دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

چرا مدیران زیربار حذف مربیان خارجی رفتند؟

جباری: لیگ بدون مربی وبازیکن خارجی آماتور است

جباری: لیگ بدون مربی وبازیکن خارجی آماتور است
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

حذف مربیان خارجی از فوتبال ایران پاک کردن صورت مسأله است. در فوتبال حرفه‌ای چنین تصمیم‌هایی هیچ معنا و مفهومی ندارد. فوتبال زیر نظر فیفا برگزار می‌شود و یک ورزش کاملاً آزاد است و ما هم باید خود را ملزم به اجرای قوانین فیفا بدانیم. فوتبال ساختار و نظام مستقل به خود را دارد و سیاست را نباید در آن دخالت داد

ایران ورزشی/بی‌آنکه عجله‌ای برای ورود به دایره مربیگری داشته باشد در تلاش است به هر شکل ممکن بر دانش و آگاهی‌اش بیفزاید. مجتبی جباری اخیراً در کلاس‌های دانش‌افزایی استاد جلال چراغپور حضور داشته و به نکات تازه‌ای از علوم مربیگری در فوتبال دست یافته است. جباری قصد دارد همچنان به همین رویه ادامه دهد. او در عین حال که در این کلاس‌ها شرکت کرده انتظار می‌کشد تا دوره آموزشی مربیگری A فوتبال نیز زیر نظر فدراسیون فوتبال برگزار شود تا او از این حیث هم صاحب عالی‌ترین درجه مربیگری در فوتبال شود. اینطور که پیدا است جباری فعلاً بنای خود را روی یادگیری گذاشته و برخلاف برخی هم‌قطارانش قصد ندارد در ورود به دایره مربیگری شتاب کند. او انتظار یک فرصت ایده‌آل را می‌کشد تا ورودی توأم با موفقیت را در کارنامه مربیگری‌اش به ثبت برساند. آیا آقا مجتبی موفق خواهد شد؟

 

اخیرا کلاس هایی زیر نظر جلال چراغپور برگزار شده که شما متولی برگزاری آن بودید. آیا تفاوت‌هایی در این گردهمایی ها با دیگر سطوح آموزشی مشاهده می کنید که چنین جلساتی را پایه ریزی می کنید.

    این دومین دوره کلاس‌ها بود. ما در دوره قبل کلاس را با 18 نفر برگزار کردیم که بازخورد مثبتی داشت اما در این دوره بنا به تشخیص، افراد را محدود‌تر کردیم. با توجه به اینکه خودم تجربه حضور در این کلاس‌ها را داشتم و مورد استقبال هم قرار گرفته بود و مطالب خوبی در این دوره آموزشی از سوی استاد چراغپور بیان می‌شود تصمیم گرفتیم دوباره این کلاس‌ها برگزار شود. خوشبختانه حس رضایتمندی از برگزاری این کلاس‌ها خیلی بالا است و نکاتی که گفته شد بسیار ضروری است. کسانی که در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند اگر مطالب را خوب فرا بگیرند می‌توانند در طراحی تمرین موفق باشند و خودشان تمرین طراحی کنند. این نکته‌ای است که شاید در دیگر کلاس‌ها به آن اشاره نشود.

البته باید تأکید کنم که بعد از شرکت در این کلاس‌ها به کسی مدرکی داده نمی‌شود و حضور در این کلاس صرفاً به جهت دانش‌افزایی است. شما وقتی بتوانی علم به وجود آوردن متد تمرینی را یاد بگیری تا حد زیادی بی‌نیاز می‌شوی که خوشبختانه هدف اصلی برگزاری این دوره آموزشی هم همین است.

آقای چراغپوردرصحبت های خود گفته بود که شما بانی حضوردوستان در این کلاس ها هستی. می توانی توضیح بیشتری درباره ماهیت این کلاس بدهی.

    ببینید برگزاری این کلاس‌ها هیچ منافاتی با آنچه زیر نظر فدراسیون برگزار می‌شود ندارد. مثل این می‌ماند که یک شخص هنرمند بخواهد در زمینه کاری خودش چنین کلاسی را برگزار کند. این کلاس‌ها جنبه افزایش آگاهی دارد. باید تأکید کنم که این کلاس‌ها در تقابل با هیچ کس نیست و هرکس می‌تواند چنین دوره‌هایی را برگزار کند. حتی دیگر مربیان و مدرسان هم اگر چیزی برای ارائه دارند می‌توانند به آنها که طالب علم بیشتر هستند این علوم را آموزش دهند. برگزاری این گردهمایی‌ها کمک به پیشرفت فوتبال است. شخصاً منتظرم کلاس‌های دوره A فدراسیون فوتبال برگزار شود تا در آن شرکت کنم اما اعتقاد دارم که نباید خودمان را تنها به نشستن در کلاس‌های مربیگری زیر نظر فدراسیون فوتبال محدود کنیم. به شدت در بخش یادگیری احساس نیاز می‌کنم و تا زمانی که احساس نکنم از یادگیری سیراب شده‌ام وارد گود نمی‌شوم. خیلی مهم است که یک بازیکن وقتی فوتبالش تمام می‌شود چطور به مربیگری برگردد. من حتی برای یادگیری از استاد چراغپور بارها تا شهر رشت هم رفتم تا خودم را به روز کنم.

