پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

آنچه انتخابات پیش رو را با شکوه‌تر می‌کند

بند مهم اساسنامه که راه را برای نامزدهای ریاست باز کرد

بند مهم اساسنامه که راه را برای نامزدهای ریاست باز کرد

برگزاری پرشور انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال به خصوص به این دلیل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدون شک نظارت نماینده فیفا بر آن با حساسیت‌های زیادی انجام می‌شود و این حضور با شکوه و گسترده می‌تواند خیال فیفا را بابت برگزاری انتخاباتی مستقل راحت کند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات اساسنامه فدراسیون فوتبال، شرایطی است که برای کاندیداتوری در پست ریاست فدراسیون در نظر گرفته شده و عرصه را برای حضور بیشتر و راحت‌تر نامزدها باز کرده است.

همان‌طور که در بند 4 ماده 39 اساسنامه درباره شرایط ریاست فدراسیون فوتبال نوشته شده است، هر فرد برای نامزد شدن در این پست باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. رییس فدراسیون باید توسط مجمع عمومی و برای مدت چهار سال انتخاب شود. دوران مسوولیت وی بعد از خاتمه مجمعی که در آن انتخاب شده است شروع می‌شود. انتخاب مجدد رییس بلامانع است ولی در مجموع نمی‌تواند بیش از سه دوره رییس باشد.
  2. فقط اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال می‌توانند نامزدهای تصدی پست ریاست فدراسیون را پیشنهاد نمایند. اعضا باید نام نامزد ریاست فدراسیون را حداقل پنجاه روز قبل از تاریخ مجمع عمومی به صورت کتبی به سازمان اداری فدراسیون اعلام نمایند.
  3. سازمان اداری فدراسیون باید نام نامزدهای پیشنهادی به همراه دستور جلسه مجمع را حداقل بیست و یک روز قبل از مجمع عمومی به اعضای مجمع اعلام نماید.
  4. نامزد ریاست فدراسیون باید علاوه بر شرایط مندرج در بند 9 ماده 20 (اعضای ارکان فدراسیون باید منطبق با فرآیند مشروح در این اساسنامه و بدون مداخله و نفوذ خارجی، انتخاب یا منصوب شوند. اعضای ارکان فدراسیون نباید هیچ‌گونه سابقه محکومیت کیفری که مغایر با مسوولیت آن‌ها باشد، داشته باشند.) دارای شرایط ذیل باشد:

الف) تابعیت و سکونت در جمهوری اسلامی ایران.

ب)عدم وجود سابقه محکومیت کیفری براساس گواهی مراجع صالح قانونی و قضایی.

ج) باید علاوه بر سابقه فعالیت در فوتبال همچنین حداقل 4 سال سابقه مدیریت ورزشی به شرح مندرج در ضمیمه یک اساسنامه داشته باشند.

مطابق ضمیمه یک اساسنامه، 4 سال سابقه مدیریت ورزشی برای بازیکنان، مربیان و داوران به شکلی متفاوت و به شرح زیر محاسبه می‌شود:

بازیکنان:

الف) حداقل 4 فصل بازی در لیگ حرفه‌ای مردان یا لیگ زنان یا لیگ فوتسال و یا

ب) بازی در تیم ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی مردان و زنان.

مربیان:

الف) حداقل 4 فصل مربیگری در لیگ حرفه‌ای مردان یا لیگ زنان یا لیگ فوتسال و یا

ب) مربیگری در تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی زنان و مردان.

داوران:

الف) حداقل 4 فصل داوری در لیگ حرفه‌ای مردان یا لیگ زنان یا لیگ فوتسال داوری کرده‌اند یا

ب) حداقل 4 سال حضور در لیست داوران بین‌المللی.

 

همه این شرایط در کنار هم، راه را برای حضور نامزدهای بیشتری باز می‌کند تا انتخابات پیش رو، پرشورتر از دوره‌های قبل برگزار شود. برگزاری پرشور این دوره از انتخابات فدراسیون فوتبال به خصوص به این دلیل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدون شک نظارت نماینده فیفا بر آن با حساسیت‌های زیادی انجام می‌شود و این حضور با شکوه و گسترده می‌تواند خیال فیفا را بابت برگزاری انتخاباتی مستقل راحت کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.