یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

درباره نوری صادقانه اطلاع رسانی کنید

پاشازاده: از کجا معلوم استقلال با برانکو قهرمان می‌شد؟!

پاشازاده: از کجا معلوم استقلال با برانکو قهرمان می‌شد؟!
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

از کجا معلوم برانکو به استقلال می‌آمد و قهرمان می‌شد؟ مگر برانکو به عربستان نرفت و آنجا ناکام نبود؟

ایران ورزشی: با اینکه خبرهای متناقضی درباره انتخاب الکساندر نوری به گوش می‌رسد اما مهدی پاشازاده که خود زیر و بم فوتبال آلمان را دیده و با زوایای بوندس لیگا آشنا است، اعتقاد دارد که این مربی عمیقاً گزینه مناسبی است و می‌تواند به استقلال کمک کند. پاشازاده درحالی که با حمایت خود سعی می‌کند زمینه‌ساز حضور نوری توسط مدیران باشگاه استقلال شود اما درباره موضوع مربیگری برانکو در استقلال نیز حرف‌های جالبی به زبان می‌آورد. پاشازاده بر این باور است که اگر برانکو مربی استقلال می‌شد هرگز تضمینی نبود که این باشگاه همچون پرسپولیس قهرمان شود.
 
حواشی روزهای اخیر به شدت هواداران باشگاه استقلال را آزرده خاطر کرده است. آن از ماجرای قلیان‌کشی بازیکنان در قطر و استوری‌هایی که علیه مربیان نوشته می‌شود و این هم از حواشی چند روز اخیر درباره مدیریت و سرمربی. معلوم نیست در باشگاه استقلال چه خبر است. این فضا استقلالی‌ها را به شدت نگران می‌کند.
 همینطور است. واقعاً نگران‌کننده است. موضوع اول که به آن اشاره داشتید هرگز در شأن باشگاه استقلال نیست. چرا بازیکن باید به خودش اجازه بدهد با خودش قلیان به اردوی تیم ببرد؟ آن هم در رقابتی که چشم همه دنبال آن است و اخبارش به همه جا مخابره می‌شود. واقعاً تأسف‌آور است. درباره اعتراض بازیکنان هم تکلیف معلوم است. بازیکن نباید به مربی اعتراض کند، حتی اگر در بهترین شرایط باشد. این جزو اصول اولیه فوتبال است که بازیکن از تصمیم سرمربی‌اش تمکین کند. من به شدت اعتراض بازیکن به مربی را رد می‌کنم. حال مربی در هر جایگاهی به لحاظ فوتبالی که هست باشد اما بازیکن حق اعتراض ندارد.
 
با توجه به شرایط موجود چه باید کرد؟ پلن پیشنهادی شما چیست؟
 استقلال در سال‌های اخیر آنقدر درد و رنج کشیده که پیگیری بیش از حد این ماجرا‌ها اصلاً به صلاح نیست. تصمیم‌گیران باید دور هم جمع شوند، فکر‌های‌شان را روی هم بریزند و به یک نتیجه خوب برسند. نمی‌شود کار را رها کرد. بازیکنی مثل ارسلان مطهری اعتراض کرده که از نظر من اقدامی باطل است اما همه ما انسانیم و گاهی خطا می‌کنیم. نمی‌شود برخورد تند و قهری داشت. باشگاه در زوایای گوناگون با مشکل مواجه است و باید تصمیم‌های مناسبی برای آینده اتخاذ شود. ما باید جبران مافات کنیم. استقلال سال‌ها است قهرمان لیگ نشده و این از نگاه هواداری بد است. هرچند که در فصل نوزدهم تیم روند رو به رشدی داشت اما همه ما می‌دانیم که کافی نیست. استقلال در لیگ دوازدهم قهرمان شد. بعد از آن روند نزولی در پیش گرفت که باید دور هم جمع بشویم و ببینیم چه مسائلی باعث شد تا استقلال به چنین روزی بیفتد. تیمی مثل بارسلونا هم از بایرن مونیخ 8 گل خورد و قهرمانی لالیگا را هم از دست داد اما آیا آسمان به زمین آمده؟ آنها دوباره تیم‌شان را می‌سازند و از نو شروع می‌کنند.
 