جلال چراغپور یکی از تئوریسین‌های بنام فوتبال ایران است و به قول معروف ذهن پری از علوم فوتبال دارد.

    جای آقای چراغپور در ساختار فوتبال ایران واقعاً خالی است و وقتی کسی پای درس‌هایش بنشیند به این مهم پی می‌برد. ایشان برای هر سؤالی یک جواب مناسب دارد و باعث می‌شود شاگردانش از پراکندگی ذهنی که برای‌شان ایجاد شده خلاص شوند. شاید خیلی‌ها برای یادگیری به هر جایی که می‌شود ناخنک می‌زنند و مطالبی را گلچین می‌کنند اما حضور در این کلاس‌ها باعث می‌شود به سمت حرفه‌ای‌گری پیش بروی و از این پراکندگی خلاص شوی. اگر کسانی که مربی هستند در چنین کلاس‌هایی شرکت کنند علم و شناخت‌شان بیشتر می‌شود. نگاه‌شان به تمرین دادن تغییر می‌کند. این کلاس‌ها کمک می‌کند تمرین به وجود بیاورید و بدانید تمرین به چه دردی می‌خورد. من الان شناختم نسبت به نوع تمرین دادن تغییر کرده و با حضور در این کلاس‌ها احساس می‌کنم کامل‌تر شده‌ام و بهتر می‌توانم اوضاع را مدیریت کنم. آقای چراغپور واقعاً از لحاظ دانش فوتبال در سطح بالایی قرار دارند و حیف است که ایشان را به خوبی به کار نمی‌گیرند.

 یادگیری را تا کجا ادامه می‌دهی؟ آیا ضرورت ندارد بالاخره از جایی کار عملی را شروع کنی و با تیمی استارت بزنی؟ خیلی از هم‌قطارانت مربیگری را شروع کرده‌اند.

    برای من زمان ورود خیلی مهم است. این موضوع را بارها گفته‌ام و روی آن تأکید دارم. مربیگری مسئولیت سبکی نیست. یک مربی در سرنوشت و آینده بازیکن، مربی و مدیران باشگاه تأثیرگذار است. در حال حاضر من در حال آماده شدن هستم. فکر می‌کنم زود است و از طرفی تجربه کاری دیگران را می‌بینم بیشتر احساس نیاز می‌کنم. باید دوباره تأکید کنم که نحوه ورود خیلی مهم است. بنابراین باید خوب یاد بگیرم تا بتوانم اوضاع را به خوبی مدیریت کنم.

یک اشتباه آینده مربیگری‌ام را از بین می‌برد. اگر درست تصمیم نگیرم دیگر شانسی برای ادامه مربیگری ندارم. نگاه من به مربیگری با دیگران متفاوت است. من به یک زمان ایده‌آل فکر می‌کنم که بتوانم از پس کاری به این درجه از اهمیت برآیم. این خیلی مهم است که چه زمان ورود کنی که تداوم داشته باشد. قطعاً اگر زمان مناسب آن فرا برسد من هم تصمیم می‌گیرم ورود کنم اما الان زود است.

 در لیگ بیستم مربیان جوان سکان هدایت تیم‌های لیگ برتری را به عهده گرفتند. آیا عملکرد مربیان جوان در فوتبال ایران خوب بوده یا حضور آنها را چندان برای آینده فوتبال ایران مفید نمی‌بینی؟

