چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ریسک بزرگ یحیی برای یک هدف بزرگتر

خروج فوری از سایه برانکو

خروج فوری از سایه برانکو
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو

پنج بازیکن جدید خیلی زود تبدیل به نفرات اصلی تیم شدند و به شکل ناباورانه‌ای همگی در ترکیب جا افتاده و جواب دادند

ایران ورزشی: پرسپولیس در شرایطی وارد مسابقات لیگ قهرمانان شد که طی چهار فصل گذشته همواره ترکیب ثابت و نفرات نسبتاً مشخصی در ارنج اصلی‌اش می‌دید. در واقع اسکواد یا همان کادر بازیکنان پرسپولیس در دوران برانکو بسیار کوچک و محدود بود که البته مدتی به خاطر محرومیت باشگاه این اتفاق به اجبار رخ داد. با این وجود همان زمان که پرسپولیس با محدودیت تعداد بازیکنان کارگشا به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ رسید برخی اعتقاد داشتند اینکه پرسپولیس کلاً ۱۴ بازیکن شناخته شده دارد با وجود محدودیت برای تغییرات اما در عوض هماهنگی بسیار بالایی را در تیم ایجاد کرده و همین مسأله یکی از دلایل اصلی موفقیت تیم بوده است.
 
حتی بعد از رفتن برانکو و طی فصل گذشته نیز ترکیب اصلی پرسپولیس تغییر چندانی نداشت و بسیاری علت قهرمانی مقتدرانه سرخ‌ها را همین پایبندی به حفظ اسکلت تیمی و عدم تغییرات می‌دانستند. در واقع پرسپولیس برخلاف بسیاری از تیم‌های بزرگ دیگر با کمترین تغییرات وارد لیگ شد و بازی‌ها را ادامه داد و به راحتی به عنوان قهرمانی رسید تا همگان بار دیگر روی این نکته اذعان داشته باشند که حفظ اسکلت تیمی مهم‌ترین مأموریت باشگاه و یحیی برای فصل آینده خواهد بود.
 
اما در آستانه از سرگیری رقابت‌های لیگ قهرمانان داستان طور دیگری ورق خورد و پرسپولیس بدون تغییرات تبدیل به تیمی شد که نیمی از ترکیب‌اش را برای مسابقات تغییر داده است. با حرکت سریع و اقدام شتابان در فصل نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس موفق شد ۷ بازیکن جدید به خدمت در بیاورد و برای مسابقات آسیایی شکل و شمایلی تازه بگیرد. بازیکنانی که در فاصله دو تا یک هفته قبل از شروع مسابقات در دوحه به تیم اضافه شدند و با کمترین جلسه تمرینی و تنها یک مسابقه دوستانه به دوحه رفتند تا تیمی که در قعر جدول گروهش بود برای صعود مبارزه جدید را آغاز کند.
قبل از بازی اول و در شرایطی که به نظر می‌رسید به دلیل برخی محدودیت‌ها و مشکلات از جمله مصدومیت محمد نادری و جا ماندن مهدی شیری و البته با در نظر گرفتن سلایق کادرفنی، یحیی قصد دارد حداقل به ۵ بازیکن تازه‌وارد در ترکیب اصلی بازی دهد؛ اتفاقی که تا لحظه خوانش ترکیب از سوی برخی اهالی فوتبال قابل باور نبود و رسانه‌ها و کارشناسان این حرکت کادر فنی پرسپولیس را ریسکی بزرگ و فوق‌العاده خطرناک می‌دانستند که احتمال جواب ندادنش بسیار بیشتر از جواب گرفتن از آن است. با این وجود یحیی کار خودش را کرد و اتفاقاً ریسکش جواب داد. پنج بازیکن جدید خیلی زود تبدیل به نفرات اصلی تیم شدند و به شکل ناباورانه‌ای همگی در ترکیب جا افتاده و جواب دادند. از حامد لک درون دروازه گرفته تا سعید آقایی به عنوان مدافع چپ، احسان پهلوان و میلاد سرلک در میانه زمین و عیسی آل‌کثیر که به خوبی توانست جای علی علیپور را پر کند.
 
