سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

نگاهی به سلسله اشتباهاتی که به بی‌نظمی فاجعه‌‌بار لیگ برتر انجامید

حذف سوپرلیگ، لغو بازی پرسپولیس و یارگیری انتخاباتی مسئولان

حذف سوپرلیگ، لغو بازی پرسپولیس و یارگیری انتخاباتی مسئولان
بهناز میرطاهریان
بهناز میرطاهریان

برنامه هفته دهم تا دوازدهم لیگ برتر دیروز (یکشنبه) از سوی سازمان لیگ اعلام شد. هفته دهم از فردا (سه‌شنبه) شروع می‌شود و این در شرایطی است که هنوز مسابقات هفته‌های هشتم و نهم به طور کامل برگزار نشده است. گذشته از این برنامه فشرده ارائه شده از سوی سازمان لیگ که در ایام هفته پراکنده شده و پیوسته به هم برنامه‌ریزی شده، اعتراض شدید تیم‌ها را به همراه داشته است.

ایران ورزشی/برنامه هفته دهم تا دوازدهم لیگ برتر دیروز (یکشنبه) از سوی سازمان لیگ اعلام شد. هفته دهم از فردا (سه‌شنبه) شروع می‌شود و این در شرایطی است که هنوز مسابقات هفته‌های هشتم و نهم به طور کامل برگزار نشده است. گذشته از این برنامه فشرده ارائه شده از سوی سازمان لیگ که در ایام هفته پراکنده شده و پیوسته به هم برنامه‌ریزی شده، اعتراض شدید تیم‌ها را به همراه داشته است.
هرج و مرج، اعتراض، اصلاح‌های بعدی برنامه و سردرگمی سازمان لیگ مقابل تهدید باشگاه‌ها به حاضر نشدن در مسابقات پیش رو، کم‌کم چهره فوتبال بی‌صاحبی را به نمایش می‌کشاند که در طول 10 ماه گذشته کارشناسان بارها به خاطرش ابراز نگرانی کرده بودند.
بعد از اعلام برنامه لیگ، استقلال اولین تیمی بود که معترض شد. استقلالی‌ها معتقد بودند که پیش از دربی باید مسابقات دو تیم استقلال و پرسپولیس به طور مساوی و برابر باشد. پرسپولیسی‌ها هم البته به فشردگی بازی‌ها اعتراض داشتند و حتی گل‌محمدی در نشست خبری بعد از بازی با نساجی تهدید کرد که اگر فاصله بازی تیمش و ذوب‌آهن 6 روز نشود ممکن است تصمیم دیگری بگیرد.
گل‎گهر سیرجان، تیم دیگری بود که در اطلاعیه‌ای که روز شنبه صادر کرد، مدعی شد تا زمانی که بازی‌ها برابر نشود در لیگ برتر مقابل رقبا حاضر نخواهد شد. مس رفسنجان، ذوب‌آهن، نساجی و بالاخره پیکان هم تیم‌های دیگری بودند که نسبت به این وضعیت برنامه‌ریزی اعتراض کرده‌اند.
سؤال اساسی اینجا است که آیا این وضعیت شایسته لیگ فوتبالی است که حرفه‌ای نامیده می‎شود؟ آیا برگزاری بازی‌ها در شرایط شیوع کرونا، بهانه مناسبی برای این حد از هرج و مرج در برنامه‌ریزی لیگ است؟ آن هم در فصلی که نه تیم ملی اردو و مسابقه دارد و نه بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا به صورت رفت و برگشت انجام شده است! پس مشکل کار کجاست که برنامه‌ریزی لیگ به سخت‌ترین کار ممکن تبدیل شده است؟ چه اتفاقی باعث شده که زمان برگزاری دربی، یکی از عجیب‌ترین زمان‌ها را در تاریخ لیگ برتر داشته باشد؟ ساعت 16:30 روز دوشنبه! در فصل‌های گذشته این مسائل چطور حل و فصل می‌شد؟
سعید فتاحی، مسئول پیشین کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر، در این رابطه به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید:
