سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

«مسی سنج» نوکمپ در نوسان ماندن و رفتن

هیچ کس نمی‌داند

هیچ کس نمی‌داند
پیت جنسن
پیت جنسن

چند روز از آغاز سال جدید میلادی و فصل نقل و انتقالات ژانویه می گذرد و انگار در نوکمپ «مسی سنج» نصب کرده اند که همواره در شش ماه آینده در حال حرکت میان گزینه «رفتن» و «ماندن» است برای اینکه آینده بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا روشن نیست.

او سه‌شنبه گذشته به سرمای آزاردهنده نوکمپ آمد تا بازی بارسلونا با ایبار را تماشا کند به خاطر اینکه مقامات باشگاه خواستند برای او امتیازی خاص قائل شوند و او تعطیلاتی طولانی تر در کریسمس داشته باشد، این یعنی نوسان سنج به سمت ماندن حرکت کرد. اما وقتی بارسلونا نتوانست بازی را ببرد و او در حرکت به سمت رختکن سرش را تکان می داد، گزینه رفتن جذاب تر شد.

رئال مادرید قطعا خیلی مایل است که مسی به پاری‌سن‌ژرمن برود چون شانس آنها را برای گرفتن کیلیان امباپه به شدت افزایش می‌دهد. بی دلیل نبود که روزنامه مارکا در تیتر یک صفحه اول خود در نخستین روز سال به این اشاره کرد که مسی حالا فقط شش ماه دیگر قرارداد دارد و می تواند با تیم‌های دیگر وارد مذاکره شود. اینکه سرخیو راموس و لوکا مودریچ هم دقیقا در چنین وضعیتی هستند، برای این روزنامه اهمیت زیادی نداشت.

البته آنچه رئال مادرید می خواهد هیچ اهمیتی در تصمیم گیری او نخواهد داشت. خب چه چیزهایی نقش دارد؟ نتیجه انتخابات ریاست باشگاه در 5 بهمن، احساس خانواده اش و پیشرفت بازیکنان جوان باشگاه احتمالا عوامل کلیدی خواهند بود. مسی در مصاحبه هفته گذشته اش با تلویزیون اسپانیایی صریح صحبت کرد و گفت هنوز تصمیم نگرفته. او به «خوردی اووله» روزنامه نگار گفت:«درباره آینده مطمئن نیستم. تا پایان فصل صبر می‌کنم، نمی دانم می روم یا می مانم اما در هر صورت امیدوارم بهترین اتفاق برایم بیفتد.»

اگر انتخابات همین فردا برگزار شود و اگر خوان لاپورتا برنده شود، این به سناریوی ماندن مسی کمک می‌کند. او این وکیل 57 ساله را دوست دارد که در زمان ریاستش دو قهرمانی نخست در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد، لاپورتا رییسی است که مسی برای بازگرداندن تیم به روزهای اوج و به دست آوردن افتخارات بزرگ بیش از همه به او اعتماد دارد.

لاپورتا اخیرا در یک مصاحبه با دیلی میل گفته باور دارد مسی هنوز درباره آینده به تصمیم واحد نرسیده و این باور از رد و بدل کردن پیام با خورخه مسی، پدر لئو به دست آمده. لاپورتا در سال‌هایی که دور از باشگاه بوده، هرگز رابطه اش با خورخه مسی قطع نکرده است.

خانواده مسی نقش مهمی در تصمیم گیری او دارند. مسی می خواهد قبل از بازنشستگی مدتی در آمریکا بازی کند شاید بعد از جام جهانی قطر.  خانواده او می خواهند اگر قرار است انتقالی صورت بگیرد، به آمریکا باشد. اگر تصمیم او تنها بر اساس خواست خانواده اش یعنی همسر و سه فرزندش باشد مسی دو فصل دیگر غیر از این فصل در بارسلونا می ماند و بعد به میامی می رود. اگر او بخواهد به منچستر یا پاریس برود، این بر خلاف میل نزدیکترین آدم های زندگی اش خواهد بود. البته آنها از او حمایت می کنند اگر بخواهد برای پیشرفت حرفه اش و رسیدن به رویای یک قهرمانی دیگر در لیگ قهرمانان قبل از بازنشستگی به یکی از این دو شهر برود. البته اینجا یک سوال دیگر مطرح می‌شود. آیا رفتن به استادیوم اتحاد یا پارک دوپرنس واقعا شانس او برای بردن لیگ قهرمانان را افزایش می‌دهد؟