    مربیگری یک شغل متفاوت است . تغییرات صرفاً میدان دادن به جوان‌تر‌ها نیست و نباید این تصویر غلط به وجود آید که چون سن یک مربی پایین است بنابراین می‌تواند تحولاتی ایجاد کند. البته حضور جوان‌های با دانش به فوتبال کمک می‌کند به شرط آنکه تعامل کند و حوصله مطالعه داشته باشد و بتواند مدل‌های جدید را وارد فوتبال کند. رفتار متفاوتی را در بین جوان‌های تازه‌وارد به عرصه مربیگری ندیدم، نه نوع گویش خاصی و نه از لحاظ فنی فوتبال متفاوتی که مبتنی بر ایده‌های نو باشد. البته این حرف من به این معنا نیست که با ورود مربیان جوان به فوتبال ایران مخالفم. هرگز اینطور نیست اما جوانی باید همراه با تغییر و تحول اساسی باشد. ورود بی‌موقع برخی جوان‌ها به دایره مربیگری در سطح اول فوتبال ایران باعث می‌شود خیلی‌ها شانس خود را برای مربیگری در آینده از دست بدهند. من فکر می‌کنم بعضی‌ها نه تنها کمکی به اعتماد‌سازی برای میدان دادن بیشتر به جوان‌ها نکردند بلکه به نسل مربیان جوان ما لطمه‌های بسیاری هم وارد کردند و نگاه‌ها را نسبت به نسل ما عوض کرده‌اند. این افراد در ورود خود به فوتبال عجله کرده‌اند و شاید هم انعطاف‌پذیر نبوده‌اند. به هر حال دوران بازی با دوران فوتبال متقاوت است و باید به آن توجه ویژه داشت چون ادامه این روند باعث زمین خوردن فوتبال ما می‌شود. البته من امیدوارم در آینده جوان هابتوانند منشأ تغییرات شوند.

 یکی از دلایلی که باعث شده من نشستن پای درس را جدی بگیرم همین موضوع است که می‌بینم جوان‌ها نتوانسته‌اند تغییری شگرف در فوتبال ما ایجاد کنند. من در این مقطع احساس کردم حضور در این کلاس‌ها به سودم خواهد بود. فوتبال ما نیاز به افرادی دارد که دانش فوق‌العاده‌ای داشته باشند تا سطح آن را بالا‌تر ببرند. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها خودشان را از آموختن بی‌نیاز می‌بینند در حالی که همه ما باید خودمان را موظف به یادگیری بیشتر بدانیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند خیلی در فوتبال می‌دانند و خیلی مهم هستند اما عملاً چیزی برای ارائه ندارند. آنها دارند اشتباه فکر می‌کنند نقشه راه را گم کرده‌اند.

بنابراین از نشستن پای درس‌های آقای چراغپور احساس خوبی داری، درست است؟

    شخصاً از این اتفاقی که افتاده خیلی راضی هستم. تنها کاری که در این مقطع می‌توانستم انجام دهم همین بود. من تأثیرگذاری این کلاس را لمس کرده‌ام و امیدوارم چنین گردهمایی‌هایی گسترش یابد. حضور در این کلاس‌ها برای آنها که تشنه یادگیری هستند بسیار شیرین خواهد بود و امیدوارم این کار گسترش پیدا کند تا همه مربیان و بازیکنان از آن استفاده کنند.

 در این میان حذف مربیان خارجی هم علامت سؤال بزرگی را در فوتبال ایران ایجاد کرد. مربیانی که از دانش کافی برخوردار بودند و به دلیل یک قانون عجیب کنار گذاشته شدند. این تصمیم هم در کاهش سطح فنی فوتبال ایران اثرگذار است؟

    حذف مربیان خارجی از فوتبال ایران پاک کردن صورت مسأله است. در فوتبال حرفه‌ای چنین تصمیم‌هایی هیچ معنا و مفهومی ندارد. فوتبال زیر نظر فیفا برگزار می‌شود و یک ورزش کاملاً آزاد است و ما هم باید خود را ملزم به اجرای قوانین فیفا بدانیم. فوتبال ساختار و نظام مستقل به خود را دارد و سیاست را نباید در آن دخالت داد. فوتبال ما نباید به خاطر برخی مدیران ناکارآمد مربیان خارجی‌اش را از دست می‌داد. کل فوتبال ایران را به خاطر اشتباه چند مدیر که فوت و فن قرارداد بستن با مربی خارجی را بلند نبودند زیر سؤال برده‌اند. فوتبال در همه جای دنیا براساس تعامل بنا شده است. مگر می‌شود در فوتبال را بست و گفت مربی و بازیکن خارجی ممنوع؟! این تصمیم باعث شد تا فوتبال ما از جایگاه حرفه‌ای خود به آماتور تنزل پیدا کند. عجیب است که مدیران در مقابل این تصمیم سکوت کردند و اجازه دادند قانون منع به کار گیری مربیان خارجی اجرا شود. سکوت در مقابل این تصمیم عدم توانایی مدیران را نشان می‌دهد. من این تصمیم‌ها را غیرفوتبالی و خارج از دایره حرفه‌ای فوتبال می‌دانم.

با وجود اینکه تأکید به یادگیری دارید آیا از استقلال برای شما پیشنهادی بوده؟

    نه پیشنهادی نبوده.

بازی‌های استقلال را رصد می‌کنی؟ شاید خیلی‌ها دوست داشته باشند صحبت‌های شما درباره وضعیت استقلال را بشنوند.

    به دلایلی ترجیح می‌دهم فعلاً درباره وضعیت فنی استقلال صحبتی نکنم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.