«یادم است که در زمان مربیگری کی‌روش، با همه سختگیری‌هایی که او برای برگزاری اردوهای تیم ملی داشت، اجازه ندادیم تاریخ برگزاری لیگ تغییر اساسی کند. نهایت تغییری که تاریخ شروع مسابقات داشت از تاریخ پنجم و ششم به تاریخ چهارم و پنجم تغییر کرد چون اولاً ما برنامه مسابقات را 15 یا 30 هفته‌ای تنظیم می‌کردیم و مهم‌تر از آن اینکه 3، 4 پلن مختلف برای برنامه لیگ داشتیم که در صورت بروز هر اتفاقی، چه برنامه‌ای را در پیش بگیریم. من از همین الان برنامه‌ای که برای فصل بیستم نوشته بودم را هم دارم. بارها هم گفتم هر زمان به مشکلی برخوردید، من حاضرم کمک کنم. معلوم است که وقتی هفتگی برنامه‌ریزی می‌شود، چنین اتفاقاتی هم می‌افتد!»
آنچه تکرار می‌شود اینکه مسئولان سازمان لیگ، بار دیگر به محض بروز مشکل، یک نفر را سیبل انتقادات قرار داده‌اند و خودشان پشت آن یک نفر پنهان شده‌اند. شما در این آشفته‌بازار لیگ، حتی جمله‌ای از قول حیدر بهاروند، به عنوان رئیس سازمان لیگ شنیده‌اید؟سعید فتاحی، مسئول پیشین کمیته برگزاری مسابقات با اشاره به همین موضوع به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: 
«همه مشکلاتی که امروز شاهدش هستیم، به خاطر نبودن مدیریت درست است. موضوع اساسی این است که کسانی که در رأس امور هستند، ذره‌ای به فکر فوتبال نیستند. آنها فقط به دنبال جمع‌ کردن یار و رأی برای انتخابات فدراسیون فوتبال هستند. فقط می‌خواهند بمانند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کنند.»
آنچه امروز شاهدش هستیم، برآیند همه اشتباهاتی است که سازمان لیگ در ماه‌های گذشته مرتکبش شده و هیچ مسئول و ناظری توجهی به این سلسله اشتباهات نداشته که به موقع جلوی آن را بگیرد تا لیگ برتر فوتبال ایران به چنین بحرانی دچار نشود.فتاحی به ایران ورزشی می‌گوید:
 «همه این اتفاقات قابل پیش‌بینی بود. وقتی سوپرلیگ را حذف کردند، نشان دادند که بازی‌های دیگر هم می‌تواند لغو شود. بالاتر از استقلال و پرسپولیس که نبود اما ما حتی به بهای 3-صفر بازنده شدن استقلال اجازه ندادیم، بازی برگزار نشود. علاوه بر این چرا باید بازی پرسپولیس لغو می‌شد؟ اصلاً به نظر من یکی از دلایل شکست پرسپولیس در فینال، این بود که از 20 روز قبل بازی نداشت. حالا بازی را لغو کردید، چرا همان زمان تاریخ برگزاری بازی معوقه را مشخص نکردید؟ مشخص است تیمی که باخته، از نظر روحی وضعیت مناسبی برای بازی ندارد و بهانه می‌گیرد. این وظیفه سازمان لیگ بود که از همان قبل تاریخ بازی را مشخص می‌کرد. ضمن اینکه مسئولان سازمان لیگ هیچ پلن دوم و سومی ندارند. هیچ نظارتی بر نحوه برگزاری بازی‌ها نمی‌شود.همین است که وضعیت زمین‌های چمن‌مان اینطور شده و لیگ هم دچار چنین فاجعه‌ای است!»
سهیل مهدی، بدون شک تنها کسی نیست که امروز باید پاسخگوی وضعیت بی‌ سروسامان لیگ باشد. موضوع مهم‌تری که باید به آن پرداخت این است که حیدر بهاروند به عنوان رئیس سازمان لیگ و سرپرست فدراسیون فوتبال چه توضیحی برای وضعیت فعلی لیگ برتری دارد که آینه تمام نمای فوتبال ایران نام می‌‌گیرد؟
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.