جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

تحلیل گروه به گروه لیگ قهرمانان

دوئل زودهنگام مسی-رونالدو

دوئل زودهنگام مسی-رونالدو
جاناتان ویلسن

مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا قرعه‌کشی شده و این رقابت‌ها از 29 مهر شروع می‌شود. گروه های هشت گانه را بررسی می‌کنیم.

مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا قرعه‌کشی شده و این رقابت‌ها از 29 مهر شروع می‌شود. گروه های هشت گانه را بررسی می‌کنیم.

گروه A

ابهام این گروه بیشتر از آنکه روی دو تیم اول باشد، روی تیم سوم است و این یعنی وضعیت گروه به سالزبورگ بستگی دارد. آنها در مرحله گروهی فصل قبل 16 گل زدند اما ارلینگ هالند از آنها جدا شده و به دورتموند رفته و این یعنی پنج برد متوالی در اتریش نمی تواند شاخص خوبی برای ظرفیتشان در رقابت‌های اروپایی باشد. بایرن مدافع عنوان قهرمانی شنبه گذشته بعد از 32 بازی باخت اما با وجود نگرانی هایی که درباره عمق این تیم و بازیکنان ذخیره اش وجود دارد، اما آنقدر توانایی دارند که از تیمی که در نیمه‌نهایی سال 2016 حذفشان کرد، یعنی اتلتیکومادرید، عبور کنند. امیدهای نایب قهرمان فصل قبل لیگ روسیه، لکوموتیو مسکو هم کمرنگ شد وقتی مهاجمشان، الکسی میرانچوک را به آتالانتا فروختند.

پیش‌بینی: 1- بایرن‌مونیخ 2- اتلتیکومادرید 3- سالزبورگ 4- لکوموتیومسکو

ستاره: روبرت لواندوفسکی(بایرن)

 

گروه B

رئال مادرید تیم قدرتمندی است که حتی وقتی ضعیف بازی می‌کند، کسی انتظار حذفش را ندارد اما با توجه به اینکه فصل قبل مقابل پرسینگ منچسترسیتی دوام نیاوردند، شاید بازی برابر سه تیمی که خیلی خوب پرس می کنند، کار راحتی نداشته باشد. اینترمیلان آنتونیو کونته که در دو برد این فصل خود در لیگ ایتالیا 9 گل زده و 5 گل خورده و با اشرف حکیمی، الکساندر کولاروف و آرتورو ویدال تقویت شده، شاید بهترین آنها باشد اما شاختار تیم بهتری است نسبت به آن که در نیمه‌نهایی فصل قبل لیگ اروپا 5 بر صفر به اینتر باخت ضمن اینکه بوروسیامونشن گلادباخ مارکو رز نمونه خوبی از یک تیم مدرن اتریشی- آلمانی مبتنی بر پرسینگ است.

پیش‌بینی: 1- رئال مادرید 2- اینترمیلان 3- گلادباخ 4- شاختاردونتسک

ستاره: روملو لوکاکو(اینتر)

 

گروه C

10 فصل بعد از آخرین حضورش در فینال لیگ قهرمانان، تردیدهای زیادی درباره پپ گواردیولا و اینکه آیا فلسفه اش می تواند مانند آن موقع بر فوتبال حکمرانی کند، وجود دارد البته نه چندان در مرحله گروهی. مارسی رو به پیشرفت آندره ویلاش بواش شاید از ضعف سیتی در عقب افتادن از رقبا بهره ببرد ضمن اینکه کیفیت پورتو، تنها نماینده پرتغال، در پایان فصل نقل و انتقالات بیشتر مشخص می‌شود. المپیاکوس که بعد از دو سال دوباره قهرمان یونان شده، تاتنهام را به دردسر انداخت.

پیش‌بینی: 1- منچسترسیتی 2- مارسی 3- پورتو 4- المپیاکوس

ستاره: کوین دبروین(منچسترسیتی)

 

گروه D

اولین بار که انگلیس تلخی آژاکس و توتال فوتبال این باشگاه را چشید در دسامبر 1966 بود که تیم رینوس میشل، لیورپول بیل شنکلی را 5 بر یک در هوای مه آلود آمستردام در هم کوبید. جالب اینکه دو تیم بعد از آن در لیگ قهرمانان/جام باشگاه‌های اروپا با هم بازی نکره اند. با توجه به اینکه فرانکی دیونگ، ماتیس دلیخت، حکیم زیش و دونی فان دبیک از تیم حاضر در نیمه‌نهایی دو فصل قبل رفته اند، این آژاکس تحلیل رفته است. قهرمان دانمارک، میدتی لند با یک بازگشت استثنایی در مرحله پلی‌آف مقابل اسلاویاپراگ به این مرحله آمد اما بیشترین احتمال برای دومی این گروه به آتالانتا اختصاص دارد. تیمی که در یک‌چهارم‌نهایی فصل قبل فاصله ای با حذف پاری‌سن‌ژرمن نداشت، به تازگی مدافع جلوزن خود، تیموتی کاستانیه را از دست داده است.

