دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

صالحی‌امیری حق رأی می‌خواهد، نه مجوز نظارت بر مجمع

ادامه حذف کمیته ملی المپیک از مجمع فدراسیون فوتبال

ادامه حذف کمیته ملی المپیک از مجمع فدراسیون فوتبال

رضا صالحی‌امیری، به مجوز فیفا برای حضور در مجمع به عنوان ناظر اکتفا نکرده و در نامه دیگری به فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده است که کمیته ملی‌المپیک باید در مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، دارای رأی باشد.

از مصاحبه سرپرست فدراسیون فوتبال تا تک‌تک تصمیم‌گیری‌هایی که در فدراسیون فوتبال صورت می‌گیرد، در جهت پیروزی در انتخابات پیش روی فدراسیون است. این تصمیم‌گیری‌های هدف‌دار البته مربوط به امروز و دیروز نیستند. از همان زمان که موضوع به روزرسانی اساسنامه فدراسیون فوتبال با تردیدهایی درباره گزارش‌های افرادی از داخل کشور به فیفا به گوش می‌رسید، تا طولانی شدن تأییدیه فیفا، همه و همه ردی از سناریویی داشتند که برای ماندن در قدرت ریخته شده بود.
در میان همه این تصمیم‌گیری‌ها، اقداماتی که در اصلاح اساسنامه انجام شد هم از اهداف مسئولان فعلی فدراسیون دور نماند. اساسنامه‌ای که فدراسیون تا پیش از تأیید نهایی مجمع از آن به طور رسمی رونمایی نکرد، نکات پرشماری از تصمیم‌ها و تغییراتی داشت که دست مسئولان فعلی فدراسیون را برای ماندن و پیروزی مجدد در انتخابات باز می‌گذاشت.
از تغییر ماهیت فدراسیون فوتبال به نهادی مستقل و غیرانتفاعی برای فرار از قوانین مربوط به نهادهای دولتی تا حذف برخی از اعضای مجمع به بهانه استقلال بیشتر.
یکی از اقداماتی که در این بین رقم خورد، حذف کمیته ملی المپیک به همراه وزارت ورزش از میان اعضای مجمع فدراسیون فوتبال بود. ایراد فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال و تأکید به حذف وزیر ورزش از مجمع فدراسیون، بهترین بهانه را به دست هیأت رئیسه داد تا به همین بهانه، کمیته ملی المپیک را هم از مجمع فدراسیون حذف کنند. منابع موثقی از فدراسیون فوتبال به خبرنگار ایران ورزشی خبر داده‌اند که یکی از اعضای هیأت رئیسه که اتفاقاً رابطه خوبی هم با رئیس سابق فدراسیون فوتبال دارد، در جلسه هیأت رئیسه که به همین منظور برگزار شده بود، پیشنهاد حذف کمیته ملی المپیک از مجمع را ارائه کرده و مورد موافقت سایر اعضا قرار گرفته است وگرنه حذف کمیته ملی المپیک چیزی نبود که مدنظر فیفا باشد.
فدراسیون فوتبال اما برای انتخاب گزینه مدنظر خود، از سوی ریاست کمیته ملی المپیک احساس خطر بیشتری می‌کرد تا وزیر ورزش و به همین دلیل بود که ترجیح داد حالا که صحبت از استقلال فدراسیون است، کمیته ملی المپیک را هم حذف کند.
حالا هم که صالحی‌امیری، طی نامه‌نگاری‌هایی با فیفا، نسبت به این موضوع معترض شده است و از فیفا پاسخ گرفته که می‌تواند به عنوان ناظر در مجمع حضور داشته باشد، عده‌ای تعبیر و ترجمه کمیته ملی المپیک از لغت observer را اشتباه می‌دانند و مدعی شده‌اند که فیفا هم درخواست کمیته ملی المپیک برای اضافه شدن به مجمع را نپذیرفته است. حال آنکه ترجمه دقیق ایمیل ارسالی از سوی فیفا و استفاده از عبارت «as observer» به معنی مجوز فیفا به کمیته ملی المپیک برای حضور در مجمع فدراسیون «به عنوان ناظر» تلقی می‌شود، نه تماشاگر!
مؤید این موضوع هم کشورهایی چون ایتالیا هستند که علاوه بر قوانین مجلس، دستورالعمل‌های کمیته ملی‌المپیک هم در تصمیم‌گیری‌های فوتبالی و لیگ فوتبال این کشور، لحاظ می‌شود. علاوه بر این با توجه به اینکه کمیته ملی‌المپیک مسئولیت تیم المپیک فوتبال را برعهده دارد و تصمیم‌گیری‌ها و تخصیص بودجه از سوی این نهاد صورت می‌گیرد، طبیعی است که باید عضو مجمع فدراسیون فوتبال باشد و برای انتخاب رئیس فدراسیون حق رأی داشته باشد.
به همین خاطر است که اتفاقاً رضا صالحی‌امیری، به مجوز فیفا برای حضور در مجمع به عنوان ناظر اکتفا نکرده و در نامه دیگری به فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده است که کمیته ملی‌المپیک باید در مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، دارای رأی باشد.
برخی افراد که برای بالا بردن شمار آرای خود حتی از تغییر سرمربی تیم ملی فوتسال زنان هم نمی‌گذرند تا فرد موافق خود را بیاورند و یک رأی به سود خود کنند، مشخص است که مقابل این خواسته صالحی‌امیری مقاومت می‌کنند اما بدون شک در این رابطه پاسخ فیفا به درخواست اخیر رئیس کمیته ملی المپیک برای داشتن حق رأی در مجمع انتخاباتی تعیین کننده خواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.