می‌آورند و به او دستور می‌دهند که بازی باید برگزار شود و داور هم اطاعت می‌کند چون قدرت اجرایی ندارد.  این کار یعنی برگزاری بازی در آن زمین و با آن شرایط آب‌و‌هوایی بسیار خطرناک است چون بازیکن ابزار اصلی بازی فوتبال است و اگر بازیکنان صدمه ببینند فوتبال آسیب خواهد دید به همین دلیل من خیلی تعجب می‌کنم در آن شرایط آب‌و‌هوایی بازی برگزار شد و مسئولان امر دستور به برگزاری بازی دادند در صورتی که یک فرد عادی هم می‌توانست با یک تحقیق عادی شرایط آب‌و‌هوایی در آن روز خاص را ببیند و در مورد آن بهترین تصمیم ممکن را بگیرد.
 
کیفیت کار دو تیم بخصوص پرسپولیس را در آن زمین آب‌گرفته و چمن مصنوعی چگونه ارزیابی کردید؟
 پرسپولیس در بیشتر دقایق بازی بهتری را نسبت به نساجی انجام داد هرچند نباید فراموش کنیم اساس کار پرسپولیس بازی مالکانه است که در زمین ورزشگاه قائمشهر چنین امکانی وجود نداشت، با این وجود بازی و جریانش در اختیار پرسپولیس قرار داشت و من از اظهارنظر سرمربی نساجی هم تعجب می‌کنم که گفته بود نایب‌قهرمان آسیا هیچ تاکتیکی نداشته! اصلاً مگر در زمین شهید وطنی امکان کار تاکتیکی وجود داشت؟ با این وجود پرسپولیس پنج شش موقعیت گل داشت در حالی که نساجی شاید دو فرصت گلزنی بیشتر نداشت.
 
 من فکر می‌کنم عده‌ای هر کاری می‌کنند که فقط نتیجه بگیرند و این اصلاً خوب نیست چون شرایط زمین را دیدیم بسیار عجیب بود؛ یک طرف آن شرایط بازی داشت و طرف دیگرش به‌دلیل جمع شدن آب مانند باتلاق شده بود و اصلاً شرایط خوبی نداشت.
 ما لایه زیرین داستان را نمی‌دانیم و نمی‌بینیم که متأسفانه جوانمردانه نیست و پیروزی تحت هر شرایطی صورت می‌گیرد که این امر اصلاً زیبنده فوتبال ما نیست.
 
بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 برای پرسپولیس همه بازی‌ها شرایط برابری دارد چون همه تیم‌ها مقابل قهرمان چند دوره اخیر با تمام قوا و با همه انگیزه حاضر می‌شوند و همه مربیان می‌خواهند مقابل پرسپولیس بهترین روش از تیم‌شان را ارائه دهند، اما من خیلی امیدوارم در ورزشگاه آزادی، پرسپولیس از سد تیم ذوب‌آهن بگذرد. در بازی پرسپولیس مقابل نساجی انگیزه بسیار بالایی در بین بازیکنان پرسپولیس در آن شرایط خیلی سخت برای جبران نتیجه بازی فینال دیدم که بازیکنان هرچه در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و خرج کردند و انگیزه‌شان فقط جبران شکست فینال بود و همین با همه وجود کار کردن بازیکنان هم هوادار را راضی نگه می‌دارد.
 
در مورد خط حمله پرسپولیس و کمبودی که پرسپولیس تا نیم‌فصل دارد و از گرفتن بازیکن محروم است چه نظری دارید؟
 عیسی محروم است و ما دو مدافع میانی خیلی خوب بیشتر نداریم، یعنی اگر خدایی ناکرده کنعانی‌زادگان یا سیدجلال آسیب ببیند بازیکن جایگزین مناسب نداریم و در طرف مقابل بهترین مهاجم تیم‌مان هم محروم است، اما من مثبت به قضیه نگاه می‌کنم و معتقدم بازیکنان جایگزین باید بهترین عملکرد را داشته باشند و کادر فنی هم از موجودی‌اش باید بهترین کارآیی را بگیرد که قطعاً همینطور هست. زمانی که مهدی طارمی به پرسپولیس آمد سوپراستار نبود اما کم‌کم رشد خیلی زیادی پیدا کرد؛ همین اتفاق می‌تواند برای رمضانی، مهدیخانی و عبدی هم رخ دهد. ما نباید روی نام رمضانی قلم قرمز بکشیم چون او روی گل سیامک مقابل نساجی هم تأثیرگذار بود.  از همه اینها هم که بگذریم پرسپولیس با 11، 12 بازیکن به فینال رسید و با این شخصیت قهرمانی که در پرسپولیس وجود دارد پرسپولیس باز هم می‌تواند موفق شود.
 
در خصوص فینال هم قبول دارید پرسپولیس راحت نتیجه را به اولسان واگذار کرد؟
 اولسان تیم خیلی خوبی بود و اصلاً تیم ضعیفی نبود، هرچند بدن بازیکنانش مانند پرسپولیس روز فینال تحت فشار قرار داشت. کادر فنی بسیار خوب پرسپولیس عالی تیم اولسان را آنالیز و قدرت آنها را مهار کرده بود اما این به آن معنا نبود که اولسان تیم ضعیفی بود.
 
 درست است که پرسپولیس در عین شایستگی فینال و قهرمانی را از دست داد اما معتقدم تیمی با شاخصه‌های پرسپولیس دوباره می‌تواند به فینال آسیا برسد.
 نکته دیگر باید به آن اشاره کنم فلسفه هواداری است که در پرسپولیس از زمان برانکو شکل گرفته؛ فلسفه‌ای که موجب شد با وجود دومی پرسپولیس در زمان برانکو همه هواداران تیم‌شان را با تمام وجود تشویق کنند؛ نکته‌ای که نشان می‌دهد رنسانسی در فلسفه هواداران پرسپولیس به وجود آمده که بسیار ارزشمند است و من این موضوع و این شکل حمایت را واقعاً خیلی دوست دارم و معتقدم اگر همه هواداران فوتبال چنین حمایتی را در مورد تیم‌های‌شان داشته باشند و فشار را از تیم‌شان بردارند به تیم‌شان و فوتبال کمک خواهند کرد.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.