پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

فدراسیون فوتبال همچنان به دنبال راهی برای اهمیت ندادن به سیستم کمک‌داور ویدئویی

از دوربین‌های جاده‌ای تا اسپانسر برای VAR خارجی

از دوربین‌های جاده‌ای تا اسپانسر برای VAR خارجی
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

لیگ برتر فوتبال ایران هر هفته با مشکلات عدیده‌ای از نظر داوری مواجه است. داوران بارها نشان داده‌اند در تصمیم‌گیری‌های خود به این سیستم ویدئویی نیاز دارند اما فدراسیون فوتبال همچنان کوچک‌ترین اولویتی برای این موضوع قائل نمی‌شود.

فینال لیگ قهرمانان آسیا و لطمه‌ای که بازیکنان پرسپولیس از ناآشنایی با فوتبال بازی کردن زیرنظر سیستم کمک داور ویدئویی(VAR) خوردند، تنها بخشی از هشداری بود که فدراسیون فوتبال نیاز داشت تا بداند جای VAR تا چه اندازه در فوتبال به اصطلاح حرفه‌ای ایران خالی است. پیش از آن هم البته نشانه‌ها برای پی بردن به این موضوع کم نبود؛ اگر مسوولان فدراسیون فوتبال چشم خود را به این موضوع نمی‌بستند و VAR را اولویت فوتبال می‌دانستند.

به جای VAR اما آمدند از داوران پشت دروازه استفاده کردند تا بلکه به این واسطه اشتباهات داوری را کاهش دهند و نیاز مبرمی که داوری به این تکنولوژی دارد را کمرنگ‌تر جلوه کنند. به گواه داوران وسط اما داوران پشت دروازه هیچ کمکی به بهبود وضعیت داوری نمی‌کردند. در واقع داوران پشت دروازه فراتر از همان عنوان «داوران اضافه» نیستند که در لیست اسامی داوران اعلام شده از سوی دپارتمان داوری به آن اشاره می‌شود.

سهرابی: داوران پشت دروازه جایگزین VAR نیستند

علیرضا سهرابی، رییس دپارتمان داوری در گفتگو با ایران ورزشی این موضوع را منکر می‌شود و می‌گوید: «من قرار نیست عملکرد داوران پشت دروازه را در دوره قبل نقد کنم. اگر هم داوری معتقد بوده این داوران کمکی به او نمی‌کردند، نظر شخصی‌اش بوده است. در مجموع اما دلیل حضور این داوران کمک به داور است. اگر هم این داوران حذف شدند به خاطر پروتکل‌های بهداشتی سازمان لیگ بوده نه بدون کاربرد بودن آن‌ها. حالا که پروتکل‌ها به خوبی در مسابقات رعایت می‌شود، تصمیم گرفتیم دوباره از داوران پشت دروازه استفاده کنیم. البته که داوران پشت دروازه به هیچ عنوان قرار نیست جایگزین VAR در فوتبال ما باشند.»

اگر داوران پشت دروازه قرار نیست در جهت کم شدن اشتباهات داوری و سرپوش گذاشتن بر نیاز فوتبال ایران به VAR باشند، پس می‌توان امیدوار بود که فدراسیون فوتبال تلاشی در جهت خرید این تکنولوژی انجام دهد؟ یا بار دیگر نمایش جایگزینی نمونه‌های داخلی VAR و تأیید نشدن آن از سوی فیفا به اجرا در می‌آید تا فدراسیون نشان دهد در این زمینه بیکار ننشسته است؟ شرکتی داخلی که همان زمان هم نقش واسطه‌گری خود را برای ورود نمونه‌های بی‌کیفیت‌تر خارجی به خوبی انجام نداد و تخصص اصلی‌اش به گواه برخی مسوولان فدراسیون فوتبال دوربین‌های جاده‌ای بود!

فدراسیون فوتبال مدعی است که پروسه VAR همین حالا هم در حال پیگیری است و وقتی زمان مناسب آن برسد درباره‌اش اطلاع‌رسانی خواهد شد. فدراسیون در چه مرحله‌ای از انجام این پروسه‌ است؟ تأمین اسپانسر برای خرید تکنولوژی VAR.

سلیمانی: فدراسیون نمی‌گذارد اسپانسر به کمک‌داور ویدئویی برسد

سوال اساسی اما این است که آیا می‌توان به پیدا شدن اسپانسر و مجهز شدن فوتبال ایران به این سیستم امیدوار بود؟

حیدر سلیمانی، کارشناس داوری فوتبال ایران اما به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «اگر به اسپانسر پیدا کردن باشد که همین حالا هم داوران اسپانسری برای تبلیغات روی پیراهن‌شان دارند. آیا درآمد حاصل از این اسپانسر صرف هزینه‌های داوران می‌شود؟ فدراسیون فوتبال به اندازه‌ای مشکل مالی دارد که حتی درآمد حاصل از اسپانسر پیراهن داوران را هم در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهد و دپارتمان و کمیته داوران برای پرداخت حقوق داوران دچار مشکل هستند.»

او تأکید می‌کند که ورود سیستم VAR به فوتبال ایران به دو دلیل امکان‌پذیر نیست: «اول اینکه فدراسیون فوتبال در شرایط فعلی به هیچ عنوان در شرایط مالی قرار ندارد که حتی بتواند از درآمد اسپانسری که برای ورود VAR پیدا شود، چشم‌پوشی کند! هزینه این سیستم برای هر ورزشگاه چیزی حدود 400 هزار دلار است که با بالا رفتن قیمت ارز، هزینه آن برای فوتبال ایران بیشتر از قبل است. دلیل دوم این است که به خاطر تحریم‌ها، شرکت‌های خارجی حاضر نمی‌شوند برای نصب تجهیزات خود به ایران بیایند و ورزشگاه‌های ایران را مجهز کنند. همان‌طور که در لیگ والیبال هم از تصاویر ویدئویی استفاده می‌شود، نه VAR! ضمن اینکه مسوولان فدراسیون هم به قدری درگیر انتخابات و جمع کردن رأی هستند که هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهند. اگر هم قرار باشد کاری در این راستا انجام شود، حداقل به این فصل نمی‌رسد.»

لیگ برتر فوتبال ایران هر هفته با مشکلات عدیده‌ای از نظر داوری مواجه است. داوران بارها نشان داده‌اند در تصمیم‌گیری‌های خود به این سیستم ویدئویی نیاز دارند اما فدراسیون فوتبال همچنان کوچک‌ترین اولویتی برای این موضوع قائل نمی‌شود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.