سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

حمله بدون مهاجم واقعی؛امیری نوک، نوراللهی مهاجم سایه

پرسپولیس با ارتشی از هافبک‌ها در الکلاسیکو

پرسپولیس با ارتشی از هافبک‌ها در الکلاسیکو
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو

ایران ورزشی: پرسپولیس بعد از دو مساوی متوالی و نمایش ضعیف نیمه دوم مقابل ذوب‌آهن با شکل متفاوتی مقابل سپاهان حاضر خواهد شد تا به مسیر خوشبختی برگردد.
یحیی و کادرش برای شکست سپاهان در فاز حمله دست پری ندارند و باید با وصله‌پینه کردن داشته‌های‌شان به جنگ تیم پرمهره نویدکیا بروند، اما با همین داشته‌ها و تغییری که در شکل کار داده می‌شود هم آنها به فتح ال‌کلاسیکوی ایرانی خوشبین هستند.
واقعیت اینکه در غیاب آل‌کثیر، خط حمله پرسپولیس عملکردی ناامیدکننده داشته و هر بازیکنی در این خط قرار گرفته ضعیف کار کرده تا جایی که از دست دادن این همه فرصت و شانسی که به مهاجمان تیم داده شده یحیی و کادرش را عصبی و خسته کرده و حالا ایشان به‌دنبال بازی بدون مهاجم واقعی هستند!
پرسپولیس با سیستم 2-4-4 بازی می‌کند که گاهی اواقات به 1-3-2-4 و 1-1-4-4 شبیه می‌شود اما در فقدان مهاجم شاخص خیلی کم شده که دو مهاجم نوک واقعی را در زمین ببینیم. در واقع نعمتی یا امیری هافبک‌هایی بوده‌اند که بعضاً در خط حمله مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما همواره نگاه به آنها نگاه یک مهاجم سایه بوده و موقعیت آنها در زمین و شرح وظایف‌شان در بازی هم به‌گونه‌ای رقم خورده که هیچ‌وقت آنها را در قالب مهاجم نوک باور نکرده‌ایم.
با این وجود همواره یکی مثل عبدی، رمضانی یا مهدیخانی در زمین بوده‌اند تا پرسپولیس حداقل با یک مهاجم واقعی در زمین باشد؛ اتفاقی که قرار نیست مقابل سپاهان از شروع بازی رخ دهد! مهدی عبدی اساساً بازیکن دونده‌ای نیست و با وجود سن و سال پایینش به اندازه کافی نمی‌دود و میزان دوندگی‌اش از هافبک 33ساله تیم هم پایین‌تر است. اینطوری می‌شود که وقتی عبدی و رمضانی نمی‌دوند و خط میانی در توپگیری و مالکیت عاجز می‌ماند، خط دفاع تحت فشار قرار می‌گیرد و صدای مدافعان میانی از دوندگی پایین مهاجمان درمی‌آید.
عبدی، رمضانی و مهدیخانی غیر از اینکه در بازی قبل قدر موقعیت‌های‌شان را ندانستند، هرگز نتوانستند با دوندگی خط دفاع حریف را تحت فشار بگذارند و حالا به‌خاطر اینکه قدر فرصت طلایی که در اختیارشان قرار گرفته را ندانستند، بازی با سپاهان را از روی نیمکت شروع خواهند کرد.
در این شرایط به احتمال فراوان وحید امیری تنها مهاجم پرسپولیس مقابل سپاهان خواهد بود که او هم ذاتاً مهاجم نیست، اما احتمالاً نزدیکترین سرخ‌پوش به دروازه نیازمند خواهد بود. تغییرات ترکیب شامل خط میانی پرسپولیس هم خواهد شد؛ خط هافبکی که در نیمه دوم بازی با ذوب‌آهن عملاً از کار افتاد؛ نه توپ گرفت، نه توپ چرخاند و از جریان بازی خارج شد. با توجه به اینکه خط دفاع و دروازه تیم نسبت به بازی قبل تنها یک تغییر اجباری خواهد داشت(علی شجاعی به جای سعید آقایی محروم)، به احتمال زیاد میلاد سرلک با وجود نمایش ضعیفش مقابل ذوب‌آهن به ترکیب اصلی برخواهد گشت تا پرسپولیس در زمینه مالکیت توپ و کنترل بازی به آنچه مدنظر یحیی است برگردد. 
البته این‌بار احتمالاً بازگشت سرلک به ترکیب به‌منزله بیرون رفتن کمال کامیابی‌نیا نخواهد بود و او در همنشینی با سرلک باعث خواهد شد احمد نوراللهی تا حدودی جلوتر رفته و نزدیک به وحید امیری بازی کند. به عبارتی نوراللهی در نقش مهاجم سایه و در پست 10 بازی خواهد کرد تا بلکه یحیی از توان تهاجمی او به سود تیمش کار بگیرد.
کمال، احمد و سرلک در بازی مقابل نفت مسجدسلیمان هم به‌صورت توأمان در میدان حضور داشتند اما در آن بازی حضور سرلک در پست هافبک چپ جواب نداد.  حالا اما قرار است عالیشاه و پهلوان هافبک‌های راست و چپ باشند و پرسپولیس با ارتش هافبک‌هایش به‌دنبال پیروزی در ال‌کلاسیکو و گذشتن از خوان سپاهان خواهد بود.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.