چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نمایش تاکتیکی پرسپولیس مقابل السد، یک شاهکار به تمام معنا

امضای یحیی پای برد پرسپولیس

امضای یحیی پای برد پرسپولیس

برد حیاتی پرسپولیس مقابل السد را باید پیش از همه به نام یحیی گل‌محمدی نوشت.

علی کمانگری – وقتی سوت آغاز دیدار تیم‌های پرسپولیس و السد توسط کو هیونگ-جین به صدا درآمد، همه می‌دانستند که نماینده کشورمان شب سختی را تجربه خواهد کرد، اما احتمالا کسی تصور نمی‌کرد پرسپولیس با دو تیرک دروازه و یک گل دقایق پایانی، در همان ۹۰ دقیقه نسخه‌ بخت شماره‌ یک قهرمانی در مسابقات را بپیچد. یحیی گل‌محمدی و شاگردان شایسته‌اش در نمایشی به یادماندنی با تک گل عیسی آل‌کثیر، ژاوی و سانتی کاسورلا را کنار زدند و حالا می‌خواهند جدی‌تر از قبل رویای حضور در فینال را دنبال کنند.

السدی‌ها با آرایش ۱-۳-۲-۴ همیشگی خود به میدان آمدند. شیب، خوخی، رورو، حسن و عفیف که همه از چهره‌های فیکس قطر قهرمان آسیا بوده، در کنار سانتی کاسورلا و گولهرمه، دو خرید جدیدشان و بونجاح و نام تائه هی که سال‌هاست در لیگ قطر و لیگ قهرمانان مشغول درخشش هستند، بخشی از ترکیب اولیه‌ رویایی تیم ژاوی را در این بازی تشکیل می‌دادند. السد حتی روی نیمکت هم حسن الهایدوسی را داشت که کاپیتان تیم ملی قطر است و تاباتایی که سال‌ها مغز متفکر و کاپیتان تیم الریان بوده است. آن سوی میدان، پرسپولیس یحیی هم با آرایش ۲-۴-۴ همیشگی و بدون سورپرایز خاصی وارد زمین شد.

السد از همان دقایق اولیه مالک توپ و میدان بود و پرس از جلوی بسیار سنگینی را به تیم پرسپولیس وارد می‌کرد. یحیی که به نظر از قبل این مسئله را پیش‌بینی کرده بود، به بازیکنانش دستور داده بود تا به هنگام ساخت بازی از عقب، بیش از آن‌که توسط مدافعان میانی و هافبک‌های دفاعی به دنبال طراحی حمله باشند، توپ‌ها را برای نعمتی در راست و آقایی در چپ ارسال کنند تا این دو یک پاس طولی لب خط برای امیری و آل‌کثیر ارسال کنند. این اتفاق دو مزیت داشت؛ اول آن که پرسپولیس می‌توانست از فضای پشت رورو و حسن که برای حمایت از خط اول پرس السد در برخی صحنه‌ها بسیار بالا بازی می‌کردند، استفاده کند، دوم آن که باعث می‌شد دو مدافع میانی السد بسیار از هم فاصله بگیرند و فرصت خوبی برای رسن و پهلوان فراهم شود تا از دو سمت به دو نیم‌فضا حمله کنند. استراتژی زیرکانه‌ی یحیی به خوبی برای سرخ‌ها جواب داد و تقریباً تمام موقعیت‌های پرسپولیس هم روی همین حربه به دست آمد.

یحیی هم‌چنین به هنگام دفاع تیمش را در وضعیت ۲-۴-۴ «Mid -Press» قرار می‌داد. نقش امیری و آل‌کثیر در این هنگام برای پرسپولیس بسیار حیاتی بود؛ این دو وظیفه داشتند خود را بین مدافع میانی السد و هافبک‌های دفاعی این تیم قرار دهند تا مسیر پاس مدافعان السد بسته شود. بدین ترتیب تیم ژاوی در همان فاز اول ساخت بازی‌اش دچار مشکل می‌شد. نحوه‌ی استقرار وحید و عیسی آن قدر برای کل تیم اهمیت داشت که شاهد بودیم یحیی چه‌طور لب خط بر سر دو‌ مهاجمش فریاد می‌زند که روی پای بازیکن حریف نروند و بین او و گزینه‌ی پاسش قرار بگیرند.

برد حیاتی پرسپولیس مقابل السد را باید پیش از همه به نام یحیی گل‌محمدی نوشت. این بهترین نمایش تاکتیکی پرسپولیس یحیی و احتمالاً یکی از برترین نمایش‌های تاکتیکی تیم‌های یحیی در دوران مربیگری‌اش بود. گل‌محمدی با انتخاب استراتژی درستش هوش تاکتیکی خود را نشان داد و با تأکید به‌جا روی نحوه استقرار مدرن امیری و آل‌کثیر به هنگام پرسینگ، به روز بودن خود را اثبات کرد. او، یحیی گل‌محمدی، بهترین مربی ایرانی حال حاضر فوتبال ماست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.