به ناکامی این شش سال اشاره کردید. دلایل چیست؟
 ببینید، برای من که از بیرون دارم مسائل را رصد می‌کنم، سخت است به طور دقیق بگویم مشکل چه بوده. نمی‌شود راحت درباره هر شخص و مسئولی نظر داد. اعتقاد من این است که نباید به راحتی دیگران را قضاوت کنیم. شاید اگر خود من هم در بطن ماجرا بودم، همین اتفاقات رخ می‌داد. متأسفانه در سال‌های اخیر می‌بینم که خیلی راحت درباره اشخاص نظر داده می‌شود. گاهی اوقات نظراتی را می‌بینم که تأسف می‌خورم. فضای مجازی هم مزید برعلت بوده تا حرف‌ها به درستی بیان نشود. قبلاً می‌گفتند یک کلاغ، چهل کلاغ شده اما الان باید بگوییم یک استوری، چهل استوری شده است. 5 درصد از افرادی که نظر می‌دهند، حرفه‌ای هستند و باقی اظهاراتی دارند که اصلاً زیربنای درستی ندارد. باید از همه مشکلات خبر داشت و بعد درباره آن صحبت کرد.
 
اما بسیاری اعتقاد دارند که اگر برانکو سرمربی استقلال بود شاید همان قهرمانی‌هایی که برای پرسپولیس رخ داد، در استقلال تکرار می‌شد. همانطور که می‌دانید و خود چلنگر هم ماه‌ها پیش تأیید کرد، استقلال قرار بود با برانکو ایوانکوویچ وارد مذاکره شود، حتی موافقت اولیه را هم گرفته بودند. شاید اگر برانکو می‌آمد اتفاقات دیگری رخ می‌داد.
 اینطور نیست. از کجا معلوم برانکو به استقلال می‌آمد و قهرمان می‌شد؟ مگر برانکو به عربستان نرفت و آنجا ناکام نبود؟ تا اتفاقی رخ نداده نباید قضاوت کرد. من برانکو را به عنوان یک مربی بزرگ قبول دارم اما هیچ تضمینی وجود نداشت که اگر او به استقلال می‌آمد، قهرمان می‌شد و همان وقایع تکرار می‌شد. این همه مربی در لیگ و لیگ‌های خارجی جابه‌جا شده که بی‌نتیجه بوده در حالی که خیلی از مربیان عقبه خوبی داشتند. اعتقاد من این است که هرگز نمی‌شود اینطوری قضاوت کرد و گفت اگر برانکو بود استقلال قهرمان می‌شد.
 
اکنون صحبت از جذب الکساندر نوری است. بماند که هر یک از مسئولان باشگاه استقلال خبری را درباره این مربی می‌دهند و عضو هیأت مدیره (شیرکوهی) اعلام می‌کند که نوری دستمزد دلاری می‌خواهد و احمد سعادتمند مدیرعامل استقلال اعلام می‌کند با این مربی به توافق رسیدیم! فارغ از این تناقض‌ها آیا شما این مربی را برای حضور در استقلال گزینه مناسبی می‌دانید؟
 الکساندر نوری از نظر من صددرصد گزینه مناسبی است و به کار استقلال می‌آید. نمی‌توانیم دانش او را نادیده بگیریم. مربی‌ای که در بوندس‌لیگا مربیگری کرده قطعاً زوایای فنی مناسبی دارد و به آن سطح رسیده است. نوری برای استقلال یک گزینه ایده‌آل است اما من نمی‌دانم مذاکرات با او چطور و چگونه پیش رفته است. در جریان ماوقع نیستم. نظر من درباره او کاملاً مثبت است اما باید به یک نکته مهم‌تر اشاره کنم. مدیران باشگاه استقلال با هواداران خود روراست باشند. سؤال من این است که چرا درباره یک موضوع خبرهای متعددی از باشگاه بیرون می‌رود؟ یک نفر مسئول اطلاع‌رسانی باشد و اعلام کند مذاکره با این مربی در چه وضعیتی است، بعد خبر را به طور رسمی اعلام کنند. متأسفانه تعدد خبرها و اطلاع‌رسانی‌ها سبب سردرگمی هواداران شده است. هواداران استقلال با این تیم زندگی می‌کنند و باید مقابل آنها محترمانه رفتار و از انتشار خبر‌های نادرست دوری کرد.
 
ممکن است شما پس از حضور نوری در باشگاه استقلال با توجه به سوابقی که در فوتبال آلمان داشتید، به عنوان دستیار در کنار ایشان دیده شوید؟
 هیچ صحبتی در این باره با من نشده است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.