یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

فدراسیون بهترین تصمیم را برای جوانان و نوجوانان بگیرد

عبدی: تبعات نابودی تیم‌های پایه، متوجه تیم ملی بزرگسال می‌شود

عبدی: تبعات نابودی تیم‌های پایه، متوجه تیم ملی بزرگسال می‌شود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

حسین عبدی، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان می‌گوید: « این دو تیم و زمانی که برای آماده‌سازی آن‌ها صرف شده، بزرگ‌ترین سرمایه فدراسیون فوتبال است.»

کاروان تیم‌های جوانان و نوجوانان که برای برگزاری اردوی آماده‌سازی به تاجیکستان سفر کرده بودند، دیروز(دوشنبه) به ایران بازگشتند. در این اردو تیم ملی نوجوانان در هر دو بازی حریف را شکست داد اما تیم ملی جوانان در اولین بازی شکست خورد و در دومین دیدار به نتیجه مساوی یک بر یک دست یافت.

این اردو اما با خبر بدی برای تیم‌های نوجوانان و جوانان همراه بود و باعث تضعیف روحیه و نگرانی بازیکنان شد. فیفا تصمیم گرفت جام جهانی نوجوانان و جوانان در دوره فعلی را به بهانه کرونا لغو کند. پرو به عنوان میزبان جام جهانی نوجوانان و اندونزی به عنوان میزبان جام جهانی جوانان در سال 2021 حالا ماموریت پیدا کرده اند این بازی ها را در سال 2023 برگزار کنند. این بازی ها هر دو سال یک بار برگزار می شود. همان طور که اشاره شد مسابقات در سال 2021 به بهانه کرونا برگزار نمی شود.

در حال حاضر اما هنوز مشخص نشده است که کنفدراسیون فوتبال آسیا هم جام ملت‌ها در این دو رده سنی را لغو خواهد کرد یا نه؟ در واقع برنامه‌ریزی و تصمیم فدراسیون فوتبال ایران درباره این دو تیم در شرایط فعلی به تصمیم نهایی AFC بستگی دارد. دو تیمی که در صورت لغو بازی‌های آسیایی شاید با خطر نابودی مواجه شوند و فدراسیون فوتبال می‌تواند با برنامه‌ریزی درستی هر یک از این تیم‌ها را بدون آسیب جدی به رده سنی بالاتر ببرد.

حسین عبدی، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان که از اردوی تاجیکستان خیلی راضی به نظر می‌رسد، درباره بحرانی که نسل تازه فوتبال ایران را تهدید می‌کند به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «مطمئناً لغو جام جهانی جوانان و نوجوانان آسیب خیلی جدی به یک یا دو نسل از استعدادهای فوتبال ما وارد خواهد کرد. اگر نتوانیم برنامه‌ریزی درستی برای این تیم‌ها داشته باشیم، درصد پایینی از آن‌ها می‌توانند پیشرفت مناسبی داشته باشند. این دو تیم چکیده بازیکنان و استعدادهای فوتبال سراسر کشور هستند. 2 سال است که با این بازیکنان کار شده است و ما تیم خیلی خوبی ساخته‌ایم. طوری که این تیم توانست تاجیکستانی را با نتیجه 4 بر یک شکست دهد که مدعی قهرمانی است و همه تیم‌های بزرگ را با 7،8 گل می‌برد. همین تیم سال گذشته ما را 3 بر صفر شکست داده بود و پیروزی ما مقابل این تیم نشان از پیشرفت و آمادگی تیم فوتبال نوجوانان داشت.»

او تنها راه حلی که می‌تواند این نسل و حتی تیم ملی فوتبال بزرگسالان ایران در سال‌های آینده را از آسیب و خطرات جدی حفظ کند، انتقال همین تیم‌ها به رده سنی بالاتر می‌داند و توضیح می‌دهد: «به نظر من بهترین راه حل این است که هر یک از این تیم‌ها به رده سنی بالاتر بروند و در مسابقات شرکت کنند. در این زمینه تصمیم فدراسیون فوتبال بسیار تأثیرگذار است. فدراسیون باید بداند که ما پول را می‌توانیم برگردانیم، زمین آسیب دیده را می‌توانیم با صرف هزینه درست کنیم اما زمان و عمر رفته را نمی‌توانیم بازگردانیم. این دو تیم و زمانی که برای آماده‌سازی آن‌ها صرف شده، بزرگ‌ترین سرمایه فدراسیون فوتبال است.»

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان می‌گوید: «بهترین حالت برای ما این است که فیفا تصمیم بگیرد جام جهانی را برگزار کند. بعد از آن بهترین اتفاق این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا، بازی‌های آسیایی را لغو نکند و بدترین حالت این است که همه بازی‌ها لغو شوند. در این صورت سال آینده باید تیم نوجوانان دیگری برای مسابقات آماده شود و فدراسیون فوتبال این روند را باید از همین حالا شروع کند، نه دو ماه مانده به شروع مسابقات. باید بدانیم که این اتفاقات می‌تواند در سال‌های آینده به تیم ملی بزرگسالان ما هم آسیب وارد کند و مهم است که همین حالا از تیم‌های پایه مراقبت کنیم تا استعدادهایی که جمع شده و تقویت شده‌اند، از بین نروند.»

او البته به نگرانی خود بازیکنان هم اشاره می‌کند: «معلوم است که بازیکنان خیلی ناراحت هستند. آن‌ها مدت‌هاست که برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده‌اند، تحت فشار بوده‌اند، زخمی شده‌اند و حتی مصدوم شده و آسیب دیده‌اند. همه این زحمات یک شبه به باد رفته است و ناراحتی بازیکنان طبیعی است اما طی جلسه‌ای که با آقای ماجدی داشتیم، ایشان تأکید کردند که تلاش می‌کنند تا بهترین تصمیم برای این تیم‌ها گرفته شود.»

فدراسیون فوتبال از همین حالا می‌تواند جلوی فاجعه‌ای را بگیرد که چند سال دیگر به خاطر آسیب‌های امروز گریبان تیم ملی فوتبال بزرگسالان را می‌گیرد. آیا مسوولان فدراسیون فوتبال این موضوع را می‌دانند و جدی می‌گیرند؟

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.