بارسلونا اگرچه دوران سختی را سپری می‌کند اما حداقل آنها اعتبار و سابقه لازم را دارند. سیتی و پاری‌سن‌ژرمن هرگز این جام را نبرده اند و مالکان این دو باشگاه با وجود ثروت هنگفت شان هنوز نتوانسته اند معتبرترین جام باشگاهی را به دست نیاورده اند.

آیا رفتن به یکی از این دو باشگاه تضمینی برای قهرمانی است حتی اگر پپ گواردیولا در سیتی باشد و نیمار در پاریس؟ مطمئنا چالش سختی است کمک به این باشگاه برای بردن این جام برای نخستین بار اما اگر اینطور است چرا به بارسلونا کمک نکند از خاکستر برخیزد. او در ماه خرداد تصمیم می گیرد درباره اینکه کدام چالش برایش جذابیت بیشتری دارد.

پیروزی لاپورتا در انتخابات درمانی معجزه آسا برای مشکلات اقتصادی باشگاه به وجود نمی آورد. مسی به اووله گفت به خوبی می داند باشگاه در وضعیت خیلی بدی است این یعنی باشگاه باید با داشته هایش کنار بیاید و سعی کند عملکرد بهتری نسبت به فصل های گذشته داشته باشد.

این اواخر مسی ابراز رضایت کرده بود از پیداشدن بازیکنان جوان و آینده دار مثل پدری، هافبک هجومی 18 ساله، سرجینیو دست، مدافع کناری 20 ساله و بر کسی پوشیده نیست که او طرفدار آنسو فاتی 18 ساله است. او همچنین اعتماد دارد که رونالد کومان می تواند بهترین بازی را از تیمش بگیرد. اگر او نتواند ژاوی می تواند و اینکه کاپیتان افسانه ای باشگاه نخواسته به قایق ویکتور فونت اعتماد کند به معنای آن است که در انتظار کشتی لاپورتا است تا در صورت پیروزی اش در انتخابات مربی تیمش شود.

فونت دومین نامزد مدعی ریاست بر باشگاه در انتخابات 5 بهمن است و گفته اگر در انتخابات پیروز شود، اولین کاری که می‌کند زنگ زدن به مسی است. بعید است مسی بعد از انتخابات تصمیم بگیرد. او تا پایان فصل صبر می‌کند یا حداقل تا زمانی که شانس بارسلونا برای بردن هر جامی از بین برود.

او در روز جمعه، در اولین جلسه تمرین سال 2021 عملکرد خوبی داشت و در بازی مقابل اوئسکا به میدان رفت و پاس تنها گل بازی را داد. اولویت نخست او نجات این فصل بارسلونا است بعد از آن متوجه خواهیم شد که چه برنامه ای برای آینده دارد. اتفاقاتی که از الان تا آن موقع رخ می‌دهد به او کمک می‌کند ذهنش را جمع و جور کند و تصمیم درستی بگیرد.

اگر بارسلونا از این فصل چیزی به دست آورد و بازیکنان جوان موثر و تعیین‌کننده ظاهر شوند و لاپورتا زمام باشگاه را به دست بگیرد، او احتمالا می ماند. اگر فصل همینطور پرفراز و نشیب پیش برود و تیم همچنان متزلزل باشد و نامزد دیگری با دستور کار تغییرات گسترده در انتخابات برنده شود، او شاید احساس کند رفتنش هم بخشی از این تحول است و بالاخره با این باشگاه خداحافظی کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.