 اما چرا و چطور ریسک یحیی جواب داد؟
مهم‌ترین دلیل به شناخت ویژه یحیی گل‌محمدی از بیشتر بازیکنانی برمی‌گردد که جذب تیم شدند. از ۵ بازیکن ترکیب اصلی سه نفر قبلاً با یحیی و کادرش کار کرده بودند و کاملاً با افکار تاکتیکی و خواسته‌های این کادر آشنایی داشتند. از این جهت خیلی زود خودشان را در ترکیب تیم و سیستم مورد علاقه‌ای که همواره دنبال مالکیت بالای توپ و پرس تیم حریف بوده مطابقت دادند. از شانس خوب پرسپولیس دو بازیکن دیگر هم درک درستی از شرایط و موقعیت تیم داشته و کاملاً در افکار تاکتیکی کادر فنی جای گرفتند و بازی به بازی ضمن هماهنگی بیشتر با نفرات قدیمی کارآیی بیشتری از خود بروز دادند.
مورد مهم‌تر اما مربوط به خود این بازیکنان است. این بازیکنان کیفیت و ذهن فوق‌العاده آماده‌ای برای یک چلنج بزرگ داشتند و در نهایت با هوش بالای خود ثابت کردند کادرفنی پرسپولیس در انتخاب ایشان اشتباه نکرده است. شاید بعد از جذب برخی از این نفرات تردیدهایی در خصوص موفقیت‌شان وجود داشت و مهم‌تر اینکه در مورد هیچ‌کدام از این ۷ بازیکن هیچکس با قاطعیت نگفت خرید خوبی بوده است اما به مرور نظرات تغییر کرد و غیر از دو بازیکن از این جمع که دیرتر اضافه شدند حالا در مورد پنج بازیکن تازه وارد شده به ترکیب اصلی همه معتقدند پرسپولیس به خال زده است.
 
هر پنج بازیکن کیفیت بالایی از خود نشان دادند آن هم در تورنمنت معتبری که در بدو امر و شروع دوران‌شان با پرسپولیس می‌توانست یک چالش فوق‌العاده دشوار باشد. این بازیکنان ذهن و فکر آماده‌ای هم برای حضور در ترکیب اصلی پرسپولیس داشتند و خیلی زود به این مهم پی بردند که دقیقاً چه کاری باید انجام بدهند و چگونه بازی کنند تا کیفیت فردی‌شان به کیفیت تیم بیفزاید.
ریسک یحیی جواب داد و طرف خوش قضیه برای او و تیمش اتفاق افتاد اما به نظر می‌رسد گل‌محمدی و کادرش از این ریسک دنبال یک هدف بزرگتر می‌گشتند و آن چیزی نبود جز خروج از سایه برانکو ایوانکوویچ. یحیی و کادرش موفق شدند پرسپولیس را به یکی از قاطعانه‌ترین قهرمانی‌های لیگ برسانند و برخی رکورد‌ها را جابجا کنند اما بعد از آن قهرمانی نیز بسیاری صلابت و شکوه سرخ‌ها در لیگ داخلی را به آنچه برانکو در این تیم ایجاد کرده بود پیوند زدند؛ موضوعی که چندان به مذاق گل‌محمدی و کادرش خوش نمی‌آمد و هنوز هم اگر آنها که موفقیت‌های‌شان به برانکو و کادر قبلی ارتباط داده می‌شود دلخور شده و با وجود اینکه سعی در پنهان کردن این موضوع دارند اما دوست داشتند بالاخره در نقطه‌ای این ذهنیت را تغییر دهند.
 
پیش‌تر هم گفته بودیم مهم‌ترین مأموریت یحیی برای فصل تازه خروج از زیر سایه نام برانکو و آنچه او برای پرسپولیس ساخته خواهد بود. اتفاقاً گل‌محمدی خیلی زود مأموریتش را برای این مهم کلید زد و با تغییر نیمی از ترکیب تیمش و جواب گرفتن از این ریسک خیلی زود از سایه برانکو خارج شد و تیم خودش را ساخت. فارغ از سرنوشت نهایی پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آنچه یحیی و تیمش در دوحه نشان دادند با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌ها، تغییرات و البته نامهربانی‌هایی که در حق این تیم صورت گرفت یک موفقیت کامل بود و پروژه خروج از سایه برانکو زودتر از آنچه تصور می‌شد کلید خورد و به نتیجه رسید.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.