پیش‌بینی: 1- لیورپول 2- آتالانتا 3- آژاکس 4- میدتی لند

ستاره: سادیو مانه(لیورپول)

 

گروه E

بعد از ولخرجی تابستانی انتظار روشنی از چلسی وجود دارد که حداقل به دستاورد فصل قبل یعنی مرحله یک‌هشتم‌نهایی برسد و مانع زیادی هم مقابلشان قرار ندارد. سویا که دوباره قهرمان لیگ اروپا شده، تیم محکم و خوبی است اگرچه اور بانگا، سرخیو ریکو و سرخیو رگیلون را از دست داده اما تیم‌های سوم و چهارم این گروه کم آزار به نظر می رسند. کراسنودار که بعد از سومی در لیگ روسیه، در پلی‌آف پائوک را شکست داد و به این مرحله رسید، تنها تازه وارد در میان تیم‌های رده سوم گروه ها بود در حالی که رن، تیم سوم فصل قبل فرانسه، در میان رتبه در میان 32 تیم یکی مانده به آخر است.

پیش‌بینی: 1- چلسی 2- سویا 3- رن 4- کراسنودار

ستاره: تیمو ورنر(چلسی)

 

گروه F

احتمالا ضعیف ترین گروه تکه تیم هیجان‌انگیز اما متزلزل لوسین فاوره، بوروسیادورتموند بااستعدادهای جوان و نابش تیم اول گروه به حساب می آید. البته تیم اول این گروه در رده‌بندی زنیت سنت پترزبورگ است که زیر نظر هافبک سابقش، سرگی سماک و به لطف درخشش زوج خط حمله اش، آرتم زیوبا، کاپیتان تیم ملی روسیه و سردار آزمون، مهاجم تیم ملی ایران، دو قهرمانی پیاپی در لیگ روسیه به دست آورده. لاتزیو که فصل قبل لیگ ایتالیا را خوب شروع کرده بود اما بعد از تعطیلی کرونا به شدت افت کرد و کلاب بروژ، قهرمان بلژیک مثلث تیم‌هایی را که برای دومی می جنگند، کامل می کنند.

پیش‌بینی: 1- بوروسیادورتموند 2- زنیت 3- لاتزیو 4- بروژ

ستاره: ارلینگ هالند(دورتموند)

 

گروه G

برای نخستین بار، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا روبه‌روی هم قرار می گیرند که اگرچه تصادفی است اما تلویحا افت آنها را به اثبات می رساند. این می تواند تکرار فینال سال 2015 و یک‌چهارم‌نهایی 2017 باشد اما یوونتوس و بارسلونا با مربی های جدید، آندره‌آ پیرلو و رونالد کومان در مرحله گذار هستند و این می تواند راه را برای دیناموکیف باز کند. آنها با مربیگری میرکا لوچسکوی باتجربه تیم سرحالی هستند و در پلی‌آف آلکمار و خنت را مقتدرانه برده اند. فرانس واروژ، قهرمان مجارستان، تیم دیگر گروه و آخرین تیم در رتبه بندی 32 تیم است.

پیش‌بینی: 1- بارسلونا 2- یوونتوس 3- دیناموکیف 4- فرانس واروژ

ستاره: فرانکی دیونگ(بارسلونا)

 

گروه H

قرعه‌کشی شاید به بدترین شکل ممکن برای منچستریونایتد رقم خورد که با دو تیم حاضر در نیمه‌نهایی فصل قبل، پاری‌سن‌ژرمن و لایپزیگ در مرحله گروهی روبه‌رو می‌شود. یونایتد در یک‌هشتم‌نهایی دو فصل قبل پاریسی ها را شکست داد و بعد از آن سکان مربیگری را به طور کامل به اوله گونار سولشر سپرد که رکورد خوبی در عقب نشستن و ضدحمله زدن دارد. اما گرفتن نتیجه ای مشابه مقابل لایپزیگ یولیان ناگلزمان مستلزم داشتن دفاعی خیلی بهتر از آن است که یونایتد تا اینجای فصل داشته. باشاک شهیر استانبول این گروه را کامل می کنند، آنها که نخستین قهرمانی لیگ ترکیه را به دست آورده اند، ناصر شادلی و دمبا با را در ترکیب دارند.

پیش‌بینی: 1- پاری‌سن‌ژرمن 2- لایپزیگ 3- منچستریونایتد 4- باشاک شهیر

ستاره: کیلیان امباپه(پاری‌سن‌ژرمن)

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.